Spotkanie z niedźwiedziem — co robić?

Przejdź do treści

Spotkanie z niedźwiedziem — co robić?

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane według MJG w porady · 20 Maj 2019
W Tatrach podczas sezonu letniego teren Tatrzańskiego Parku Narodowego odwiedzą setki tysięcy turystów. W trakcie wędrowania tatrzańskimi szlakami niejednokrotnie istnieje możliwość spotkania największego drapieżnika europejskiego, jakim jest niedźwiedź brunatny. Najprawdopodobniej wszystkie z tych spotkań będą przebiegać spokojnie i niedźwiedź pójdzie w swoją stronę.

Niedźwiedź nie taki straszny

miśki
Większość z nas woli uniknąć takiego spotkania i jest to normalne, że boimy się niedźwiedzia. Statystycznie większość spotkań z niedźwiedziem rzadko prowadzi do agresywnych zachowań, a ataki są jeszcze rzadsze.

Pamiętaj, że większość niedźwiedzi woli unikać kontaktu z ludźmi, a każdy niedźwiedź, którego widzisz, jest prawdopodobnie tak samo przerażony, jak ty!
Niezmiernie rzadko zdarzają się ataki na człowieka a tym bardziej śmiertelne przypadki. Niedźwiedzie prawie nigdy nie atakują ludzi, bardziej prawdopodobne jest, że uderzy cię błyskawica.


Jak uniknąć spotkania z niedźwiedziem?

Najlepszym sposobem radzenia sobie ze spotkaniem niedźwiedzia jest po prostu go nie mieć. Niedźwiedzie lubią gęste zarośla, ale również często korzystają ze szlaków turystycznych zwłaszcza nocą. Najgorszą rzeczą jest zaskoczenie tego drapieżnika lub nagłe wejście na niego.

Oto kilka sposobów, aby tego uniknąć:

 • Słuchawki zostaw w samochodzie i bądź czujny na każdy dźwięk i ruch.
 • Warto wędrować w grupie im więcej, tym lepiej
 • Uważaj na ślepe zakręty i głośne szumiące potoki, gdzie niedźwiedź może cię nie widzieć ani nie słyszeć.
 • Ogranicz wędrowanie nocą.

ursus arctos
Jeżeli statystyki nie pomogą złagodzić naszego pierwotnego strachu, pomocna z pewnością będzie odpowiednia wiedza.
Poniżej kilka informacji co należy zrobić, gdy natkniesz się na niedźwiedzia na wolności.

Zobaczenie niedźwiedzia w ich naturalnym środowisku to wyjątkowa uczta dla każdego odwiedzającego park narodowy. Choć jest to ekscytujący moment, należy pamiętać, że niedźwiedzie w parkach narodowych są dzikie i mogą być niebezpieczne, a ich zachowanie jest czasami nieprzewidywalne.

Każdy niedźwiedź i każde spotkanie jest wyjątkowe; nie ma jednej strategii, która działałaby we wszystkich sytuacjach i gwarantowały bezpieczeństwo. Większość spotkań z niedźwiedziami kończy się bez problemów. Stosowanie się do niektórych podstawowych wytycznych, może pomóc zmniejszyć zagrożenie niebezpieczeństwem. Twoje bezpieczeństwo może zależeć od umiejętności zachowania się w przypadku spotkania niedźwiedzia.


Co zrobić, jeśli zobaczysz niedźwiedzia?

misiek
Jeżeli widzisz niedźwiedzia w oddali, uszanuj jego przestrzeń. Nie podchodź do niego, daj mu jak najwięcej miejsca. Rozważ zawrócenie drogą którą przyszedłeś. Jeżeli musisz kontynuować wycieczkę, poczekaj, aż niedźwiedź odejdzie w swoją stronę.

Pamiętaj, że drapieżnik tylko sprawia ociężałego i powolnego natomiast mogą pokonywać duże odległości w stosunkowo krótkim czasie. Czasami niedźwiedź, który czuje się zagrożony, będzie „działał” agresywnie, aby bronić się przed postrzeganym zagrożeniem.
Przede wszystkim trzymaj się z dala od niedźwiedzi!

Jeśli niedźwiedź faktycznie zacznie atakować, najważniejsze to nie panikować. Podczas gdy spotkanie z niedźwiedziem może być szokujące, panika może tylko pogorszyć sytuację. Niedźwiedzie mogą blefować atak, kawałek podbiegając, a następnie odwracając w ostatniej sekundzie. Niedźwiedzie mogą również reagować defensywnie.

Porady w razie spotkania niedźwiedzia:

 • Jeśli widzisz niedźwiedzia, zachowuj się tak, jakbyś spotkał nieznajomego. Z pewnością nie podbiegałbyś do osoby na ulicy i nie przytulał się ani nie odskoczyłbyś z krzykiem.
 • Bądź spokojny, stań na ziemi i rozmawiaj spokojnie, aby niedźwiedź wiedział, że tam jesteś. Daj niedźwiedziom przestrzeń, a on lub ona zwykle będą zajmować się swoimi sprawami, ignorując twoją obecność.
 • Nie próbuj podchodzić, żeby zrobić niedźwiedziowi zdjęcie z bliższa!
 • Spraw, abyś wyglądał jak największy (na przykład, stań na kamieniu, kłodzie lu innym podwyższeniu).
 • Mów do niedźwiedzia w niskich tonach, krzyk lub nagły ruch może wywołać atak. Nigdy nie naśladuj dźwięków niedźwiedzia ani nie piszcz głośno.
 • NIE uciekaj, bo dla niedźwiedzia będziesz zachowywać się jak zdobycz. Niedźwiedzie mogą biegać tak szybko, jak koń wyścigowy zarówno pod górę, jak i w dół. Podobnie jak psy, będą ścigać uciekające zwierzęta.
 • Wycofaj się spokojnie na odległość o długości boiska do piłki nożnej. Jeśli to niemożliwe, poczekaj, aż niedźwiedź odejdzie. Zawsze zostawiaj niedźwiedziowi drogę ucieczki.
 • Jeżeli jesteś z innymi osobami, zbierzcie się razem, stańcie wysoko.
 • NIE pozwalaj, aby niedźwiedź miał dostęp do jedzenia. Zdobycie jedzenia tylko zachęci niedźwiedzia i pogorszy sytuację.
 • Jakiekolwiek śmieci, resztki jedzenia, skórki po bananie, ogryzki z jabłek itp. zabieraj ze sobą. Należy unikać sytuacji takiej by niedźwiedzie, kojarzyły ludzi ze źródłem pożywienia. Może to prowadzić do większej liczby spotkań między głodnymi niedźwiedziami i ludźmi.
 • NIE upuszczaj plecaka, ponieważ w razie ataku może on zapewnić ochronę pleców.
 • NIE wspinaj się na drzewo, nawet jakby ci się udało, to niedźwiedzie również mogą wspinać się na drzewa.
 • Jeśli to możliwe, spróbuj ustalić, czy obecne są młode. Matka z małymi niedźwiadkami może być bardziej agresywna, broniąc swoich młodych.
 • Nigdy nie zajmuj pozycji między matką a jej młodymi i nigdy nie próbuj się do nich zbliżać. Szanse na atak znacznie wzrosną, jeśli postrzeże cię jako zagrożenie dla swoich młodych.

Jednym ze sposobów, jeśli zostaniesz zaatakowany przez niedźwiedzia, jest udawanie martwego. Połóż się na brzuchu, trzymając ręce na szyi. Rozłóż nogi, aby utrudnić niedźwiedziowi przewrócenie. Nie podnoś się, dopóki niedźwiedź nie opuści bliskiego obszaru. Bronienie się zwykle zwiększa intensywność takich ataków. Jeśli jednak atak będzie się utrzymywał, walcz energicznie. Użyj wszystkiego, co masz pod ręką, by uderzyć niedźwiedzia w pysk.5.0 / 5
5 recenzje
3
0
0
0
0
Teresa
23 Paz 2021
Ja dzisiaj spotkałam dwa niedźwiedzie jak wracałam ze schroniska Ornak. Usunęłam się w bok, weszłam na czarny szlak parę metrów (ile się dało), niedźwiedzie doszły, ale na moje szczęście nie zamierzały wchodzić do góry, a nawet po chwili nawróciły i zaczęły uciekać. Po chwili zeszłam i całe szczęście wracały kolejne osoby. Ale co ja przeżyłam, to tylko ja wiem. Tatrzańska trauma
Ryszard Milczarek
16 Sie 2020
Miałem podobne spotkania na tym szlaku, tam łatwo spotkać niedzwiedzia , a przynajmniej jego ślady.To tyle .
Konrad
08 Paz 2019
W zeszly czwartek padal snieg od 6tej do 8mej. Zaraz po 8mej wyszedlem ze schroniska Ornak w kierunku Ornaku. Od Iwanickej Przeleczy az po koniec kosodrzewiny odcisniete byly lapy niedzwiedzia w swiezym sniegu. Niedzwiedz schodzil z Ornaka maks. godzine wczesniej. Gdyby nie opady sniegu, to wyszedlbym ze schroniska wczesniej i moglibysmy sie spotkac na waskiej, kretej kamienistej drodze. Co wtedy najlepiej byloby zrobic. W ta kosodrzewine wejsc sie nie da, a wycofanie sie tez by pewnie nic nie dalo, bo niedziwedz na pewno szybciej by schodzil niz ja. Rozmawialem tego dnia z Albinem Marciniakiem (mial juz bliskie spotkania z niedzwiedziami) i on powiedzial, ze w tym przypadku on by stanal jak najbardziej z boku i niedzwiedzia przepuscil.
olek
02 Wrz 2019
łatwo powiedziec nie uciekaj na widok niedziwedzia, ale jakby było w praktyce? człowiek może spanikować. Wyglada na to że najbezpieczniej zatrzymac się i stac po jego zobaczeniu żeby nie pomyslał że idziemy jednak do niego albo z kolei uciekamy
Maciek
21 Maj 2019
Warto przeczytać.
Wróć do spisu treści