Przejdź do treści

Weekend w Tatrach — propozycja wycieczek dla każdego

Przewodnik tatrzański
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Tatry · poniedziałek 01 Mar 2021 ·  8:45
Planujesz weekend w Tatrach, ale nie wiesz, gdzie mógłbyś pójść oraz jakie trasy będą dla Ciebie najlepsze. Poniższa lista weekendowych wycieczek ułatwi Ci zadanie. To propozycja dla rodzin z dziećmi, seniorów, spacerowiczów i górołazów. Propozycje wycieczek przewidziana są na dwa dni zwiedzania.


Tatry na weekend dla poszukujących ciszy i spokoju


Co roku w sezonie letnim w weekendy szlaki  w Tatrach przeżywają prawdziwe oblężenie. Na szczęście są jeszcze miejsca, gdzie można samemu obcować z pięknem górskiej przyrody. Przeczytaj poniższe propozycje jak ciekawie spędzić weekend w polskich górach. Wszystkie przedstawione miejsca znajdują się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, można je zwiedzić przebywając w Zakopanem i okolicy.

Hala Stoły


zabytkowe szałasy na Stołach
Szałasy na Stołach

Polana na stołach to rzadko odwiedzane miejsce z uwagi na brak przelotowości szlaku. Ścieżka tam prowadząca zaczyna się po przeciwnej stronie wypływu Lodowego Źródła powyżej Kapliczki Zbójnickiej w Dolinie Kościeliskiej.

Stoły to miejsce z fantastycznym widokiem na skalisty grzbiet Organów i Zdziarów. Na polanie podziwiać można zabytkowe szałasy, które przypominają o dawny pasterskim charakterze tego miejsca. Będąc w Tatrach, koniecznie trzeba wyjść na stoły, aby w ciszy i spokoju podziwiać górskie krajobrazy.

Małołączniak


Małołaczniak w Czerwonych Wierchach

Jeden z czterech kopulastych wierzchołków należący do rozległego masywu Czerwonych Wierchów. Trasa biegnąca z Nędzówki przez Staników Żleb i dalej Przysłop Miętusi i Kobylarzowy Żlebem na Małołączniak jest rzadziej wybierana przez turystów. Idąc tędy wcześnie rano, można w samotności pokonywać ciekawie poprowadzony szlak.
Po przejściu Kobylarzowego Żlebu i wyjściu na grzbiet opadający z Małołączniaka, istnieje spora szansa spotkania kozic często w tym rejonie występujących. Widok z Małołączniaka nagradza trudy podejścia, z wierzchołka rozpościera się rozległa panorama na Tatry wysokie i zachodnie. Trasę szczególne warto pokonać na jesień.


Propozycja dla spacerowiczów na weekend w Tatrach

Miejsc spacerowych w Tatrach jest sporo, prawie w każdej dolinie można wędrować wygodną drogą. My proponujemy spacer w rejony, który o każdej porze roku zachwycają swoją niezwykłością.

Rusinowa Polana


widok na Tatry z Rusinowej Polany

Miejsce słynące z niezwykłej panoramy, w której można podziwiać wspaniałe szczyty Tatr. Wycieczkę najdogodniej rozpocząć z Wierch Porońca, prowadzi stąd wygodna droga pośród lasu. Na samej polanie szereg drewnianych ław oraz bacówka z oscypkami.

Z Rusinowej Polany rozpościera się wspaniały widok, zobaczyć stąd można najwyższe szczyty całych Tatr m.in. Gerlach, Lodowy i Rysy. W drodze powrotnej przez Wiktorówki warto zwiedzić Sanktuarium Matki Boskiej Jaworzyńskiej oraz znajdujące się na pobliskiej skarpie symboliczne tablice upamiętniające ludzi związanych z górami.

Dolina Kościeliska


jesień w Dolinie Kościeliskiej

Dolina jest drugim pod względem popularności rejonem w Tatrach. W jej otoczeniu można podziwiać fantastyczne formy skalne, przewężenia, wąwozy, bramy skalne i jaskinie. W trakcie spaceru warto odwiedzić bacówkę i skosztować smakowitych produktów z mleka owczego.

Na rozległych łąkach w Dolinie Kościeliskiej w sezonie letnim pasą się owce. W górnej jej części działa popularne, a przy okazji bardzo ładne schronisko na Hali Ornak. Trasa o długości 6,5 km prowadzi wygodną drogą, cały czas jest płaska i idealnie nadaje się na spacery.

Górskie szlaki dla bardziej doświadczonych


Jeżeli masz dosyć wycieczek dolinnych, zaliczyłeś np. Kasprowy i chcesz spróbować czegoś więcej. Warto rozważyć zdobycie jakiś wyższych szczytów.
Przy wycieczkach wysokogórskich należy być niewrażliwym na ekspozycje i być odpowiednio przygotowanym. Planując ich zdobycie, warto wiedzieć, że na popularnych szczytach i szlakach potrafią tworzyć się zatory ludzkie. Aby tego uniknąć, na szlak należy wyruszać wcześnie rano.

Świnica


granitowy masyw Świnicy

Dominujący w panoramie i zarazem najwyższy ze szczytów, jaki można dostrzec z Zakopanego. Masyw Świnicy stanowi godny cel wyprawy górskiej. Najdogodniej wyjść na niego od strony Kasprowego Wierchu. Znacznie trudniejsze podejście rozpoczyna się od Świnickiej Przełęczy.

Stąd do pokonania trudny skalny teren zabezpieczony łańcuchami, w czasie niepogody, mgły, zaśnieżenia, a zwłaszcza oblodzenia stający się niebezpieczny. Widok z wierzchołka Świnicy jest wyjątkowo atrakcyjny, zwłaszcza pogodnym wczesnym rankiem, gdy nie jest tutaj jeszcze tłoczno.

Kościelec przez Halę Gąsienicową


Kościelec z małego Koscielca

Szczyt o charakterystycznym trójkątnym kształcie, swoim wyglądem porównywalny do Matterhornu. Jego zdobycie dostarcza wielu emocji, a widoki z góry i podczas podchodzenia wynagradzają trud wspinaczki.

Wycieczkę na Kościelec najlepiej rozpocząć z Hali Gąsienicowej szlakiem obok Czarnego Stawu Gąsienicowego wyjść na przełęcz Karb. Z przełęczy ścieżką pośród skał i płyt wychodzimy na wierzchołek. Z góry oryginalny widok na całą Dol. Gąsienicową. Ze względu na płytowy charakter szlaku na Kościelec, wyjście niewskazane po deszczu, a znacznie niebezpieczne w razie oblodzeń.

Szczyty dla rodzin z dziećmi


Znudziło cię już chodzenie po dolinach, zapragnąłeś wyjść trochę wyżej i zdobyć jakiś szczyt z rodziną. Chcesz, by trasa była bezpieczna i bez trudności. Wyjście na proponowane przez nas szczyty spełni twe oczekiwania. Weekend w górach warto poświęcić na odwiedzenie poniższych punktów widokowych, skąd zobaczymy Tatry i Zakopane u ich stóp.

Sarnia Skała - z widokiem na Giewont i Gubałówkę


przed Sarnią Skałą

Atrakcyjny szczyt reglowy w najbliższym sąsiedztwie Zakopanego jest przyjemnym celem niedługich wycieczek z miasta. Wycieczkę na niego najlepiej zacząć od Dol. Białego, do której wejście znajduje się nieopodal skoczni. Dnem uroczej doliny reglowej prowadzi szlak, przekraczając liczne mostki nad potokiem Białego.
Z wierzchołka Sarniej Skały niezwykle prezentuje się północna ściana Giewontu oraz leżące u jej podnóża miasto Zakopane. Z powrotem warto zejść urokliwą Dol. Strążyską.

Kopieniec Wielki - ze wspaniałą tatrzańska panoramą


szlak prowadzący na Kopieniec Wielki

Ten częściowo skalisty szczyt bez problemu może zdobyć każdy. Najlepiej na niego iść z Cyrli mniej uczęszczanym szlakiem lub z Jaszczurówki przez Dolinę Olczyską. Na polanie pod Kopieńcem szereg zabytkowych szałasów pasterskich, prowadzony jest tu nadal
Oglądanie tradycyjnego wypasu i życia pasterskiego może być ciekawym dopełnieniem wycieczki. Z Wielkiego  Kopieńca rozpościera się niezwykle rozległa panorama, swoim zasięgiem obejmująca Tatry Bielskie, Wysokie i Zachodnie oraz leżące najbliżej Zakopane.

Nosal z Zakopanego


Wejście na Nosal z Zakopanego to popularna trasa turystyczna w Tatrach. Nosal to szczyt położony na wysokości 1206 m n.p.m. i oferujący piękne widoki na Podhale, Zakopane i Tatry.  

 
Można tam wejść z trzech stron, szlakiem od Dol. Olczyskiej, z Kuźnic oraz poniżej tamy w Kuźnicach. To doskonała opcja na krótki, ale satysfakcjonujący spacer dla każdego. Wycieczka na ten szczyt reglowy oferuje piękne widoki i bliskość natury. To także dobry wybór na zaznajomienie się ze szlakami polskich Tatr.

Propozycja wycieczek dla seniorów i małych dzieci


Jeżeli chcesz poczuć prawdziwy klimat górski i pospacerować w otoczeniu pięknych lasów, wapiennych turni, szumu potoku poniższe trasy powinny przypaść Ci do gustu. To świetne miejsca na letnie i zimowe wycieczki dla wszystkich.

Dolina Strążyska


widok na pólnocna ścianę Giewontu w Dolinie Strążyskiej

To niewielka dolina reglowa położona w bezpośrednim sąsiedztwie Zakopanego. Jej dnem wiedzie szeroka bita droga, wzdłuż której płynie z licznymi kaskadami malowniczy Potok Strążyski. Spacerkiem bez większych trudności dochodzi się do malowniczej Polany Strążyskiej.

Trasa nie powinna stanowić problemu dla mam z dziećmi w wózkach. Z polany wspaniały widok na północną ścianę Giewontu, a stojące drewniane ławki zachęcają do odpoczynku. Po przystanku można jeszcze podejść nad pobliski wodospad Siklawica.

Dolina Olczyska


szlak w Dolinie Olczyskiej

Ciekawa krajobrazowo dolina jest celem przyjemnej i niedługiej wycieczki z Zakopanego. Okolica zachwyca swoimi osobliwościami geologicznymi i malowniczymi widokami. Szeroka droga prowadzi wzdłuż szumu potoku Olczyskiego i doprowadza na Polanę Olczyską.

Nieopodal polany spod ziemi tryska Olczyskie Wywierzysko, do którego wody płyną z oddalonej stąd Doliny Pańszczycy. Na wycieczkę najlepiej wyruszyć z Jaszczurówki, gdzie zaraz przy wejściu znajduje się ciekawy ośrodek ochrony gadów i płazów.

Dla tych, co nie lubią się męczyć, a chcą zobaczyć ładne widoki


Jeżeli chcesz zobaczyć piękne miejsca, ale nie koniecznie przy tym się zmęczyć. Lub po prostu twój stan zdrowia nie pozwala na dłuższe i wyższe wędrówki. Poniższa propozycja wycieczek jest właśnie dla Ciebie.

Na Kasprowy Wierch kolejką linową


wagonik i górna stacja na Kasprowym Wierchu

Obok Giewontu najbardziej rozpoznawalny szczyt w Tatrach Polskich. Na Kasprowy można wejść szlakiem, ale również wyjechać wagonikiem kolejki linowej. Aby z niej skorzystać, należy dotrzeć do Kuźnic, gdzie znajduje się dolna stacja i kasy biletowe. W sezonie, a zwłaszcza w pogodne dni jest mnóstwo chętnych na wyjazd i tworzą się wielogodzinne kolejki. Aby w niej nie stać warto zakupić wcześniej bilet on-line lub w biletomatach.
Wyjazd na Kasprowy trwa ok. 20 minut. Po drodze na Myślenickich Turniach trzeba się przesiąść do wagonika, który już bezpośrednio wyjeżdża na szczyt. Po wyjściu z górnej stacji warto podejść szeroką ścieżką na Siwą Przełęcz lub schodami na sam wierzchołek. Z wierzchołka rozpościera się fantastyczny widok na Zakopane, Gubałówkę, Tatry zachodnie z najbliższymi kopulastym szczytami Czerwonych Wierchów oraz Tatry wysokie, w których wyróżniają się charakterystyczny Krywań i pobliska Świnica.

Chochołowska Dolina ciuchcią lub dorożką


łany krokusów

To największa z dolin w polskiej części Tatr. Połowa trasy biegnąca jej dnem jest wyasfaltowana i doprowadza do Hucisk. Ten odcinek z Siwej Polany można pokonać kursującą w sezonie ciuchcią Rakoń, czyli przerobionym do tego celu traktorem z przyczepką.
Od Hucisk prowadzi bita droga, która poza jednym większym podejściem jest prawie płaska. Do schroniska na skraju Polany Chochołowskiej można również dojechać dorożką zaprzęgniętą w konie.

Dolina Chochołowska słynie z krokusów, które masowo kwitną tutaj wiosną. Na rozległej Polanie Chochołowskiej w sezonie letnim odbywa się wypas owiec. Zobaczymy tutaj duże zgrupowanie zabytkowych szałasów pasterskich. Dodatkowo można odwiedzić stojącą na skraju polany drewnianą kapliczkę, wybudowaną na potrzeby filmu o Janosiku.

Weekend w Tatrach z przewodniem tatrzańskim


Weekend w Tatrach z licencjonowanym przewodnikiem tatrzańskim to niezapomniane przeżycie, które pozwala w pełni docenić urok i majestat tych gór. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i wsparciu doświadczonego przewodnika, możesz bezpiecznie i komfortowo eksplorować najpiękniejsze zakątki Tatr.

Dlatego jeżeli w trakcie zwiedzania chcesz dowiedzieć się dużo ciekawych informacji wynajmij zawodowego przewodnika tatrzańskiego.
Od niego dowiesz się wielu wiadomości o tatrzańskiej przyrodzie, poznasz topografię otaczających szczytów, usłyszysz ciekawostki dotyczące historii i etnografii regionu i wiele innych informacji, o których nie przeczytasz w książkach.


Michał Jarząbek-Giewont autor bloga
AUTOR
Przewodnik tatrzański — ponad 10 lat doświadczenia w oprowadzaniu po Tatrach i Zakopanem. Rodowity góral z Zakopanego i miłośnik przyrody tatrzańskiej. Przewodnictwem zajmuje się zawodowo, oprowadza grupy oraz indywidualne osoby po górach. Prywatnie pasjonat jazdy na rowerze, skiturów oraz fotografii krajobrazów górskich.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści