Przejdź do treści

Najlepsze szlaki prowadzące na Gubałówkę: Opis tras

Przewodnik tatrzański
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Zakopane · sobota 31 Paz 2020
Gubałówka jest znana niemal każdemu turyście odwiedzającemu Zakopane i Tatry. Długie, rozłożyste pasmo Gubałowskie o dość łagodnie nachylonych zboczach wznosi się na północ ponad kotlinę Zakopanego.
Szczyt Gubałówki (1123 m) z charakterystycznym masztem czerwono-białym góruje ok. 300 m nad samym miastem. Znajdujące się na drugim końcu pasma wzniesienie, noszące nazwę Palenica Kościeliska (1198 m) choć trochę wyższe, jest zalesione i rzadko zwiedzane. Ze względu na kolejkę tam wyjeżdżającą znanym szczytem jest Butorowy Wierch (1160 m). Przy odpowiedniej pogodzie z grzbietu Gubałówki rozpościera się ciekawy rozległy widok na tatrzańskie szczyty.


Jak dostać się na Gubałówkę?


widok na Gubałówkę
Na Gubałówkę można dostać się na kilka sposobów, pieszo lub wyjechać jednym z wyciągów. Najbardziej popularnym sposobem dostania się na górę jest wyjechanie wagonikiem kolejki terenowo-linowej. Jej dolna stacja znajduje się pod Gubałówką i łatwo tam dotrzeć od ulicy Krupówki.

Innym sposobem jest wyjazd wygodnym wyciągiem krzesełkowym, którego dolna stacja mieści się niedaleko hotelu Mercury Kasprowy na polanie Szymoszkowej. Inny wyciąg krzesełkowy wyjeżdża na Butorowy Wierch, gdzie w centralne miejsce Gubałówki należy podejść spacerem.

Dla osób pragnących samemu zdobyć Gubałówkę dostępnych jest kilka znakowanych szlaków, biegnących z Zakopanego lub sąsiadujących miejscowości.
Poniżej krótki opis znakowanych tras tam prowadzących:


znak niebieski Niebieski szlak z Zakopanego przez Walową Górę

przez Walową Górę
Jedna z najbardziej dogodnych tras, gdzie spacer można rozpocząć od dolnej stacji kolei na Gubałówkę. Idziemy na prawo od budynku przez mostek, skręcamy w lewo, kierując się za znakami koloru niebieskiego. Ostro pod górę z początku drogą asfaltową, która przechodzi w drogę bitą.

Dalej ponad głębokim jarem potoczku, dalej ścieżką skręcając w prawo, wychodzimy na rozległą polane. Dochodzimy do odsłoniętych terenów, z których rozpościera się ciekawy widok na Zakopane.

Następnie polną drogą pod las skręcamy w prawo do żelaznego krzyża i dalej za znakami niebieskimi wchodzimy do lasu. Stromą dróżką przez las i po dojściu na szeroką Polanę Gubałówkę, skręcamy w lewo. Kierując się w stronę coraz bardziej przybliżającego się masztu telewizji, osiągamy wierzchołek Gubałówki.


Czarny szlak z Zakopanego przez Gładkie

przez Gładkie
Za Starym Kościółkiem w lewo ul. ks. Kazimierza Kaszalewskiego pod estakadą i nieopodal kościoła jezuitów „Na Górce” idziemy drogą w prawo ku górze. Nad stromym brzegiem głębokiego parowu I nieopodal szpitala im. dr. Sokołowskiego idziemy w górę przez osiedle Gładkie. Powyżej domów ostro w górę przez las, pośród powalonych drzew. Po mozolnym podejściu wychodzimy z lasu na niewielką polanę i przez nią na grzbiet Gubałówki.

Uwaga!
Oddział Tatrzański PTTK na żądanie prywatnych właścicieli terenów zlikwidował znakowany czarny szlak, który w górnej części prowadził przez prywatne lasy !

Gdybyśmy chcieli iść obok dolnej stacji kolei po lewej stronie i dalej wzdłuż torów, musimy wiedzieć, że droga prowadzi przez prywatne tereny.


żółty szlak  Żółty szlak z Zakopanego przez Szymoszkową

przez Szymaszkową
Początek na przystanku targowica nieopodal dolnych Krupówek. Następnie ulicą Kościeliską po drodze mijamy Stary Kościółek i Cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Za Kościółkiem należy skręcić w ul. ks. Kazimierza Kaszalewskiego, przejść pod estakadą i dalej wzdłuż szosy chodnikiem Powstańców Ślaskich dochodzimy do dolnej stacji wyciągu na Szymoszkowej.
Za znakami żółtymi idziemy pod górę stokiem obok podpór wyciągu, w połowie lekko w lewo skręcamy do lasu.

Cały czas pod górę ścieżką leśną docieramy do zabudowań i stąd już drogą ułożoną z betonowych płyt dochodzimy do głównego traktu biegnącego grzbietem Gubałówki. Stąd w lewo można dojść do górnej stacji wyciągu krzesełkowego na Butorowy Wierch lub w prawo do górnej stacji kolejki terenowo-linowej.


szlak czerwony  Czerwony szlak z Poronina przez Rafaczówki

szlak przez Rafaczówki
Jest to cześć szlaku im. Powstania Chochołowskiego, wycieczkę można rozpocząć w Poroninie. Początek przy budynku siedziby gminy skąd podziemnym przejściem kierujemy się w stronę Suchego. Po przekroczeniu mostu na Białym Dunajcu idziemy chodnikiem obok drogi jezdnej prowadzącej do wsi Ząb.

Przy budynku straży OSP skręcamy w lewo, przekraczamy potok i idziemy mocno w górę drogą pośród lasu.
Po pewnym czasie mijamy z prawej górną stację wyciągu narciarskiego w Suchem a po chwili z lewej stację wyciągu na Harendzie. Dalej już asfaltową drogą grzbietem przez Rafaczówki dochodzimy do skrzyżowania na Furmanowej. Obok drewnianego kościółka kierujemy się w stronę Gubałówki, za drogowskaz służy nam czerwono-biały maszt telewizyjny.


szlak zielony  Zielony szlak z Kościeliska przez Butorowy Wierch

kapliczka Predkówka
Z Kir gdzie rozpoczyna się szlak biegnący dnem Doliny Kościeliskiej. Za znakami zielonymi idziemy w przeciwnym kierunku drogą Królewską, po lewej mijamy stadion biatlonowy.

Cały czas w górę trasa prowadzi przez góralskie osiedla: Rysulówkę i Budzówkę i wąską drogą dochodzi na Prędkówkę. Po prawej ładna kapliczka pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, za którą droga asfaltowa kończy się i wprowadza w las mijając ostanie domostwa.

Błotnistą drogą wychodzimy na rozległy spłaszczony grzbiet Pasma Gubałowskiego, idziemy skrajem polany Butorów, mijając pojedyncze drewniane domy. Dalej lasem dochodzimy do górnej stacji kolejki krzesełkowej na Butorowym Wierchu i stąd szeroką drogą do skrzyżowania na polanie Pałkówka. Z tego miejsca grzbietem Gubałówki prowadzi popularna wśród spacerowiczów asfaltowa droga.


żółty znak  Żółty szlak z Krzeptówek przez Salamandrę

szlak papieski
Szlak biegnący z Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach przez Gubałówkę do Ludźmierza, upamiętnia szóstą papieską pielgrzymkę i jego pobyt w Tatrach i na Podhalu.

Liczący 24 km szlak prowadzi drogą asfaltową z Krzeptówek, przez Salamandrę, grzbietem Gubałówki, przez Furmanową, Bańską Niżnią, Maruszynę do Ludźmierza.

Po drodze można oglądać specjalnie ustawione głazy milowe tzw. kamienie papieskie, które są pamiątką przejazdu Jana Pawła II właśnie tą trasą. Na kamieniach znajdziemy cytaty z papieskiej poezji oraz kapliczki.


zielony szlak Zielony szlak z Zakopanego przez Kotelnicę


Od ronda dr. Andrzeja Chramca idziemy ulicą Kasprowicza, skręcamy w lewo i brukowaną drogą przechodzimy mostem nad zakopianką po czym dochodzimy na Ciągłówkę.

Pod górę obok starego szpitala wydostajemy się na taras Kotelnicy, za znakami zielonymi docieramy na Furmanową, a stąd szlakiem koloru czerwonego wychodzimy na Gubałówkę.                         


Michał Jarząbek-Giewont autor bloga
AUTOR

Przewodnik tatrzański — ponad 10 lat doświadczenia w oprowadzaniu po Tatrach i Zakopanem. Rodowity góral z Zakopanego i miłośnik przyrody tatrzańskiej. Przewodnictwem zajmuje się zawodowo, oprowadza grupy oraz indywidualne osoby po górach. Prywatnie pasjonat jazdy na rowerze, skiturów oraz fotografii krajobrazów górskich.          


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści