5 najtrudniejszych szlaków w Tatrach

Przejdź do treści

5 najtrudniejszych szlaków w Tatrach

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Tatry · 8 Luty 2018
W Tatrach udostępnionych jest szereg szlaków o różnym stopniu trudności. Część z nich nadaje się tylko dla doświadczonych i dobrze przygotowanych turystów wysokogórskiego. Decydując się na pokonanie takiego szlaku, należy wiedzieć, że poprowadzony on jest często miejscami o dużej ekspozycji, co w czasie złej pogody może być dla niewprawionego turysty śmiertelnie niebezpieczne.
Na części wysokogórskich szlaków zamontowane są zabezpieczenia w postaci łańcuchów, drabinek i metalowych klamer. Przydatny w ich bezpiecznym pokonywaniu może być specjalistyczny sprzęt: uprząż, lonża z karabinkami i absorberem oraz kask wspinaczkowy.  


1. Orla Perć

posredni granat
Najtrudniejszy szlak graniowy w Tatrach wiodący długim grzbietem szczytów i turni. Prowadzi z przełęczy Zawrat przez  Mały Kozi Wierch, Zamarłą Turnię, Kozi Wierch (na tym odcinku obowiązuje jeden kierunek) następnie przez Granaty, Buczynowe Turnie na Przełęcz  Krzyżne. Dawniej szlak ciągnął się przez Wołoszyn, doprowadzając do Polany pod Wołoszynem.

Na całym odcinku Orlej Perci w trudniejszych miejscach znajdują się sztuczne ułatwienia w postaci  łańcuchów, klamer oraz żelaznych drabinek. W dużej części szlak przebiega ściśle granią, gdzieniegdzie trawersując wierzchołki i turnie, przewijając się na obie strony grzbietu. Wprawny turysta może przejść  cały odcinek Orlej Perci w jeden dzień, ale najlepiej przejście tego wysokogórskiego szlaku rozłożyć na dwa lub trzy dni.

Orla Perć jest udostępniona całorocznie, jednakże przy pokrywie śniegu oraz oblodzeniach wymagany jest odpowiedni sprzęt alpinistyczny. Na szlak najlepiej wybrać się wcześnie rano oraz poza sezonem turystyczny, kiedy jest mniej  tłoczno. W szczycie sezonu potrafią tworzyć się zatory na łańcuchach. Wycieczka Orlą Percią gwarantuje wspaniałe widoki i niezapomniane, emocjonujące przeżycia.

Cały szlak wyznakowany jest na czerwono. Liczne szlaki dojściowe do Orlej Perci umożliwiają w razie złej pogody zejście z grani. Wycieczkę na Orlą Perć należy podejmować tylko przy sprzyjającej pogodzie. Planując przejście tej podniebnej trasy, w trudniejszych miejscach warto zastanowić się nad asekuracją w postaci lonży, którą można kupić "tutaj".


2. Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem

Szeroka  wyniosła przełęcz, leżąca w głównym grzbiecie Tatr pomiędzy Mięguszowieckim Szczytem Czarnym od wschodu i Mięguszowieckim Szczytem Pośrednim od zachodu. Nazwa wywodzi się od masywu Mięguszowieckiego  Szczytu i od niewielkiej turni zwanej chłopkiem.
Szlak prowadzący na  przełęcz rozpoczyna się obok Czarnego Stawu pod Rysami.

Jest jednym z  najtrudniejszych szlaków znakowanych w Tatrach Polskich wymagającym dobrej orientacji w skalnym terenie oraz obycia z przepaściami i  ekspozycją. Dawniej przejście przez przełęcz znane było tylko kłusownikom i zwane Kłusowniczą Ścieżką, stanowiło połączenie Doliny Rybiego Potoku z Mięguszowiecką Doliną.

Pod koniec XIX wieku ubezpieczono i wyznakowano ścieżkę, przejście zostało ułatwione przez Towarzystwo Tatrzańskie dzięki wykuciu klamer i wysadzaniu skał. Z przełęczy po polskiej stronie podziwiać możemy Morskie Oko a po słowackiej Staw Hińczowy.


3. Rohacze

Rohacze to grupa skalistych szczytów słowackich Tatr Zachodnich, znajdujących  się w grani głównej oraz w jej pobliżu. Rozpoczynają się od Rohacza Ostrego i ciągną się aż po Salatyński Wierch i Brestową Kopę. Niekiedy Rohaczami nazywa się jedynie dwa szczyty: Rohacz Płaczliwy i Rohacz Ostry. Szlak prowadzący granią Rohaczy nazywany jest Orlą Percią Tatra Zachodnich.

Trasa stanowi część długiego szlaku graniowego, poprowadzonego rdzennym grzbietem Tatr Zachodnich. Trasa o znacznych trudnościach, odcinki przepadziste i eksponowane, miejscami ubezpieczone. Przejście jej wymaga odpowiedniej sprawności ruchowej oraz obycia ze skałą.
W trakcie wycieczki towarzyszą  wspaniałe widoki na okoliczne szczyty oraz doliny podchodzące pod główną grań.4. Rysy

To wybitny trójwierzchołkowy szczyt  leżący w głównej grani Tatr. Jeden z wierzchołków o wysokości 2499 m jest najwyższym szczytem Polski. Rysy nazywano dawniej razem: Niżnie Rysy, Wyżni Żabi Szczyt i Żabiego  Mnicha. Liczne żleby przecinające zbocza i ściany w otoczeniu Morskiego  Oka nazywano wtedy rysami. Dopiero z czasem nazwa Rysy została przeniesiona na teraźniejszy szczyt,  prawdopodobnie z powodu wyróżniającego ich masyw wielkiego żlebu,  nazywanego właśnie „rysą”.

Rokrocznie zdobycie najwyższej góry Tatr polskich jest celem wielu turystów. Od polskiej strony szlak rozpoczyna się przy schronisku nad Morskim Okiem. Ścieżka  prowadząca na szczyt jest trudna, w górnej części wiedzie skalną grzędą ograniczoną żlebem, ubezpieczona jest licznymi łańcuchami i klamrami.

Szlak wymaga od turysty doświadczenia, pewnej wprawy we wspinaniu się po skałach, dobrej kondycji oraz posiadania odpowiedniego ubioru. Wycieczkę na Rysy należy rozpoczynać w godzinach porannych jak najwcześniej rano.
Widok roztaczający się z wierzchołka należy do najpiękniejszych w Tatrach. Zobaczyć stąd można wszystkie ważniejsze  szczyty oraz kilkanaście jezior tatrzańskich. Na Rysy można również wyjść łatwiejszym szlakiem od Słowackiej strony.5. Czerwona Ławka

Dwusiodłowa głęboka przełęcz znajdująca się pomiędzy Małym Lodowym Szczytem a Spągą. Wiedzie przez nią żółto znakowana ścieżka ze schroniska Terye'go  w Dolinie Pięciu Stawów Spiskich do Zbójnickiego Schroniska w Staroleśnej Dolinie.

Szlak na samą przełęcz prowadzi eksponowaną drogą ubezpieczoną łańcuchami, które w tym miejscu tworzą najdłuższy w Tatrach ciąg sztucznych ułatwień. W sezonie letnim przy ładnej pogodzie tworzą się zatory ludzkie.

Nazwa Czerwona Przełęcz wywodzi się od występujących popod nią czerwono zabarwionych skał. Z przełęczy rozpościera się ciekawy i efektowny widok na grupę Łomnicy.
5.0 / 5
4 recenzje
4
0
0
0
0
Ludwik
07 Lut 2022
Dziękuję za bardzo pomocne zestawienie.
Wybieram się w tym roku z kolegą na trasę
Hrebienok - Tery- Czerwona ławka- Zbójnicka chata- Hrebenok. Rozłożone na 2 dni ( mamy po 67 lat 😢). Przełecz pod Chłopkiem zaliczyliśmy 2 lata temu. Raz jeszcze pozdrawiam.
Michał
27 Lip 2020
Super zestawienie, dziękuję. Ogólnie fajna strona. Ps. Z tego co mi wiadomo, nazwa Rysy pochodzi od wyglądających z daleka na poszarpane, jakby „porysowane” wierzchołki i zbocza okolicznych szczytów. Pozdrawiam wszystkich tęskniących za Tatrami.. Do zobaczenia na szlaku !
Premek
19 Lut 2020
Szlaki cudowne piekne najlepsze moim zdaniem we wrzesniu choc dla mnie nie byly zbyt wymagajace w porownaniu a np materhorn lub sa wspaniale polecam
Zdzisek
29 Cze 2018
szlaki warte przejscia
Wróć do spisu treści