Zamek Czorsztyn

Przejdź do treści

Zamek Czorsztyn

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Podhale · 30 Grudzień 2015
Ruiny gotyckiego Zamku Czorsztyńskiego usytuowane są na skale, początki budowli nie są zbyt jasne. Najprawdopodobniej już w XIII wieku istniał w Czorsztynie zamek ziemno-wałowy, górujący na stromej skale nad siecią drożną i rejonem pogranicza. Za czasów króla Kazimierza Wielkiego obiekt zostaje rozbudowany (wybudowany?) na warowną fortecę. Zamek stanowił zaporę postępującej na północ kolonizacji węgierskiej, a także ośrodek, wokół którego miała być prowadzona akcja osiedleńcza.
Królewski Zamek Czorsztyński (nazwa po raz pierwszy występuje w 1348 r.) od końca XIV wieku zostaje siedzibą starosty-namiestnika króla. Dzierżawiony dożywotnie przez starostów zamek obejmował swoim zasięgiem miasto Krościenko oraz wsie: Czorsztyn, Maniowy, Mizerna, Kluszkowce, Grywałd, Hałuszowa, Harklowa, Huba, Krośnica, Kluszkowce, Ochotnica, Sromowce Wyżnie, Niżnie i Średnie, Szczawnica, Tylka, Tylmanowa z Kłodnem.

Do ważniejszy obowiązków starosty należało utrzymanie zamku wraz z załogą, którą w większości stanowili poddani chłopi. Najbardziej znanym starostą był Zawisza Czarny  z Grabowa-najsławniejszy średniowieczny polski rycerz. Ostatnim starostą czorsztyńskim był w latach 1763-1797 Józef Potocki. W tym okresie warownia była już mocno zniszczona a w roku 1790 wybucha pożar od uderzenia pioruna i budowla nie zostaje odbudowana. Warownia czorsztyńska nie odegrała w historii większej roli militarnej, była za to miejscem odpoczynku podróżujących monarchów oraz bezpiecznym schronieniem w czasie działań wojennych.
W trakcie swej świetności zamek odwiedzali królowie, zatrzymywali się tutaj: Kazimierz Wielki, Ludwik Węgierski, Władysław Jagiełło, królowa Jadwiga, Władysław Warneńczyk, Jan Kazimierz.

Ważniejsze wydarzenia związane z Zamkiem Czorsztyńskim to:
* w 1598 roku warownia pada łupem Olbrachta Łaskiego,
* w 1651 roku zamek zostaje opanowany przez buntownika Kostka Napierskiego,
* w 1655 roku chroni się tutaj Jan Kazimierz,
* w latach 1734-36 zamek zajmują moskole, grabiąc i pustosząc okolice,
* w 1769 roku warownia zostaje schronieniem konfederatów barskich.

Przebywając w okolicach Zalewu Czorsztyńskiego, warto odwiedzić ruiny zamku. Są one udostępnione do zwiedzania, za wejście pobierana jest opłata.

Zamek w Czorsztynie
Brama wejściowa do zamku

wewnątrz zamku
Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści