Weekend w Tatrach — propozycja wycieczek dla każdego

Przejdź do treści

Weekend w Tatrach — propozycja wycieczek dla każdego

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane w Tatry · 1 Marzec 2021
Planujesz weekend w Tatrach, ale nie wiesz, gdzie mógłbyś pójść oraz jakie trasy będą dla Ciebie najlepsze. Poniższa lista weekendowych wycieczek ułatwi Ci zadanie. To propozycja dla rodzin z dziećmi, seniorów, spacerowiczów i górołazów. Propozycje tatrzańskich wycieczek przewidziana są na dwa dni zwiedzania.


Dla poszukujących ciszy i spokoju

Co roku w sezonie letnim i w weekendy tatrzańskie szlaki przezywają prawdziwe oblężenie. Na szczęście są jeszcze miejsca, gdzie można samemu obcować z pięknem górskiej przyrody.

Hala Stoły

szałasy na stołach wiosna

Polana na stołach to rzadko odwiedzane miejsce z uwagi na brak przelotowości szlaku. Ścieżka tam prowadząca zaczyna się po przeciwnej stronie wypływu Lodowego Źródła powyżej Kapliczki Zbójnickiej w Dolinie Kościeliskiej.

Stoły to miejsce z fantastycznym widokiem na masyw Czerwonych Wierchów i skalisty grzbiet Organów i Zdziarów. Na polanie podziwiać można zabytkowe szałasy, które przypominają o dawny pasterskim charakterze tego miejsca. Będąc w Tatrach, koniecznie trzeba wyjść na stoły, aby w ciszy i spokoju podziwiać tatrzańskie krajobrazy.

Małołączniak

Czerwone Wierchy Małołaczniak

Jeden z czterech kopulastych szczytów należący do rozległego masywu Czerwonych Wierchów. Trasa biegnąca z Nędzówki przez Staników Żleb i dalej Przysłop Miętusi i Kobylarzowy Żlebem na Małołączniak jest rzadziej wybierana przez turystów. Idąc tędy wcześnie rano, można w samotności pokonywać malowniczo poprowadzony szlak.

Po przejściu Kobylarzowego Żlebu i wyjściu na grzbiet opadajacy z Małołączniaka, istnieje spora szansa spotkania kozic często w tym rejonie występujących. Widok z Małołączniaka nagradza trudy podejścia, z wierzchołka rozpościera się rozległa panorama na Tatry wysokie i zachodnie. Trasę szczególne warto pokonać na jesień.Dla spacerowiczów

Miejsc spacerowych w Tatrach jest sporo, prawie w każdej dolinie można wędrować wygodną drogą. My proponujemy spacer w rejony, który o każdej porze roku zachwycają swoją niezwykłością.


Rusinowa Polana

panorama tatrzańskich szczytów z Rusinowej Polany

Miejsce słynące z niezwykłej panoramy, w której można podziwiać wspaniałe szczyty tatrzańskie. Wycieczkę najdogodniej rozpocząć z Wierch Porońca, prowadzi stąd wygodna droga pośród lasu. Na samej polanie szereg drewnianych ław oraz bacówka z oscypkami.

Z Rusinowej Polany rozpościera się wspaniały widok, zobaczyć stąd można najwyższe szczyty całych Tatr m.in. Gerlach, Lodowy Szczyt i Rysy. W drodze powrotnej przez Wiktorówki warto zwiedzić Sanktuarium Matki Boskiej Jaworzyńskiej oraz znajdujące się na pobliskiej skarpie symboliczne tablice upamiętniające ludzi związanych z górami.


Dolina Kościeliska

jesiennie dolina kościeliska

Dolina jest drugim pod względem popularności rejonem w Tatrach. W jej otoczeniu można podziwiać fantastyczne formy skalne, przewężenia, wąwozy, bramy skalne i jaskinie. W trakcie spaceru warto odwiedzić bacówkę i skosztować smakowitych produktów z mleka owczego.

Na polanach w Dolinie Kościeliskiej w sezonie letnim pasą się owce. W górnej jej części działa popularne, a przy okazji bardzo ładne schronisko na Hali Ornak. Trasa o długości 6,5 km prowadzi wygodną drogą, cały czas jest płaska i idealnie nadaje się na spacery.


Dla bardziej doświadczonych

Jeżeli masz dosyć wycieczek dolinnych, zaliczyłeś np. Kasprowy, Giewont i chcesz spróbować czegoś więcej. Warto rozważyć zdobycie jakiś wyższych tatrzańskich szczytów.
Przy wycieczkach wysokogórskich należy być niewrażliwym na ekspozycje i być odpowiednio przygotowanym. Planując ich zdobycie, warto wiedzieć, że na popularnych szczytach i szlakach potrafią tworzyć się zatory ludzkie. Aby tego uniknąć, na szlak należy wyruszać wcześnie rano.


Świnica

masyw Świnicy

Dominujący w panoramie i zarazem najwyższy ze szczytów, jaki można dostrzec z Zakopanego. Masyw Świnicy stanowi godny cel wyprawy górskiej. Najdogodniej wyjść na niego od strony Kasprowego Wierchu. Znacznie trudniejsze podejście rozpoczyna się od Świnickiej Przełęczy.

Stąd do pokonania trudny skalny teren zabezpieczony łańcuchami, w czasie niepogody, mgły, zaśnieżenia, a zwłaszcza oblodzenia stający się niebezpieczny. Widok z wierzchołka Świnicy jest wyjątkowo atrakcyjny, zwłaszcza pogodnym wczesnym rankiem, gdy nie jest tutaj jeszcze tłoczno.


Kościelec

Koscielec szczyt

Szczyt o charakterystycznym trójkątnym kształcie, swoim wyglądem porównywalny do Matterhornu. Jego zdobycie dostarcza wielu emocji, a widoki z góry i podczas podchodzenia wynagradzają trud wspinaczki.

Wycieczkę na Kościelec najlepiej rozpocząć z Hali Gąsienicowej i szlakiem obok Czarnego Stawu Gąsienicowego wyjść na przełęcz Karb. Z przełęczy ścieżką pośród skał i płyt wychodzimy na wierzchołek. Z góry oryginalny widok na całą Dolinę Gąsienicową. Ze względu na płytowy charakter szlaku na Kościelec, wyjście niewskazane po deszczu, a znacznie niebezpieczne w razie oblodzeń.


Szczyty dla rodzin z dziećmi

Znudziło cię już chodzenie po dolinach, zapragnąłeś wyjść trochę wyżej i zdobyć jakiś szczyt z rodziną. Chcesz, by trasa była bezpieczna i bez trudności. Wyjście na proponowane przez nas szczyty spełni twe oczekiwania.


Sarnia Skała

na Sarnią Skałe

Atrakcyjny szczyt reglowy w najbliższym sąsiedztwie Zakopanego jest przyjemnym celem niedługich wycieczek z miasta. Wycieczkę na niego najlepiej zacząć od Doliny Białego, do której wejście znajduje się nieopodal skoczni. Dnem uroczej doliny reglowej prowadzi szlak, przekraczając liczne mostki nad potokiem Białego.

Z wierzchołka Sarniej Skały niezwykle prezentuje się północna ściana Giewontu oraz leżące u jej podnóża miasto Zakopane. Ze szczytu warto zejść urokliwą Doliną Strążyską.


Kopieniec Wielki

szlak Kopieniec

Ten częściowo skalisty szczyt bez problemu może zdobyć każdy. Najlepiej na niego iść z Cyrli mniej uczęszczanym szlakiem lub z Jaszczurówki przez Dolinę Olczyską. Na polanie pod Kopieńcem szereg zabytkowych szałasów pasterskich, prowadzony jest tu nadal wypas owiec.
Oglądanie tradycyjnego wypasu i życia pasterskiego może być ciekawym dopełnieniem wycieczki. Z Kopieńca rozpościera się niezwykle rozległa panorama, swoim zasięgiem obejmująca Tatry Bielskie, Wysokie i Zachodnie oraz leżące najbliżej Zakopane.Dla seniorów i małych dzieci

Jeżeli chcesz pospacerować w otoczeniu pięknych lasów, wapiennych turni, szumu potoku poniższe trasy powinny przypaść Ci do gustu.


Dolina Strążyska

pólnocna ściana Giewontu widoczna z Polany Strążyskiej

To niewielka dolina reglowa położona w bezpośrednim sąsiedztwie Zakopanego. Dnem doliny wiedzie szeroka bita droga, wzdłuż której płynie z licznymi kaskadami malowniczy Potok Strążyski. Spacerkiem bez większych trudności dochodzi się do malowniczej Polany Strążyskiej.
Trasa nie powinna stanowić problemu dla mam z dziećmi w wózkach. Z polany wspaniały widok na północną ścianę Giewontu, a stojące drewniane ławki zachęcają do odpoczynku. Po przystanku można jeszcze podejść nad pobliski wodospad Siklawica.


Dolina Olczyska

zima w Dolinie Olczyskiej

Ciekawa krajobrazowo dolina jest celem przyjemnej i niedługiej wycieczki z Zakopanego. Okolica zachwyca swoimi osobliwościami geologicznymi i malowniczymi widokami. Szeroka droga prowadzi wzdłuż szumu potoku Olczyskiego i doprowadza na Polanę Olczyską.

Nieopodal polany spod ziemi tryska Olczyskie Wywierzysko, do którego wody płyną z oddalonej stąd Doliny Pańszczycy. Na wycieczkę najlepiej wyruszyć z Jaszczurówki, gdzie zaraz przy wejściu znajduje się ciekawy ośrodek ochrony gadów i płazów.


Dla tych, co nie lubią się męczyć, a chcą zobaczyć ładne widoki

Jeżeli chcesz zobaczyć piękne miejsca, ale nie koniecznie przy tym się zmęczyć. Lub po prostu twój stan zdrowia nie pozwala na dłuższe i wyższe wędrówki. Poniższa propozycja wycieczek jest właśnie dla Ciebie.


Na Kasprowy Wierch kolejką linową

wagonik i Kasprowy Wierch

Obok Giewontu najbardziej rozpoznawalny szczyt w Tatrach Polskich. Na Kasprowy Wierch można wejść szlakiem, ale również wyjechać wagonikiem kolejki linowej. Aby z niej skorzystać, należy dotrzeć do Kuźnic, gdzie znajduje się dolna stacja i kasy biletowe. W sezonie, a zwłaszcza w pogodne dni jest mnóstwo chętnych na wyjazd i tworzą się wielogodzinne kolejki. Aby w niej nie stać warto zakupić wcześniej bilet on-line lub w biletomatach.

Wyjazd na Kasprowy Wierch trwa ok. 20 minut. Po drodze na Myślenickich Turniach trzeba się przesiąść do wagonika, który już bezpośrednio wyjeżdża na szczyt. Po wyjściu z górnej stacji warto podejść szeroką ścieżką na Siwą Przełęcz lub schodami na sam wierzchołek. Z Kasprowego Wierchu rozpościera się fantastyczny widok na Zakopane, Gubałówkę, Tatry zachodnie z najbliższymi kopulastymi szczytami Czerwonych Wierchów oraz Tatry wysokie, w których wyróżniają się charakterystyczny Krywań i pobliska Świnica.


Chochołowska Dolina ciufcią lub dorożką

krokusi Huciska w Dolinie Chochołowskiej

To największa z dolin w polskiej części Tatr. Połowa trasy biegnąca jej dnem jest wyasfaltowana i doprowadza do Hucisk. Ten odcinek z Siwej Polany można pokonać kursującą w sezonie ciufcią Rakoń, czyli przerobionym do tego celu traktorem z przyczepką.
Od Hucisk prowadzi bita droga, która poza jednym większym podejściem jest prawie płaska. Do schroniska na skraju Polany Chochołowskiej można również dojechać dorożką zaprzęgniętą w konie.

Dolina Chochołowska słynie z krokusów, które masowo kwitną tutaj wiosną. Na rozległej Polanie Chochołowskiej w sezonie letnim odbywa się wypas owiec. Zobaczymy tutaj duże zgrupowanie zabytkowych szałasów pasterskich. Dodatkowo można odwiedzić stojącą na skraju polany drewnianą kapliczkę, wybudowaną na potrzeby filmu o Janosiku.

Jeżeli w trakcie zwiedzania chcesz dowiedzieć się dużo ciekawych informacji wynajmij zawodowego przewodnika tatrzańskiego.
Od niego dowiesz się wielu wiadomości o tatrzańskiej przyrodzie, poznasz topografię otaczających szczytów, usłyszysz ciekawostki dotyczące historii i etnografii regionu i wiele innych informacji, o których nie przeczytasz w książkach.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści