Papież Jan Paweł II w Zakopanem i Tatrach

Przejdź do treści

Papież Jan Paweł II w Zakopanem i Tatrach

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane według MJG w Tatry · 12 Maj 2020
Pierwsze wycieczki po tatrzańskich szlakach młody Karol Wojtyła odbył już w latach 30-tych ubiegłego wieku. Z początku w Tatry przyjeżdżał z ojcem i bratem Edmundem. Piękno górskiej przyrody, jej bogactwo i różnorodność oraz wspaniałe tatrzańskie szczyty odcisnęły trwałe piętno na Jego wyobraźni, charakterze i szczególnym stosunków do ludzi gór.
Znalazło to również odbicie w młodzieńczej i dorosłej twórczości przyszłego papieża. Niezwykły zachwyt górskim krajobrazem, a w szczególności Tatrami Zachodnimi a tam: Doliną Chochołowską i Doliną Jarząbczą, najpełniej wyraził w Tryptyku Rzymskim: „Strumień", Źródło".


Na nartach w Tatrach

Karol Wojtyła na nartach
Dolina Chochołowska była już w pierwszych latach 50 ubiegłego wieku miejscem niemal rokrocznych wycieczek turystycznych i narciarskich. Wojtyła odwiedzał ją jako kleryk, ksiądz, biskup, kardynał i papież.
W okresie letnim wędrował z młodzieżą i współpracownikami trasami w Dolinie Kościeliskiej i sąsiedniej Chochołowskiej, odwiedzając schroniska i okoliczne parafie.

Zimą zdobywał na nartach Rakoń, Grzesia i Wołowiec skąd zjeżdżał na Halę Wyżnią Chochołowską i do schroniska na skraju Polany Chochołowskiej. Jako Karol Wojtyła bywał w Zakopanem dosyć często, zatrzymując się w klasztorze u sióstr Urszulanek w Jaszczurówce.


Papież w Zakopanem na Podhalu i w Tatrach

W dniach 4-7 czerwca 1997 r. odbyła się długo wyczekiwana wizyta Jana Pawła II w Zakopanem. Ojciec Święty bawił w mieście po raz pierwszy podczas pielgrzymki, chodź, poprzednio odwiedzał Tatry. W roku 1983 spędził kilka godzin w Dolinie Chochołowskiej podczas pamiętnego spotkania z Lechem Wałęsą, a w czerwcu 1998 r. w trakcie pobytu na Słowacji, odbył wycieczkę do Doliny Wielickiej w Tatrach Wysokich oraz przeleciał w śmigłowcu nad górami.

W trakcie pamiętnej pielgrzymki w czerwcu 1997 r. Papież mieszkał w trzy dni Księżówce — domu rekolekcyjnym Konferencji Episkopatu Polski, pełniącego ośrodka wypoczynkowego dla księży.
W trakcie wizyty odbył wycieczkę śmigłowcem nad Podhalem, Orawą i Spiszem a po południu tego dnia odwiedził Morskie Oko.

papież obok Morskiego Oka
Najważniejszą uroczystością podczas zakopiańskiej wizyty Ojca Świętego była msza św., którą odprawił na stadionie Wielkiej Krokwi. Na trybunach skoczni narciarskiej i okolicznych łąkach zgromadziło się ponad 300 tyś. wiernych, było to największe zgromadzenie ludzkie w historii Zakopanego. W trakcie nabożeństwa zagrała kapela góralska składająca się ze 150 góralskich muzykantów.
Pod wieczór Papież wyjechał wagonikiem kolejki linowej na Kasprowy Wierch. W ostatnim dniu pielgrzymki Jan Paweł II dokonał uroczystej konsekracji kościoła Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Trzecia wizyta papieża Jana Pawła II pożegnalna z Jego ukochanymi górami miała miejsce podczas ósmej pielgrzymki do kraju 19 sierpnia 2002 r. Podczas ostatniego dnia pobytu Ojciec Święty odbył lot na pokładzie śmigłowca nad Tatrami i Giewontem. Wydarzenie to zbiegło się ze 101 rocznica postawienia krzyża na Giewoncie.
Trwałym śladem obecności św. Jana Pawła II w Tatrach Zachodnich są pielgrzymki mieszkańców Gminy Kościelisko i turystów na Siwą Polanę i do Doliny Jarząbczej oraz bieg „Śladami Jana Pawła II w Dolinie Chochołowskiej”.


Szlaki Papieskie

W Dolinie Chochołowskiej i Jarząbczej.
papież na Siwej Polanie
Pierwszy szlak papieski w Polsce to szczególny pomnik upamiętniający historyczną wizytę Ojca Świętego w Dolinie Chochołowskiej i Dolinie Jarząbczej w okresie stanu wojennego. Wydarzenie miało to miejsce w trakcie drugiej pielgrzymki do ojczyzny 23 czerwca 1983 roku.

Szlak rozpoczyna się przy metalowym krzyżu, na Siwej Polanie w miejscu gdzie lądował papieski helikopte. Dalej biegnie przez Huciska na Polanę Chochołowską gdzie orszak papieski został dowieziony autami. Za polaną Huciska po lewej stronie na tzw. skale Kmietowicza wisi tablica upamiętniająca przywódców antyaustryjackiego powstania, które w 1846 roku wybuchło we wsi Chochołów. Obok znajduje się medalion z wizerunkiem Jana Pawła II.

W Dolinie Chochołowskiej Papież odwiedził schronisko, gdzie na pierwszym piętrze spotkał się i odbył rozmowę z Lechem Wałęsą, który na spotkanie został przywieziony przez służbę bezpieczeństwa. To wydarzenie zostało upamiętnione w grudniu 1983 roku tablicą z brązu powieszoną na ścianie schroniska.
Papież obok schroniska w Chochołowskiej
Po spotkaniu z przywódcą Solidarności Jan Paweł II odbył wycieczkę do Doliny Jarząbczej, gdzie zatrzymał się na odpoczynek i zanurzył ręce w potoku Jarząbczym. Obecnie miejsce to upamiętnia głaz z pamiątkową tablicą z brązu.

Wracając z wycieczki, zatrzymał się przy bacówce Wojciecha Gała Zięby, co upamiętnia tabliczka na drewnianym szałasie pasterskim położonym na skraju Polany Chochołowskiej. Na tablicy napisane jest „Biały Pielgrzym Jan Paweł II wrócił do hal 23 czerwca 1983 roku, goszcząc w tej bacówce".
Szlak od Polany Chochołowskiej do Doliny Jarząbczej wyznakowany jest dodatkowo kolorem biało-żółtym i nosi nazwę papieskiego.

Szlak Papieski przez Gubałówkę

Kolejny szlak papieski „Sursum Corda” na terenie Gminy Kościelisko powstał jako pamiątka szóstej papieskiej pielgrzymki do Polski i kulminację pobytu w Tatrach i na Podhalu.
kamień papieski
Po wycieczce w Tatry, mszy św. pod Wielką Krokwią i konsekracji sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach 7 czerwca 1997 r. Orszak papieski, w asyście konnej banderii przejechał starą historyczną trasę grzbietem Pogórza Gubałowskiego do wyjątkowego miejsca na Podhalu, jakim jest Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludzimierzu.

Szlak prowadzi widokową asfaltową drogą. Na trasie biegnącej z Krzeptówek przez Karpielówkę, Salamandrę, Butorowy można odnaleźć głazy milowe tzw. kamienie papieskie upamiętniające przejazd tego wyjątkowego gościa. Umieszczone są na nich cytaty z papieskiej poezji oraz kapliczki.

Do tradycji należy coroczne przemierzanie szlaku przez tysiące wiernych w rocznicę Mszy św. pod Wielką Krokwią. Po porannym nabożeństwie przy ołtarzu papieskim przeniesionym spod Wielkiej Krokwi na tyły sanktuarium na Krzeptówkach, pielgrzymi przechodzą w ciągu jednego dnia drogę o długości ok. 30 km. Trasa prowadzi przez Kościelisko, Gubałówkę, Furmanową, Ząb, Bustryk, Sierockie, Bańską Wyżnią i Niżnią, Szaflary, Maruszynę, by zakończyć pielgrzymkę udziałem w Mszy św. w Sanktuarium w Ludźmierzu.


Miejsca w Zakopanem związane z Janem Pawłem II

Sanktuarium na Krzeptówkach pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej.
Kościół został wybudowany w latach 1987-1992, projektowany przez Stanisława Tylkę. Stanowi wotum dziękczynne za ocalenie życia Jana Pawła II w czasie zamachu 13 maja 1981 roku na Placu Piotrowym. Przed kościołem stoi pomnik papieża Jana Pawła II z 1994 roku.

Na tyłach kościoła w parku z kapliczkami różańcowym, jesienią 1997 roku został przeniesiony spod skoczni ołtarz, przy którym ojciec święty odprawił nabożeństwo w czerwcu 1997 roku. Stoi tutaj także pomnik papieża i ówczesnego arcybiskupa Stanisława Dziwisza postawiony z okazji ich wizyty w sanktuarium w 1997 roku.

Księżówka - dom wypoczynkowy dla katolickich księży.
Tutaj wypoczywał Karol Wojtyła, będąc kardynałem następnie już jako papież Jan Paweł II podczas pamiętnej wizyty w Zakopanem w czerwcu 1997 r.

Klasztor Sióstr Urszulanek
W klasztorze u sióstr, w latach 191-1978 jako biskup i kardynał Karol Wojtyła gościł wielokrotnie tak latem, jak i zimą. Zajmował zawsze ten sam skromnie wyposażony pokój. Podczas pielgrzymki już jako Papież odwiedził siostry na Jaszczurówce w drodze powrotnej z Morskiego Oka.

Wiktorówki
Przyszły Papież przeważnie zimą na nartach często odwiedzał niedaleką Rusinową Polanę. W 1975 r. kardynał Karol Wojtyła powołał na Wiktorówkach specjalistyczną placówkę duszpasterstwa turystycznego.

Słowa nawiązujące do gór

1979 r. „Pilnujcie mi tych szlaków...”
1979 r. „Człowiekowi potrzebne jest piękno krajobrazu”
1979 r. „Uczymy się tutaj znosić trudy w dążeniu do celu, pomagać sobie wzajemnie w trudnych chwilach, razem cieszyć się ciszą, uznawać własną małość w obliczu majestatu i dostojeństwa gór.”
1983 r. „Tu mogę iść po prawdziwej górskiej drodze z kamieniami. W Castel Gandolfo są także takie ścieżki, ale wszystkie wydeptane.”
23.06.1983 r. „Mogłem w dniu dzisiejszym spojrzeć z bliska na Tatry i odetchnąć powietrzem mojej młodości.”
1983 r. „Wobec piękna gór czuję, że On jest i wtedy zaczynam się modlić.”
31.01.1984 r. „Byłem góralskim biskupem, góralskim kardynałem, a na końcu zostałem góralskim papieżem.”
27.03. 1994 r. „Wy, młodzi pragniecie usłyszeć ich tajemnicze przesłanie, podejmując wspinaczkę wysokogórską, robicie to, ażeby zadawać sobie trud i w tym trudzie sprawdzać swoje młode siły.”
7.06.1997 r. „Życzę wszystkim turystom i wczasowiczom, aby bliższy kontakt z tatrzańską przyrodą stawał się okazją do modlitewnego obcowania z Bogiem.”
7.06.1997 r. „Trzeba, ażeby cała Polska od Bałtyku aż po Tatry, patrząc w stronę krzyża na Giewoncie, słyszała i powtarzała: „Sursum Corda””.Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści