Zimowe atrakcje w Zakopanem

Przejdź do treści

Zimowe atrakcje w Zakopanem

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane w Zakopane · 2 Grudzień 2020
Zakopane to turystyczne miasto modne od dziesięcioleci - stolica Tatr, a zimą całej Polski. Urzeka niepowtarzalną atmosferą oraz górskim krajobrazem, które je otacza. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, gwar panujący na Krupówkach, spokój i nostalgiczną zadumę na Pęksowym Brzyzku, wspaniałe tatrzańskie doliny i górskie widoki.
Przyjeżdżając do Zakopanego w zimie, można czas wolny spędzić na wiele sposobów, dzięki wielu oferowanym tu atrakcją na pewno nie można narzekać na nutę. Poniżej kilka atrakcji, jakie znajdziemy zimą w tym magicznym mieście pod Tatrami.


Wycieczki skiturowe w górskim otoczeniu

na skiturach w Kuźnicach
Z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się narciarstwo skiturowe, czyli ogólnie mówiąc poza wyciągami narciarskimi. Z dala od zgiełku zatłoczonych stoków narciarskich dostarcza dużo wrażeń i emocji w otoczeniu wspaniałego krajobrazu górskiego.
Z tego rodzaju aktywności mogą skorzystać wszyscy, którzy posiadają umiejętność jazdy na nartach. By spróbować wyjścia na nartach z foką, nie musimy kupować od razu specjalnego sprzętu, możemy je wypożyczyć w jednej z wypożyczalni w Zakopanem.

Najbardziej dogodnym miejscem do rozpoczęcia przygody na nartach skiturowych jest rejon Kuźnic. Tutaj swój początek ma wiele tras dla początkujących oraz zaawansowanych narciarzy wysokogórskich. Przy odpowiedniej pokrywie śnieżnej także większość z dolin tatrzańskich nadaje się do chodzenia na nartach. A jeżeli połkniemy bakcyla, możemy spróbować swoich sił w wyższych partiach gór.


Na nartach po biegowych

na nartach biegowych
W Zakopanem i jego okolicach znajdziemy wiele świetnie przygotowanych tras biegowych, które czekają, aby z nich skorzystać. Narciarstwo biegowe przeznaczone jest dla wszystkich, przyjemności płynącej z uprawiania tego sportu może skorzystać każdy lubiący ruch. Wyjście na biegówki możemy potraktować jako doskonały sposób rekreacji na świeżym powietrzu.

Ta bardzo atrakcyjna forma aktywności posiada świetne walory zdrowotne, wszechstronnie angażuje organizm i daje sporo satysfakcji z jej uprawiania. Jeżeli zaczynamy swoją przygodę z narciarstwem biegowym, nie musimy od razu kupować sprzętu narciarskiego, wystarczy je wypożyczyć. Na biegówkach możemy poruszać się również wieczorową porą, korzystając z czołówki. Również, jeżeli wiatr unieruchomi kolej czy wyciąg, wybierzmy się na narciarską wycieczkę biegową.

Ciekawe i urozmaicone trasy czekają pod Reglami, nieopodal skoczni narciarskich, na Nędzówce w Kościelisku, w Poroninie i Zębie. Oprócz klasycznego biegania na nartach po odpowiednio przygotowanych trasach warto rozważyć założenie nart i butów backcountry, dzięki nim możemy odbyć zimową, poza trasową wycieczkę.


Kulig — saniami z końmi po śniegu

zaprzeg z saniami
Każdy z nas chyba ma w pamięci obraz białego puchu, biegu koni ciągnących sanie, mrozu szczypiącego w twarz, głosu dzwonków, blasku ognia z pochodni oraz ogniska i smażonych kiełbasek.
Wieczorne kuligi na Podhalu z pochodniami, zwykle zakończone ogniskiem i pieczeniem kiełbasek, to jedna z największych zimowych atrakcji Zakopanego.

Zwykle takie przejażdżki poprowadzone są poza ulicami miasta, polami, leśnymi drogami, a nawet niekiedy dolinami w Tatrach. Tradycyjna przejażdżka zazwyczaj obejmuje jazdę w saniach zaprzężonych w konie z dzwonkami. Na pewno warto choć raz w życiu przejechać się zimowym zaprzęgiem z końmi.


Śnieżny labirynt i zamek

Od kilku lat w okresie zimowym w miejscu nieopodal skoczni narciarskiej Wielkiej Krokwi powstaje śnieżny labirynt. Wykonać go można tylko w zimie przy ujemnych temperaturach, jest to największa tego typu budowla w Polsce. Cały zrobiony jest ze śniegu i lodu, a obok niego można podziwiać śnieżny zamek.
Śnieżna fortyfikacja to miejsce pełne pomieszczeń, sali i tuneli, którymi można dojść na basztę lub taras widokowy, gdzie rozpościera się ładny widok, na skocznie, regle zakopiańskie, a nad nimi Giewont. Możemy również spojrzeć z góry na cały labirynt śnieżny. Zwiedzanie tego miejsca w otoczeniu Tatrzańskiego Parku Narodowego w szczególności można polecić rodziną z dziećmi, ale również dorośli będą się tu świetnie bawić.


Białe szaleństwo na skuterach śnieżnych

Wycieczki na skuterach śnieżnych zapewniają ekscytujące wrażenia podczas jazdy rozległymi polami pokrytymi śniegiem. Są wycieczki, w których jeździsz sam, inne, w których siedzisz z tyłu z doświadczonym przewodnikiem na skuterze śnieżnym.
Można nawet wybrać się na wycieczkę, ciągnąc sanie za skuterem śnieżnym. Jazda na specjalnych skuterach jest jedną z ciekawszych atrakcji zimowych. W trakcie jazdy z dużą prędkością pośród białego puchu można poczuć dreszczyk emocji.


Psie zaprzęgi

Moda na zimowe przejażdżki psim zaprzęgiem dotarła również pod Giewont, także tutaj można spróbować tego typu aktywności. Husky, rasa powszechnie używana do psich zaprzęgów, to silne psy idealnie nadające się do ciągnięcia. Podczas typowej wycieczki to one ciągną zaprzęg ze sporą prędkością przez zaśnieżone miejsca.

Jest to ciekawa propozycja dla osób pragnących poczuć się jak pierwsi zdobywcy w Ameryce północnej. Przejażdżka psim zaprzęgiem to świetna okazja, aby poczuć silną więź między człowiekiem a psem. Dużą frajdę daje przebywanie w towarzystwie tych wielkich czworonogów, na pewno spodoba się to nie tylko miłośnikom psów.Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści