Przejdź do treści

Skitury w Tatrach: Praktyczny przewodnik

Przewodnik tatrzański
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Tatry · piątek 15 Sty 2021
Podczas gdy niektórzy wolą wjeżdżać wyciągiem i zjeżdżać przygotowanym stokiem narciarskich, miłośnicy narciarstwa na skiturach wybierają wejścia na szczyt na własnych nogach, z dala od zgiełku zatłoczonych stoków.
Choć polskie Tatry są nieduże, zajmują powierzchnię tylko 175 km2, to jednak oferują atrakcyjne możliwości uprawiania narciarstwa alpejskiego i skitourowego. Nic dziwnego, że z roku na rok chodzenie na fokach staje się w Polsce coraz bardziej popularną zimową aktywnością.
Jeżeli pragniesz poznawać Tatry na skiturach pod okiem wykwalifikowanych przewodników tatrzańskich, to powinieneś się zapisać na szkolenie skiturowe tutaj...


Narciarstwo na Kasprowym Wierchu


Kasprowy Wierch zimą
Narciarstwo stokowe w polskiej części Tatr odbywa się w dużej mierze w rejonie Kasprowego Wierchu 1987 m, z wyciągami krzesełkowymi w kotłach Gąsienicowym i Goryczkowym. Kasprowy Wierch jest najpopularniejszą górą narciarską Tatr. W tym miejscu najdłużej panują odpowiednie warunki narciarskie, śnieg potrafi zalegać siedem miesięcy.

Zjeżdżając w kotłach po obu stronach szczytu, można też zjechać do Kuźnic, nartostradą oferującą długi zjazd. Na górę wyjeżdża oblegana przez narciarzy kolej linowa. Dalsze okolice szczytu to tereny górskie, nieskażone infrastrukturą narciarską, więc z turystycznego szczytu Kasprowego można po chwili znaleźć się w innych zaśnieżonych miejscach Tatr.

Nie tak dawno większość turystów wędrowała po polskich górach pieszo, a osoby przemieszczające się na nartach były rzadkim widokiem. Obecnie zimą o ściany schronisk górskich stoją oparte narty skitourowe i coraz więcej osób przekonuje się, że taki sposób poruszania się po górach jest wygodniejszy i szybszy. Dodatkowo zdobycie szczytu nagradzane jest wspaniałymi zjazdami, nie mówiąc już o zapierającej dech w piersiach scenerii.


Dawne narciarstwo w Tatrach


Niegdyś na nartach w Tatarch
Do uprawiania narciarstwa skiturowego potrzebne są odpowiednie buty, wiązania, nart i foki, czyli paski sztucznego materiału z krótkimi włosami, które przykleja się na spód nart.

Foki używa się podczas podchodzenia, zapobiegają przesuwaniu się nart do tyłu — pozwalają na jazdę zarówno w górę, jak i w dół. Po wejściu na szczyt foki odkleja się, wiązania przepina i wpina buta.

Poruszanie się zimą na nartach sięga pierwszych eksploracji Tatr z początkiem XX wieku. Przy nieistniejącej wówczas jeszcze infrastrukturze narciarskiej polscy pionierzy skialpinizmu — Mariusz Zaruski, Mieczysław Karłowicz i Józef Oppenheim — wędrowali po Tatrach w podobny sposób, wykonując pierwsze zjazdy z tatrzańskich przełęczy i szczytów. Wiele z tych wyjść można dziś uznać za karkołomne, biorąc pod uwagę sprzęt, jakiego używali ówcześni narciarze.


Od prostych po trudne wycieczki skiturowe


zimowo na Hali Gąsienicowej
Okolica Hali Gąsienicowej jest jednym z najpopularniejszych miejsc do wyruszenia na narciarską przygodę. Przy odpowiednich warunkach śnieżnych można wyruszyć z Kuźnic niebieskim szlakiem biegnącym z początku przez las lub żółtym szlakiem, który prowadzi najpierw płasko przez malowniczą Dolinę Jaworzynki a dalej coraz bardziej stromo.

Na Hali Gąsienicowej stoi schronisko Murowaniec, budynek PZA Betlejemka, budynek IMGW, leśniczówka TPN oraz szałasy pasterskie. Różnorodność terenu Hali jest największym atutem dla miłośników narciarstwa, pieszych wędrówek i wspinaczy.

Stąd narciarze mogą wyruszyć nad Czarny Staw Gąsienicowy, otoczony wyniosłymi szczytami Tatr Wysokich, lub spróbować dojść, aż do Przełęczy Karb, lub Liliowe. Osoby, które jeszcze nie radzą sobie na trasach poza wyciągowych, ale chcieliby spróbować swoich sił na skiturach, mogą wyjść na Kasprowy Wierch i szusować po trasie Kotła Goryczkowego, aż do Kuźnic.

Hala Gąsienicowa to także szereg ambitnych wyjść i trudnych zjazdów o charakterze skialpinistycznym. Stąd doświadczeni narciarze kierują się na Przełęcz Świnicką, Zawrat, Kozią Przełęcz, Krzyżne i zjeżdżają do Doliny Pięciu Stawów Polskich i dalej Doliną Roztoki ku Palenicy Białczańskiej.


Tereny narciarskie w Tatrach Zachodnich


skitury w Tatarch zachodnich
Wysokogórskie tury narciarskie wymagają sporej wprawy, kondycji i odpowiedniego sprzętu skiturowego. Na tego typu wycieczek narciarskich najlepiej wyruszać wiosną w słoneczne dni, gdy śnieg pokryty jest delikatną warstwą lodu, czego przyczyną są nadal mroźne nocy.

Warto wybrać się na wycieczkę narciarską w Tatry Zachodnie. Ich łagodne zbocza stanowią ciekawą alternatywę dla stromych zboczy Tatr Wysokich.

Tereny Tatr Zachodnich to raj dla miłośników rozległych tras zjazdowych i malowniczych miejsc. W głębi Tatr od lat zasłużoną sławą cieszy się otoczenie schroniska na Kalatówkach i Hali Kondratowej oraz Polanie Chochołowskiej.

Wiele ciekawych tras skitourowych początek ma w Dolinie Chochołowskiej, największej i najdłuższej po polskiej stronie Tatr. Na wiosnę gdy zima wciąż panuje wyżej, dolina niżej zachęca do odpoczynku w schronisku i cieszenia się piękną wiosenną atmosferą. Będąc w tym rejonie, koniecznie trzeba spróbować wycieczki grzbietem Tatr Zachodnich, zaczynając od Grzesia 1653 m, przez Rakon 1879 m do Wołowca 2064 m.

Kolejna ciekawa trasa prowadzi przez Trzydniowiański Wierch 1758 m, skąd dalej można iść grzbietem, aż do Kończystego Wierchu 2002 m. Ukoronowaniem wycieczki może być wejście na Starorobociański Wierch 2176 m, najwyższy szczyt Tatr Zachodnich.

Urozmaicony i atrakcyjny narciarko teren jest także wokół i powyżej Hali Kondratowej. Znajduje się tutaj sporo znakowanych narciarskich tras biegnących głównie lasem, jak również bardziej wymagający np. granią Czerwonych Wierchów.

Dwunastokilometrowa trasa z Kuźnic biegnie właśnie przez Kalatówki i Dolinę Kondratową gdzie czeka podejście na pierwszy z czterech wierzchołków Czerwonych Wierchów — Kopę Kondracką. Aby przejść całą trasę, trzeba pokonać w sumie ponad 1200 metrów podejścia, gdzie nagrodą jest długi 6-kilometrowy zjazd z Ciemniaka 2096 do Doliny Kościeliskiej.


Co należy wiedzieć przed wyruszeniem na skitury w Tatry?


  • Turystyka na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego dozwolona jest tylko po wyznaczonych szlakach.
  • Większość tras zimowych pokrywa się ze szlakami letnimi, jednak kilka ma nieco inne przebieg w zimie.
  • Przed planowaną wycieczką bardzo ważne jest sprawdzenie prognoz pogody i raportów lawinowych na stronach TOPR lub Tatrzańskiego Parku Narodowego.
  • Powyżej granicy lasu zawsze należy zabrać ze sobą zestaw lawinowy ABC (detektor, sondę i łopatę) oraz, co najważniejsze, wiedzieć, jak z nich korzystać.
  • Na wycieczki można również wynajać licencjonowanego przewodnika tatrzańskiego.
  • W Zakopanem działa kilka wypożyczalni sprzętu skiturowego i zestawów lawinowych.

Trasy dla zaawansowanych


na nartach w stronę Karbu
Okolica Morskiego Oka to kolejny piękny choć bardzo wymagający teren narciarski. Niezapomniane widoki wysokogórskiego krajobrazu wynagradzają wyczerpujący wysiłek. Trzeba pamiętać, że otoczenie Morskiego Oka jest jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc w polskich Tatrach pod względem lawinowym.

Ze schroniska nad Morskim Okiem rozciąga się wspaniały widok na wyniosłe szczyty. Zobaczymy stąd Rysy, Mięguszowieckie Szczyty oraz najbardziej charakterystyczny — ostry szczyt Mnicha (2068 m). Późna wiosna to najlepszy czas na foczenie w tym regionie. O tej porze można zobaczyć wielu miłośników narciarstwa skiturowego kierujących się na ośnieżone szczyty.

Wielu wysokogórskich narciarzy bardzo wysoko ceni Dolinę Pięciu Stawów Polskich, której schronisko jest najwyżej położonym w polskich Tatrach. Zaśnieżona dolina, zamarznięte jeziora i oraz okoliczne szczyty i przełęcze oferują wiele możliwości narciarskich.


Michał Jarząbek-Giewont autor bloga
AUTOR

Przewodnik tatrzański — ponad 10 lat doświadczenia w oprowadzaniu po Tatrach i Zakopanem. Rodowity góral z Zakopanego i miłośnik przyrody tatrzańskiej. Przewodnictwem zajmuje się zawodowo, oprowadza grupy oraz indywidualne osoby po górach. Prywatnie pasjonat jazdy na rowerze, skiturów oraz fotografii krajobrazów górskich.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści