Przejdź do treści

Praktyczny przewodnik dla grup szkolnych

Przewodnik tatrzański
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w porady · poniedziałek 09 Lis 2020
Okres od maja do czerwca aż do końca roku szkolnego to czas, kiedy w Tatrach pojawiają się uczniowie szkół. Szlaki tatrzańskie, a zwłaszcza te dolinne zapełniają się gwarnymi wycieczkami szkolnymi. Aby ułatwić wycieczki w Tatry, poniżej zamieszczone są informacje i porady dla nauczycieli, opiekunów i rodziców oraz wszystkich organizujących wyjazd w Tatry i do Zakopanego.


Co zabrać na wycieczkę i jak się ubrać ?


zimaw stronę Czarnego Stawu
Jednym z najważniejszych elementów udanej wycieczki w góry są wygodne buty. Oczywiście ciężko wymagać, że rodzic wysyłający swoją pociechę na wycieczkę kupował profesjonalne buty górskie, na szczęście nie ma takiej potrzeby.

Na spacer dolinny wystarczą wygodne buty sportowe typu adidas, ważne, aby takie obuwie miało w miarę twardą podeszwę. W góry nie nadaje się obuwie z cienką podeszwą, nieszczęśnik mający je na nogach po kilkudziesięciu minutach marszu będzie czuł najmniejszy kamień pod stopami. Płaska, gładka powierzchnia spodu buta też jest niewskazana, na pochyłym terenie, a zwłaszcza przy schodzeniu, takie buty będą się bardzo ślizgać.

Kategorycznie nie nadają się: trampki, buty na koturnie i obcasie, klapki, crocsy, kozaki i cała podobna reszta. Na wycieczkę nie zabieramy butów nowych, lepiej wziąć te stare już rozchodzone.

Jeżeli chodzi o ubranie, to potrzebne będzie coś przeciw deszczowego, ciepła bluza, w chłodne dni czapka. Na szlakach nie ma sklepów typu Biedronka, o czym część dzieci może nie wiedzieć, należy pamiętać by przed wyjściem coś do picia i jedzenia. Wszystko pakujemy do plecaka.


Gdzie najlepiej iść z grupą szkolną


zejście z Nosala
Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego do wyboru jest mnóstwo szlaków o różnym stopniu trudności. Prowadzą one w najciekawsze przyrodniczo i krajobrazowo rejony Tatr. Dla dzieci z klasy od I do IV śmiało, można polecić kilkugodzinne krótkie doliny np. Strążyska, Białego, Rusinowa Polana, Olczyska, z dłuższych Kościeliska, Chochołowska. Dzieci w tym wieku mogą wyjść na nieduże szczyty np. Gęsią Szyję, Nosal, Kopieniec, Sarnią Skałę.

Dla starszych klas od IV do VIII polecam wycieczki na: Halę Gąsienicową lub do Doliny 5 Stawów Polskich. Młodzież z najstarszych klas podstawówki i szkół średnich bez większych problemów powinna wyjść na: Kasprowy Wierch, Czerwone Wierchy, Giewont, Grzesia.

Oprócz tych najbardziej popularnych miejsc w Tatrach znajdziemy inne równie piękne, ale nie tak zatłoczone. Warto zastanowić się nad odwiedzeniem spokojnych rejonów, mniej znane nie znaczy gorsze.

Zdecydowanie odradzam wycieczkę nad Morskie Oko, idzie się tam w jedną stronę 9 km nudną drogą asfaltową. Oczywiście samo jezioro i jego otoczenie jest pięknym miejsce, ale czy warto skazywać dzieci na dreptanie asfaltem i słuchać cały czas „czy daleko jeszcze?”, no, chyba że dzieci idą tam za karę.

Grupy przyjeżdżające na kilka dni, warto by pierwszy dzień poświęciły na rozruch i przespacerowały się jakąś niewymagającą trasą, w kolejny dzień można zrobić coś więcej. W kwestii trasy wycieczki i miejsca wartego odwiedzenia najlepiej zapytać przewodnika, na pewno podsunie ciekawe propozycje.


Ile czasu należy poświęcić i o której ruszyć na wycieczkę?


na Starych Kościeliskach
Na krótkie wycieczki dolinne potrzeba max. 4 godziny, na te dłuższe ok. 5-6 godzin a na wyjścia szczytowe ponad 7 h.
Na wycieczkę najlepiej wyruszyć jak najwcześniej, im dłuższa wycieczka, tym wcześniej startujemy. Wcześniejsze wyjście na szlak ma dużo zalet. O tej porze będzie mniej innych wycieczek, które przeważnie rozpoczynają wycieczkę o godz. 9- 10, w upalne dni nie będzie jeszcze tak gorąco, a w schroniskach będzie mało osób.

Rozpoczynając wcześnie rano mamy duże szanse spotkać dzikie zwierzęta. Jeżeli nie ma możliwości wcześniej wyruszyć na szlak, można pomyśleć o krótkiej  wyciecze w godzinach popołudniowych, wtedy także w dolinach bywa luźniej.

Ile osób może iść w dane w miejsce?
Wycieczki dolinne do poziomu schronisk to max. 50 osób, im wyżej, tym mniejsza liczba uczestników, więcej tutaj...


Czy grupie potrzebny jest przewodnik?


powrót z Hali Gąsienicowej
Na  teren Tatrzańskiego Parku Narodowego grupy szkolne mogą wchodzić, tylko pod opieką licencjonowanego przewodnika tatrzańskiego. Pamiętajmy, że wycieczki grupowe, a w szczególności te z dziećmi są obarczone dużym stopniem ryzyka. Ich opiekunowie bądź nauczyciele, którzy nie posiadają stosownych uprawnień przewodnickich w razie ewentualnego wypadku, poniosą duże konsekwencje z tego tytułu.

Wiedza, umiejętności i doświadczenie zawodowego przewodnika minimalizują ryzyko wystąpienia sytuacji niebezpiecznych oraz pozwalają uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Zaletą wynajęcia przewodnika jest również wiedza, jaką będzie przekazywał w trakcie wycieczek. Dzięki takim osobą wyjście z dziećmi może stać się ciekawą lekcją przyrody i historii, a nie tylko nudnym przejściem. Nazwy szczytów i przełęczy, gatunków roślin i zwierząt oraz obiektów mijanych w trakcie wycieczki przekazywane ustnie są bardziej przyswajalne niż te, nabyte z książek na lekcjach. Ponadto przewodnicy znają wiele ciekawych opowieści i faktów, których nie znajdziemy w przewodnikach, czasopismach lub internecie.

Jeżeli planujecie przyjazd w Tatry w szczycie sezonu wycieczek szkolnych, kilka tygodni wcześniej należy zamów usługę przewodnika. Zostawiając to na ostatnią chwilę, wszyscy dostępni przewodnicy, mogą już mieć rezerwację.


Pomysł na kiepską pogodę


Na  szczęście w Zakopanem i Tatrach jest dużo możliwości, gdy pogoda nie rozpieszcza. Przy lekkich opadach bez problemu można zwiedzać tatrzańskie doliny, które również w taką pogodę potrafią ciekawie wyglądać. Natomiast gdy pada rzęsisty deszcz i nie odpuszcza, zamiast wycieczek w góry, można zwiedzić Zakopane. Znajdziemy tu kilka ciekawych muzeów np. Muzeum Tatrzańskim przy Krupówkach, warto odwiedzić nowoczesne Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN lub zobaczyć skocznie narciarską Wielką Krokiew.


Kiedy najlepiej przyjechać w Tatry?


opisywanie panoramy górskiej
Najwięcej grup szkolnych przyjeżdża od połowy maja do połowy czerwca, najpopularniejsze są dni w środku tygodnia. Niestety co za tym idzie, właśnie wtedy panuje największy ścisk na szlakach.

Jeżeli grupa mam taką  możliwość to warto rozważyć przyjazd z początkiem lub końcem tygodnia albo w weekend. Jeżeli chodzi o porę roku, to świetnym czasem na odwiedzenie Tatr są miesiące wczesnej wiosny marzec-kwiecień lub miesiące jesienne wrzesień-listopad.

W tym  okresie jest znacznie mniej innych grup, mniejsze natężenie na szlakach i nie będzie problemu ze znalezieniem przewodnika i miejsca noclegowego w pensjonacie.

Jesienią występuje bardziej stabilna pogoda, a Tatry w jesiennych barwach wyglądają  wyjątkowo i niepowtarzalnie. Warto rozważyć także przyjazd w miesiącach zimowych, wbrew pozorom można wtedy zupełnie bezpiecznie wędrować dolinami.


Michał Jarząbek-Giewont autor bloga
AUTOR

Przewodnik tatrzański — ponad 10 lat doświadczenia w oprowadzaniu po Tatrach i Zakopanem. Rodowity góral z Zakopanego i miłośnik przyrody tatrzańskiej. Przewodnictwem zajmuje się zawodowo, oprowadza grupy oraz indywidualne osoby po górach. Prywatnie pasjonat jazdy na rowerze, skiturów oraz fotografii krajobrazów górskich.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści