Przejdź do treści

Tatry podczas II wojny światowej: Miejsca i ich historia

Przewodnik tatrzański
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Tatry · piątek 24 Lis 2023
W tragicznym dla narodu polskiego dniu 1 września 1939 r. wkroczyły na teren nowotarszczyzny wojska niemieckie i słowackie. Na wiadomość o napaści wroga szybko ewakuowały się z Zakopanego instytucje państwowe: policja, poczta, sąd, urząd burmistrza i in. Około 14. wojska hitlerowskie, bez walki wkroczyły do Zakopanego i rozpoczął się pięcioletnia okupacja.

Czas niemieckiej okupacji w Tatrach


żołnierz Grenzschutz w tatrach

Przez prawie cały okres okupacji Zakopane i Tatry polskie były zasadniczo zamknięte dla polskiego ruchu turystycznego, wypoczynkowego i leczniczego. Z początkiem okupacji spore partie Polskich Tatr były całkowicie puste. Niemcy nie wchodzili dalej w odleglejsze doliny i w głąb gór.

Granicy w Tatrach pilnowali żołnierze Grenzschutzu często pochodzenia Austriackiego. Schroniska tatrzańskie były z początku prowadzone przez polaków, następnie częściowo przez Grenzschutz a częściowo przez zarządców niemieckich. W Tatrach pomimo zakazów działali polscy taternicy i sportowcy, chodzili po górach i dokonywali nawet pierwszych wejść. Przekraczanie granicy słowackiej było Polakom zabronione przez niemieckie władze okupacyjne. Z końcem wojny niemiecki okupant spalił niektóre schroniska tatrzańskie w ramach akcji przeciwko partyzantom.

Szlaki kurierskie przez Tatry


zakopane narciarze Marusarz, Czech

Zakopane i Podtatrze wyróżniało się swoistą formą konspiracji, to właśnie stąd szli przez Tatry kurierzy tatrzańscy, przerzucając przez granice ludzi i materiały konspiracyjne. Głównie byli to młodzi zakopiańczycy, narciarze sportowcy, przewodnicy tatrzańscy i to właśnie oni utrzymywali łączność kurierską na linii Zakopane Budapeszt. Punktami wyjściowymi dla kurierów na Podhalu zwykle było Zakopane, stąd wędrowali oni najczęściej przez Tatry.

Gównie szlaki kurierskie przez Tatry prowadziły:


 • Kościelisko — Kościeliskie Kopki — Dolina Tomanowa — Tomanowa przełęcz — Dolina Cicha
 • Kościelisko — Hruby Regiel — Przysłop Miętusi — Grzybowiec — Przełęcz pod Kopa Kondracką — Dolina Cicha
 • Zakopane — Dolina Strążyska — Grzybowiec — Kopa Kondracka — Dolina Cicha
 • Kuźnice — Przełęcz pod Kopa Kondracką — Dolina Cicha
 • Kuźnice — Dolina Gąsienicowa — Zawrat — Gładka Przełęcz — Zawory — Dolina Koprowa.

Cała trasa była niebezpieczna, po polskiej stronie kurierom groziły patrole niemieckie a na Słowacji żandarmerii słowackiej. Dodatkowo przejście przez Tatry w okresie zimowym bywało również niebezpieczne ze względu na aktualnie panujące warunki klimatyczne i terenowe. Kurierzy ginęli w trakcie pokonywania trasy oraz po złapaniu w więzieniach gestapo lub obozach koncentracyjnych gdzie często byli zsyłani. Część osób dożyła końca wojny, część z nich zginęła z rąk oprawców. Warto w tym miejscu wymienić kilka z tych osób znanych na kurierskim szlaku: Helena Marusarzówna, Stanisław Marusarz, Józef Krzeptowski, Jan Bobkowski czy szef kurierów Wacław Felczak.

Dolina Chochołowska w trakcie okupacji niemieckiej


dawne schronisko Chochołówska Dolina

To popularna dolina i największa w Tatrach Zachodnich. Na terenie Doliny Chochołowskiej już latem 1939 Oddział II polskiego sztabu Generalnego przeprowadzał szkolenia przyszłych dywersantów, a od 1942 r. szkolenie partyzantów było prowadzone przez placówkę Armii Krajowej „Smrek” z zachodniego Podhala. Zimą w latach 1944-45 w wyższych partiach doliny Chochołowskiej przebywał radziecki oddział partyzancki kpt.Tichonowa.

 • Wschodnie zamknięcie wylotu tworzy niska skała, za którą 27 grudnia 1939 r. gestapo zamordowało 9 polaków.

 • W dalszej części doliny gdzie kończy się droga asfaltowa znajduje się polana Huciska, której nazwa pochodzi od niedużej huty, znajdującej się tu do XIX wieku. To w tym miejscu obok dawnego parkingu — zrujnowane fundamenty prywatnego schroniska górala Kostusia z Ratułowa, spalonego przez Niemców w 1945 r.

 • Na skraju obszernej Polany Chochołowskiej znajduje się Schronisko Chochołowskie wybudowane w 1953 r. w miejscu dawnego schroniska Warszawskiego Klubu Narciarzy z 1933 r. spalonego przez Niemców.


Dolina Kościeliska podczas wojny


Bufet w Koscieliskiej na Pisanej

Jedna z najpiękniejszych dolin w Tatrach, od dawna stanowiąca cel turytów przyjeżdżających w Tatry. W czasie niemieckiej okupacji dolina była ważnym miejscem, tedy prowadziła jedna z tras kurierów tatrzańskich.

 • Od początku okupacji ważnym punktem kontaktowym podziemia był prywatny budyneczek bufetu na Hali Pisanej. W latach 1940-41 prowadzony był przez Emilię i Józefa Berestków. Byli oni jednymi z pierwszych działaczy konspiracyjnych (ZWZ) na Podtatrzu. Dzięki małżeństwu Berestków miejsce to było ważnym punktem na trasie kurierów i przerzutów osób przez Tatry na Węgry. Niestety w 1941 r. zostali aresztowani przez gestapo. Józef był legionistą, zginął w Oświęcimiu, jego żona po ciężkich przejściach wojennych przeżyła. Z początkiem stycznia budynek został spalony przez Niemców.

 • Z końcem wojny w latach 1944-45 w Dolinie Kościeliskie ukrywał się oddział partyzancki im. Szczosa, jego dowódcą był Władimir S. Macniewa pseudonim „Potiomkin”.

 • W trakcie okupacji przebywający w Dolinie Kościeliskiej („Märchental”) Niemcy dokonali zniszczenia i sprofanowania krzyża Wincentego Pola na Smytniej. Został on wyremontowany po wojnie i na nowo poświęcony w sierpniu 1948 r.

 • Przy Niżniej Pysznej Polanie stało do stycznia 1945 r. niegdyś przerobione z szałasu dawne schronisko PTT (Schronisko na Pysznej), Zostało one spalone w czasie II wojny światowej.

Hotel na Kalatówkach


schronisko na Kalatówkach na starym zdjęciu

Kalatówki to jedna z piękniej położonych polan tatrzańskich, niegdyś ośrodek Hali Kondratowej. W okresie letnim na polanie prowadzony jest tzw. Kulturowy Wypas Owiec, stoją tutaj szałasy pasterskie.

Na wysokości 1198 m stoi wielki hotel górski PTTK, wbudowany w wał moreny. Budynek od zewnątrz przypomina wielką stajnię szwajcarską, jest typowym przykładem niedostosowania budynku w Tatrach ani do otoczenia, ani do miejscowego budownictwa. Hotel został wybudowany na w 1938 r. z okazji 3-lecia TTN.

W czasie II wojny światowej budynek na Kalatówkach nazywany Berghaus Krakau (Dom górski — Kraków), zarezerwowany był i pełnił funkcje ulubionego miejsca rozrywki niemieckich dostojników. Został w nim zarezerwowany specjalny apartament dla gubernatora generalnego Hansa Franka, który dość często tutaj przebywał. Z końcem stycznia 1940 r. mieszkał tutaj Himmler. Hotel na Kalatówkach gościł również znacznych dygnitarzy hitlerowskich z różnych stron Generalnej Guberni i Rzeszy. Dla schroniska pracowało znacznie rozbudowane gospodarstwo rolno-ogrodnicze w Kuźnicach. Po przejściu frontu hotel na Kalatówkach został ograbiony z urządzeń przez Rosjan.

Swastyka na Mnichu


Mnich Tatry wojna

Mnich to charakterystyczna turnia widoczna w panoramie nad Morskim Okiem. Nie wybitny pod względem wysokości, lecz niezwykle efektowny w kształcie był miejscem gdzie w czasie II wojny światowej, wisiała hitlerowska swastyka.

Z początkiem jesieni 1941 r. „Grenzschutz” zawiesił na wschodniej ścianie mnicha sporych rozmiarów biało pomalowaną swastykę, tak aby była widoczna z daleka. Miała pięć metrów i była wymodelowana w mosiężnej blasze. Na drewnianym stelażu została przymocowana do skały stalowymi nitami.

Wisiała krótko, w sierpniu 1942 r. zrzucili ją młodzi polscy taternicy: 17-letni Jan Krupski i o rok starsi koledzy: Józef Świerk i Józef Uznański. Swastyka wisząca na czterech hakach i linie została nocą pozbawiona swoich zamocowań. Akcja trwała ok. 4 h. Następnie podmuchy wiatru zrzuciły ją w kilka dni później i rozbiły ją całkowicie, pozostały z niej tylko kawałki drewna.

Źródło:
„Wielka Encyklopedia Tatrzańska” Zofia i Witold H. Paryscy
Tatry Polskie-przewodnik  Józef NykaNie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści