Przejdź do treści

Najwyższe i największe szczyty, jeziora i zwierzęta w Tatrach

Przewodnik tatrzański
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Tatry · sobota 05 Maj 2018 ·  3:15

1.Gerlach (2655 m)


Najwyższy szczyt Tatr, a zarazem całego łuku Karpat. Ten potężny masyw górski biegnie od grzbietu głównego Tatr ku południu. Gerlach góruje nad Doliną Białej Wody, Batyżowiecką i Wielicka w  słowackich Tatrach Wysokich. W tym potężnym masywie wyodrębniają się dwa  główne szczyty Zadni Gerlach 2638 m oraz najwyższy, właściwy Gerlach  2654 m. Na wierzchołek nie prowadzi żaden znakowany szlak, można na niego wejść w towarzystwie uprawnionego przewodnika.

Garłuch


2. Morskie Oko


Największe jezioro tatrzańskie o powierzchni 34,54 ha. To najsłynniejsze i najpiękniejsze jezioro Tatr Polskich położone jest w górnej części Doliny Rybiego Potoku. Górujące nad jeziorem szczyty wznoszą ok. 1000 m ponad jego tafle. Nazwa Morskie Oko związana jest ze starą legendą,  mówiącą o jego połączeniu z morzem. Dawniej jezioro nazywane było Rybim  Stawem, w jego wodach naturalnie żyje pstrąg potokowy. Morskie Oko jest  najtłumniej odwiedzanym miejscem w całych Tatrach.

moko


3. Wielka Siklawa


Najwyższy wodospad polskich Tatr ok. 70 m wysokości i jeden z najpiękniejszy wodospadów tatrzańskich. Spada on dwiema niekiedy trzema strugami z progu poniżej Doliny Pięciu Stawów Polskich do Doliny Roztoki. Wodospad najwspanialej prezentuje się po opadach oraz  na wiosnę, kiedy topnieje śnieg po zimie. Obok Wielkie siklawy prowadzi  popularny szlak koloru zielonego.

Siklawa


4. Kozi Wierch ( 2291m)


Największy w całej grani Orlej Perci i zarazem najwyższy szczyt leżący w całości na terytorium Polski. Na wierzchołek można wejść od doliny Pięciu Stawów Polskich oraz z Koziej Dolinki (odnoga Doliny Gąsienicowej). Pierwsze znane wejście turystyczne należy do księdza Eugeniusza Janoty oraz znakomitego przewodnika Macieja Sieczki. Nazwa Kozi Wierch została nadana przez pasterzy z powodu licznych kozic dawniej tutaj spotykanych.

Kozi Wierch


5. Niedźwiedź


Największy tatrzański ssak drapieżny, średnia masa dorosłego karpackiego niedźwiedzia to około 180 kg. Liczebność niedźwiedzi brunatnych w  polskiej części Tatr oscyluje wokół 15 osobników. Tego dużego drapieżnika można spotkać na terenie Tatr polskich i słowackich, od  regla dolnego po piętro hal i turni. Niedźwiedź potrzebuje do życia dużej przestrzeni.

Niedźwiedzie jesień


6. Lodowa Przełęcz (2376m)


Najwyżej położona  przełęcz w Tatrach, przez którą przebiega szlak turystyczny. Leży pomiędzy masywem Małego Lodowego Szczytu a Lodową Kopą. Przeprowadza przez nią zielono znakowany szlak z doliny jaworowej do Doliny Małej Zimnej Wody. Pomimo swojej wysokości stanowi jedno z najdogodniejszych  przejść półn
ocnej na południową stronę Tatr.  Z przełęczy rozpościera się wspaniały widok zwłaszcza na mur Jaworowych.

Lodowa Przełęcz


7. Bystra (2248 m)


Najwyższy szczyt Tatr Zachodnich, w połączeniu z Błyszczem tworzy potężny masyw wznoszący się nad dolinami: Dolina Raczkową  na zachodzie a Doliną Kamienistą na wschodzie. Zbocza Bystrej osiągają wysokość 600 m i dawniej były wypasane aż po wierzchołek. Pierwsze wejście zimowe należało do Ady Świderskiej i słynnego przewodnika Klemensa Bachledy.

Błyszcz i Bystra


8. Dolina Białki


Jest jedną z największych dolin walnych w Tatrac, czyli podchodzącą do głównej grani Tatr. Znajdował się tutaj największy lodowiec, a jego długość przekraczała 18 km. Doliną płynie graniczna rzeka Białka, oddzielająca Polskę od Słowacji. W obrębie Tatr Dolina Białki rozgałęzia się na wiele odnóg.

Dolina Białki


9. Mały Kieżmarski Szczyt


Jego północna ściana licząca ok. 900 m jest największą w Tatrach. Opada stromo ku Kotlinie Zielonego Stawu w systemie Doliny Kiezmarskiej. Jej zdobycie odegrało ważną rolę w dziejach taternictwa. Ściana stanowi dla licznych taterników nadal atrakcyjny obiekt wspinaczkowy.

Mały Kieżmarski


10. Chata pod Rysami


Najwyżej położone z tatrzańskich schronisk turystycznych. Turystom służy jako bufet przy wejściu na Rysy od słowackiej strony. Zaopatrzenie schroniska  wnoszą na własnych plecach tragarze górscy zwani nosicami. Schronisko otwarte jest w sezonie letnim, od 15 czerwca do końca października.

chata pod rysami


Michał Jarząbek-Giewont autor bloga
AUTOR
Przewodnik tatrzański — ponad 10 lat doświadczenia w oprowadzaniu po Tatrach i Zakopanem. Rodowity góral z Zakopanego i miłośnik przyrody tatrzańskiej. Przewodnictwem zajmuje się zawodowo. Prywatnie pasjonat jazdy na rowerze, skiturów oraz fotografii krajobrazów górskich.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści