Tatrzańskie wody

Przejdź do treści

Tatrzańskie wody

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Tatry · 12 Marzec 2016
Tatrzańskie potoki i stawy stanowią jeden z najatrakcyjniejszych elementów krajobrazu Tatr. Po polskiej stronie znajduje się ok. 40 stawów, w większości położonych powyżej 1600 m n.p.m. w granitowej części Tatr Wysokich.

Jeziora i potoki w Tatrach

Staw w Dolinie Pięciu Stawów Polskich
Jeziora górskie zwane przez górali stawami, swoje powstanie zawdzięczają w większości lodowcom. Zaraz po ustąpieniu lodowców ilość stawów była prawdopodobnie większa, lecz część z nich została zasypana przez gruz skalny.

Jednym z najpiękniejszych i najbardziej znanych a przy okazji największym jest Morskie Oko–pow. ok.35 h. W sąsiedniej Dolinie Pięciu Stawów Polskich możemy podziwiać najgłębsze jezioro w Tatrach Wielki Staw Polski gł. 79 m.  Wypływająca z niego woda tworzy największy wodospad w Tatrach zwany Wielką Siklawą wys. ok. 70 m.
Woda w tatrzańskich jeziorach jest bardzo czysta, zimna i wskazuje dużą przeźroczystość np. w Czarnym Stawie pod Rysami ok. 17,5 m.

Zlewiska

Tatry leżą w zlewiskach Morza Czarnego i Bałtyckiego, granią przebiega wododział europejski. Wszystkie wody znajdujące się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego należą w całości do zlewiska Morza Bałtyckiego. Niemal wszystkimi dolinami tatrzańskimi płyną różnej wielkości strumienie i potoki. Z Tatr polskich wypływa kilkanaście stałych potoków, wiele z nich charakteryzuje się dużymi wahaniami stanów wód. Po ulewnych deszczach szybko wzbierają i zmieniają się w rwące rzeki. Największy stan wody przypada na czerwiec a minimalny w lutym i marcu.

Potoki tatrzańskie

potok tatrzański
Niezwykle ciekawym zjawiskiem występującym w Tatrach jest "gubienie" wody, czyli tzw. "suche wody"— potoki znikające okresowo lub stale w podziemnych przepływach i wypływające w różnych niespodziewanych miejscach. Po polskiej stronie do największych należą: Sucha Woda, Kirowa Woda oraz Siwa Woda, ich ujście znajduje się poza obszarem Tatr.

Charakterystyczną cechą potoków tatrzańskich jest ich duży spadek. Te czyste wody spływają przez liczne, duże i małe progi. Duże potoki płynące pomiędzy skałami nie granitowymi np. w Dolinie Bystrej, Kościeliskiej, Chochołowskiej, w niższych partiach swoim wyglądem przypominają już podgórskie rzeczki. Są powolniejsze, szersze, płynące wyrównanym dnem doliny.

W Tatrach możemy zaobserwować ponory, czyli miejsca, w których woda znika pod wodą. Niezwykle ciekawe są źródła wypływowe zwane wywierzyskami, gdzie woda wytryska na powierzchnie. Miejsca takie są udostępnione turystycznie w Dolinach Kościeliskiej, Chochołowskiej oraz Olczyskiej.

Ze środowiskiem wodnym związanych jest wiele zwierząt. Ze ssaków zobaczymy: wydrę, rzęsiorka oraz bobry mające od niedawna swoje siedliska w okolicach Łysej Polany. Z ptaków możemy zaobserwować: pluszcza oraz pliszkę szarą i górską, natomiast w pobliżu stawów spotkamy kaczki krzyżówki. W Morskim Oku jedynym w Tatrach polskich naturalnie zarybionym stawie żyje pstrąg potokowy. W potokach reglowych zobaczymy głowacze, strzeblę potokową oraz lipnia.5.0 / 5
1 recenzja
1
0
0
0
0
nata
03 Cze 2022
Fajny
Wróć do spisu treści