Informacje o Tatrach - Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane

Przejdź do treści

7 najpiękniejszych miejsc w Tatrach Polskich

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Tatry · 8 Styczeń 2018

1. Hala Gąsienicowa
Jedna z najbardziej znanych tatrzańskich Hal, dawniej duże centrum wypasowe. Jej nazwa pochodzi od znanego góralskiego rodu Gąsieniców, którzy właśnie na tym terenie wypasali stada owiec. Otoczenie Hali Gąsienicowej należy do jednego z najpiękniejszych w całych Tatrach. Od wschodu i południa należące do Tatr Wysokich wznoszą się granitowe szczyty Żółtej Turni, Granatów, Koziego Wierchu, Kościelca i Świnicy. Natomiast szczyty od południowego zachodu i zachodu: Beskid, Kasprowy Wierch, Uhrocie Kasprowe leżą w Tatrach Zachodnich. Na Halę Gąsienicową można dotrzeć kilkoma szlakami, z których najpopularniejsze to prowadzące z Kuźnic przez Skupniów Upłaz lub przez Dolinę Jaworzynkę.

otoczenia Hali Gąsienicowej


2. Dolina Pięciu Stawów Polskich
Jak nazwa wskazuje dolina słynie ze wspaniałych jezior górskich. Ich łączna powierzchnia jest większa niż w jakiekolwiek innej dolinie tatrzańskiej. Piękne wysokogórskie stawy rozrzucone na różnych wysokościach są głównym elementem krajobrazu doliny i wbrew nazwie jest ich tutaj sześć. Cała dolina jest przykładem rzeźby polodowcowej, której różnorodne formy widoczne są w jej krajobrazie. Wspaniały wysokogórski charakter zawdzięcza dolina m. in. dużym różnicą wysokości. Najlepiej do Pięciu Stawów dotrzeć szlakiem prowadzącym dnem Doliny Roztoki, obok największego wodospadu w Tatrach — Wielkiej Siklawy.

Przedni Staw


3. Morskie Oko
To największe i najpiękniejsze jezioro w Tatrach o powierzchni 34 ha i głębokości 51 m. Otaczające Morskie Oko szczyty należą do najwyższych w Tatrach Polskich. Mięguszowiecki Szczyt Wielki górujący nad taflą jeziora, liczy 2439 m n.p.m. a różnica poziomów wynosi ponad 1000 m. W panoramie znad Morskiego Oka charakterystyczna jest sylwetka Mnicha, strzelistej turni, opadającej w stronę jeziora pionową, gładką ścianą. W otoczeniu Morskiego Oka można podziwiać wspaniałą, urwistą ścianę Kazalnicy, na której prowadzą drogi wspinaczkowe uważane za najtrudniejsze w Tatrach. Nad jezioro prowadzi asfaltowa droga im. Oswalda Balzera.

Mięgusze


4. Dolina Chochołowska
Ta jedna z najbardziej malowniczych polan w Tatrach szczególnie pięknie prezentuje się w okresie wiosennym, gdy porastają ją niezliczone ilości krokusów. Z polany ciekawie prezentują się dolomitowe turnie zwane Mnichami Chochołowskimi. Ciekawie wygląda Kominiarski Wierch oraz Wołowiec. Na polanie zachowały się liczne szałasy pasterskie, pozostałość dawnej gospodarki pasterskiej. W okresie wakacyjnym można spotkać pasące się owce i krowy. Na Polanę Chochołowską prowadzi droga dnem Doliny Chochołowskiej.

Kominiarski Wierch


5. Czerwone Wierchy
Masyw tworzą cztery szczyty leżące w głównym grzbiecie Tatr, należą do nich: Kopa Kondracka, Małołączniak, Krzesanica i Ciemniak. Grupa Czerwonych Wierchów wznosi się nad Doliną Kondratową, Małej Łąki, Kościeliską i słowacką Cichą. Nazwa Czerwonych Wierchów pochodzi od czerwono-brunatnego zabarwienia, jakie już w połowie lata nadaje szczytom roślina zwana sit skucina. Z wierzchołków rozpościerają się wspaniałe widoki na Tatry Zachodnie i Wysokie.

Małołaczniak


6. Wąwóz Kraków w Dolinie Kościeliskiej
Jedno z najpiękniejszych miejsc w Dolinie Kościeliskiej. Wąwóz jest pozostałością po dawnej jaskini, w której zawalił się strop. Jest on wspaniałym przykładem rzeźby krasowej. Nazwę wąwozu nadali górale, którym ciasne ściany kojarzyły się z wąskimi uliczkami Krakowa. W wąwozie występują liczne formy krasowe, żłobki, lejki i kilkadziesiąt jaskiń. Jego ściany porasta las urwiskowy oraz roślinność wapieniolubna.

Kościeliska


7. Rusinowa Polana
Rozległa śródleśna polana grzbietowa położona u stóp Gęsiej Szyi. Miejsce od dawna słynące z pięknych widoków. Z polany rozpościera się rozległy widok na Tatry Bielskie oraz Wysokie. Zobaczyć stąd można najwyższe szczyty Tatr takie jak: Gerlach, Lodowy Szczyt oraz Rysy. Nazwa Rusinowej Polany jak wiele innych w Tatrach pochodzi od nazwiska dawnych właścicieli. W okresie letnim prowadzony jest tu kulturowy wypas owiec, znajduje się tutaj bacówka. Najdogodniejszy szlak prowadzący na Rusinową Polanę prowadzi z Wierchu Porońca.W najpiękniejsze miejsca Tatr warto udać się w towarzystwie i pod opieką licencjonowanego przewodnika tatrzańskiego.

4 komentarze
Średnia ocena: 144.8/5
Piotr
2020-07-28 08:13:23
Dodałbym jeszcze Smreczyński Staw i widok na Tatry z Głodówki.
róża
2019-12-17 20:26:20
boże to mi mega pomogło w dodatkowej pracy domowej! dzięki!
olivier
2019-01-16 20:19:12
przydało mi się bardzo w zadaniu domowym
Witek
2018-07-06 18:00:19
Tatry to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce.
Wróć do spisu treści