Skitury — porady

Przejdź do treści

Skitury — porady

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane w porady · 22 Styczeń 2021
Coraz bardziej popularne narciarstwo skiturowe to najskuteczniejszy sposób na pokonywanie górskich terenów zimą. Zanim wyruszysz na pierwszą wycieczkę na skiturach, będziesz potrzebować odpowiedniego sprzętu i kilku porad.
Jeżeli pragniesz w praktyce, poznać zagadnienia związane z narciarstwem skiturowym to powinieneś zapisać się tutaj... na szkolenie skiturowe prowadzone przez wykwalifikowanego przewodnika tatrzańskiego.


Jak rozpocząć przygodę na skiturach?

śnieżyca na skiturach
Na wycieczkach skiturowych używa się specjalnie przystosowane narty. Posiadają one odpowiednie wiązania, które zmieniają się z trybu wolnej pięty w tryb z nieruchomą piętą. Pozwalają one na podchodzenie na nartach, ze swobodnie poruszającymi się piętami, przy użyciu syntetycznych fok przyklejonych pod spodem narty.

Foki zapewniają odpowiednią przyczepność. Po dotarciu na szczyt odklejasz foki, przestawiasz wiązania do wpięcia, wpinasz buty na sztywno i zjeżdżasz na nartach tak jak na stoku.

Narciarstwo skiturowe to świetny sposób na aktywność w otoczeniu naturalnych zimowych górskich krajobrazów.
Skitouring to również dobry sposób na połączenie treningu fitness ze zwykłą jazdą na nartach — narciarze podchodzą w górę na nartach, a następnie zjeżdżają po stoku.


Jakie umiejętności trzeba posiadać, aby chodzić na skiturach?

wycieczka na nratach skiturowych
Chodzenie na nartach skiturowych wymaga wielu nowych umiejętności, takich jak używanie specjalnych wiązań, techniki chodzenia pod górę i wykonywanie zakosów, ocenianie terenu i planowanie trasy.

Może się to wydawać oczywiste, ale umiejętność jazdy na nartach jest konieczna do rozpoczęcia przygody ze skiturami. Zanim będziesz mógł przemierzać pokryte śniegiem górskie szczyty, musisz pewnie zjeżdżać w różnorakim terenie.

Powinieneś umieć jeździć na nartach do poziomu średnio zaawansowanego, natomiast nie musisz być ekspertem narciarskimi, aby cieszyć się jazdą na nartach. Zacznij od niewielkich wzniesień, z czasem wybierając dłuższe i z większym nachyleniem. Spróbuj zrobić kilka wycieczek na nartach w łatwym terenie, aby zwiększyć swoją pewność. W Tatrach znajduje sie wiele tras dla poczatkujących skiturowców.


Naucz się chodzić na nartach z fokami

Chodzenie na nartach skiturowych to ważna umiejętność — szczególnie jeśli chcesz pokonywać rozległe obszary górskie. Odpowiednia technika pokonywania terenu górskiego na nartach w górę i w dół to dwie podstawowe umiejetności poruszania się na skiturach.
Gdy już umiesz zjeździć na nartach po zaśnieżonych trasach, musisz nauczyć się chodzić po górę. Na początku nauka korzystania z nart z podpiętą foką może być trudne, ale z czasem będzie coraz łatwiej.


Odpowiedni sprzęt na skitury

Narty i wiązania do skiturów
Aby rozpocząć dłuższe lub kilkudniowe wycieczki z większymi podejściami spróbuj ograniczyć zestaw skiturowy do niezbędnego minimum. Upewnienie się, że sprzęt, którego używasz, jest tak lekki, jak to tylko możliwe. To sprawi, że dotrzesz na szczyt lub najwyższy punkt z dużą ilością energii.

Aby poradzić sobie w zimowych warunkach w górach, musisz mieć najlepszy sprzęt, na jaki Cię stać. Odpowiedni pomoże Ci również cieszyć się bezpieczniejszą jazdą na nartach.

Zacznij od odpowiednich butów skiturowych, to jeden z najważniejszych elementów udanej wycieczki. Będziesz także potrzebować nart odpowiednich do rodzaju terenu, na którym będziesz się poruszać. Inne niezbędne elementy to kijki, kask, apteczka i abc lawinowe.
Przed zakupem sprzętu warto go przetestować, narty i buty można wypożyczyć w nie jednej wypożyczalni.


Niebezpieczeństwo lawinowe

zima na nartach skiturowych
Podczas tur na nartach często przemierzać będziesz rozległe tereny górskie, na których mogą wystąpić lawiny. To jedno z największych zagrożeń, o których należy pamiętać w trakcie uprawiania tego sportu. Przed wyruszeniem na skitury upewnij się, że rozumiesz procedury bezpieczeństwa lawinowego i wiesz, co robić w razie niebezpieczeństwa.
Kiedy jeździsz na nartach poza przygotowanym i wyratrakowanym stokiem, nie znajdujesz się już w kontrolowanym środowisku.

Jeśli poważnie myślisz o zostaniu skialpinistą, powinieneś się przeszkolić i wziąć udział w kursie lawinowym. Są one dostępne dla tych, którzy chcą widzieć, jakie niebezpieczeństwo stanowi zagrożony lawinami teren i jak sobie z nim radzić. Bądź świadomy potencjalnego ryzyka zejścia lawiny i upewnij się, że Ty lub osoba, z którą będziesz na nartach, wiecie, co zrobić w takiej sytuacji. W terenie zagrożonym lawinami powinieneś umieć ocenić zagrożenie, wykonując profil śnieżny i wybrać najlepsze trasy.

Przed wycieczką porozmawiaj z kimś, kto jeździł na nartach w okolicy, gdzie się wybierasz, lub wynajmij przewodnika.
Wybierając się zimą w góry, zawsze powinieneś mieć przy sobie ABC lawinowe (łopatę, detektor i sondę lawinową), przed wyjściem nie zapomnij sprawdzić ostrzeżenia lawinowego.


Na skitury z przewodnikiem

Swoje pierwsze kroki na skiturach warto stawiać pod okiem profesjonalisty. Instruktor narciarstwa skiturowego zaznajomi Cię z podstawami oraz zabierze w bezpieczne miejsce. Na pierwszych lekcjach można skorzystać z wypożyczonego sprzętu. Twój przewodnik może wtedy doradzić Ci, co kupić, jeśli spodoba ci się skituring i będziesz chciał dalej uprawiać ten rodzaj aktywności.


Pracuj nad swoją wytrzymałością

chodzenie na nartach
Na skiturach bardzo istotnym czynnikiem jest sprawność i wytrzymałość fizyczna. Ponieważ spędzasz więcej czasu na podchodzeniu niż zjazdach na nartach, ważne jest, aby mieć dobry kondycję fizyczną.
Na początku dobrze, aby Twój poziom sprawności był dostosowany do stopnia trudności trasy, którą będziesz podążać. Łatwe i niewymagające trasy dla początkujących, z czasem będą na pewno trudniejsze.

Skitury mogą obejmować wspinaczkę, trekking, jazdę na nartach i przebijanie się przez świeży śnieg. Przygotować się przed turami możesz, chodząc w lecie na długie górskie wycieczki lub biegając.


Chodź wiosną na nartach

Najbezpieczniejsze są miesiące wiosenne. To idealny czas na spróbowanie narciarskiej przygody dla początkujących. W miarę dłuższych i wyżej prowadzących tur będziesz musiał podejmować różne decyzje. Będą one oparte na takich czynnikach, jak pokrywa śnieżna i dynamika pogody.
Wyjścia w niektóre rejony górskie mogą wiązać się ze znacznym ryzykiem. Skitury w miesiącach wiosennych dość znacznie zmniejsza to ryzyko, umożliwiając lepsze rozpoznanie pogody i terenu.


Nie chodź sam

skiturowcy zimą
Skitury to rodzaj aktywnego spędzania czasu, który w dużym stopniu wymaga towarzystwa — zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i nauki. Zaczynając przygodę z narciarstwem skiturowymi, powinieneś poszukać doświadczonego partnera lub grupy.

Nie powinieneś wychodzić sam i zawsze mów innym, dokąd się wybierasz. Jest to niezwykle ważna i niezbędna procedura bezpieczeństwa.

Skialpinizm to jedno z najbardziej satysfakcjonujących i ekscytujących rzeczy, jakie każdy może zrobić w górach! To również jeden z najlepszych sposobów, aby naprawdę doświadczyć naturalnego piękna zimy w górach. Nic tak nie cieszy jak dzielenie tej radości z inną osobą.


Plecak i odzież na skitury

zjazd na skiturach
Na skitury będziesz potrzebować plecaka, który pomieści wszystkie niezbędne rzeczy na wycieczce. Powinieneś być w stanie zmieścić w nim wszystko, czego potrzebujesz. Na jeden dzień lub nawet kilkudniową wycieczkę narciarską, powinien wystarczyć plecak o pojemności 30/35 litrów.

Jeśli wybierasz się na długą turę, będziesz nosić sprzęt lawinowy (łopata, sonda, apteczka itp.). Podobnie jak w przypadku całego sprzętu do uprawiania narciarstwa skitourowego, waga jest dużym problemem, więc upewnij się, że Twój plecak jest lekki, a jednocześnie wystarczająco wytrzymały. Dobrze, by miał możliwości podpięcia nart, kijków, kasku lub czekana.

Ubieranie się na wycieczki skiturowe może być trudne, kluczowe jest ubieranie się warstwami. Podczas tur na nartach z pewnością przyspieszy ci bicie serca, więc nawet w niskich temperaturach możesz się pocić. Gdy tylko zatrzymasz się na odpoczynek lub przygotujesz się do zjazdu na nartach, zimowa mroźna pogoda może szybko Cię ochłodzić. Noś kurtkę puchową lub ze sztucznym wypełnieniem i ubierz ją, gdy się zatrzymasz.5.0 / 5
1 recenzja
1
0
0
0
0
Misiek
13 Gru 2021
Dobre porady
Wróć do spisu treści