10 najpiękniejszych miejsc w Tatrach Polskich

Przejdź do treści

10 najpiękniejszych miejsc w Tatrach Polskich

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Tatry · 8 Styczeń 2018
Tatry to napiękniejsze pasmo górskie w Polsce, pośród innych europejskich gór mogące konkurować nawet z Alpami. Co prawda nie są tak wysokie ani potężne, natomiast tylko w Tatrach zobaczymy tak wspaniałe skupiska form rzeźby polodowcowej.
Poniżej lista najładniejszych miejsc po polskiej stronie Tatr, gdzie bez większych trudności i przy odrobinie wysiłku może dotrzeć każdy. W innym artykule się lista widokowych szczytów w Tatrach Polskich.

1. Hala Gąsienicowa

Jedna z najbardziej znanych tatrzańskich Hal, dawniej duże centrum wypasowe. Jej nazwa pochodzi od znanego góralskiego rodu Gąsieniców, którzy właśnie na tym terenie wypasali stada owiec. Otoczenie Hali Gąsienicowej należy do jednego z najpiękniejszych w całych Tatrach. Od wschodu i południa należące do Tatr Wysokich wznoszą się granitowe szczyty Żółtej Turni, Granatów, Koziego Wierchu, Kościelca i Świnicy.
Natomiast szczyty od południowego zachodu i zachodu: Beskid, Kasprowy Wierch, Uhrocie Kasprowe leżą w Tatrach Zachodnich. Na Halę Gąsienicową można dotrzeć kilkoma szlakami, z których najpopularniejsze to prowadzące z Kuźnic przez Skupniów Upłaz lub przez Dolinę Jaworzynkę.

otoczenia Hali Gąsienicowej


2. Dolina Pięciu Stawów Polskich

Jak nazwa wskazuje dolina słynie ze wspaniałych jezior górskich. Ich łączna powierzchnia jest większa niż w jakiekolwiek innej dolinie tatrzańskiej. Piękne wysokogórskie stawy rozrzucone na różnych wysokościach są głównym elementem krajobrazu doliny i wbrew nazwie jest ich tutaj sześć. Cała dolina jest przykładem rzeźby polodowcowej, której różnorodne formy widoczne są w jej krajobrazie. Wspaniały wysokogórski charakter zawdzięcza dolina m. in. dużym różnicą wysokości. Najlepiej do Pięciu Stawów dotrzeć szlakiem prowadzącym dnem Doliny Roztoki, obok największego wodospadu w Tatrach — Wielkiej Siklawy.

Przedni Staw


3. Morskie Oko

To największe i najpiękniejsze jezioro w Tatrach o powierzchni 34 ha i głębokości 51 m. Otaczające Morskie Oko szczyty należą do najwyższych w Tatrach Polskich. Mięguszowiecki Szczyt Wielki górujący nad taflą jeziora, liczy 2439 m n.p.m. a różnica poziomów wynosi ponad 1000 m.
W panoramie znad Morskiego Oka charakterystyczna jest sylwetka Mnicha, strzelistej turni, opadającej w stronę jeziora pionową, gładką ścianą. W otoczeniu Morskiego Oka można podziwiać wspaniałą, urwistą ścianę Kazalnicy, na której prowadzą drogi wspinaczkowe uważane za najtrudniejsze w Tatrach. Nad jezioro prowadzi asfaltowa droga im. Oswalda Balzera.

Mięgusze


4. Dolina Chochołowska

Ta jedna z najbardziej malowniczych polan w Tatrach szczególnie pięknie prezentuje się w okresie wiosennym, gdy porastają ją niezliczone ilości krokusów. Z polany ciekawie prezentują się dolomitowe turnie zwane Mnichami Chochołowskimi. Ciekawie wygląda Kominiarski Wierch oraz Wołowiec. Na polanie zachowały się liczne szałasy pasterskie, pozostałość dawnej gospodarki pasterskiej. W okresie wakacyjnym można spotkać pasące się owce i krowy. Na Polanę Chochołowską prowadzi droga dnem Doliny Chochołowskiej.

Kominiarski Wierch


5. Czerwone Wierchy

Masyw tworzą cztery szczyty leżące w głównym grzbiecie Tatr, należą do nich: Kopa Kondracka, Małołączniak, Krzesanica i Ciemniak. Grupa Czerwonych Wierchów wznosi się nad Doliną Kondratową, Małej Łąki, Kościeliską i słowacką Cichą. Nazwa Czerwonych Wierchów pochodzi od czerwono-brunatnego zabarwienia, jakie już w połowie lata nadaje szczytom roślina zwana sit skucina. Z wierzchołków rozpościerają się wspaniałe widoki na Tatry Zachodnie i Wysokie.

Małołaczniak


6. Wąwóz Kraków w Dolinie Kościeliskiej

Jedno z najpiękniejszych miejsc w Dolinie Kościeliskiej. Wąwóz jest pozostałością po dawnej jaskini, w której zawalił się strop. Jest on wspaniałym przykładem rzeźby krasowej. Nazwę wąwozu nadali górale, którym ciasne ściany kojarzyły się z wąskimi uliczkami Krakowa. W wąwozie występują liczne formy krasowe, żłobki, lejki i kilkadziesiąt jaskiń. Jego ściany porasta las urwiskowy oraz roślinność wapieniolubna.

Kościeliska


7. Rusinowa Polana

Rozległa śródleśna polana grzbietowa położona u stóp Gęsiej Szyi. Miejsce od dawna słynące z pięknych widoków. Z polany rozpościera się rozległy widok na Tatry Bielskie oraz Wysokie. Zobaczyć stąd można najwyższe szczyty Tatr takie jak: Gerlach, Lodowy Szczyt oraz Rysy.
Nazwa Rusinowej Polany jak wiele innych w Tatrach pochodzi od nazwiska dawnych właścicieli. W okresie letnim prowadzony jest tu kulturowy wypas owiec, znajduje się tutaj bacówka. Najdogodniejszy szlak prowadzący na Rusinową Polanę prowadzi z Wierchu Porońca.
8. Smreczyński Staw

Ukryty poród drzew świerkowych Smreczyński Staw jest jednym z nielicznych w polskiej części Tatr Zachodnich i jedynym dostępnym turystycznie. Pomimo niedużej powierzchni niespełna 1 h od dawna stanowił cel turystyczny.

W otoczeniu stawu podziwiać można wspaniałą panoramę szczytów tatr Zachodnich odbijających się w ciemnej toni jeziorka. W panoramie na wprost widać Błyszcz i Bystrą, z prawej strony masyw góry Ornak. Nazwa Smreczyńskiego Stawu wywodzi się od świerków rosnących wokół jeziora, świerk w gwarze góralskiej nazywany jest smrekiem.
9. Hala Stoły

W dolinie Kościeliskiej powyżej Starych Kościelisk odchodzi niebiesko znakowana droga na Polanę Stoły, to najstarszy ze znakowanych szlaków w polskiej części Tatr Zachodnich. Miejsce z dobrze zachowanymi szałasami pasterskimi gdzie w spokoju można podziwiać oryginalne widoki na otoczenie Doliny Kościeliskiej.

W panoramie widocznej ze Stołów najbardziej rzucają się w oczy urwiste ściany opadające z wierzchołków należących do Czerwonych Wierchów, na dalszym planie można dojrzeć strzelisty kształt Giewontu z charakterystycznym krzyżem.

10. Wielka Polana

Dolina Małej Łąki jest najmniejsza z walnych dolin tatrzańskich. Szlakiem jej dnem dotrzemy na Wielką Polanę, na jej skraju znajduje się skrzyżowanie szlaków. Z polany rozpościera się wspaniały widok na górną część doliny małej Łąki. W jej otoczeniu widać krajobraz ukształtowany przez działalność lodowca.

Od lewej zobaczymy Giewont, Siodłową Turnię, i Mnichy Małołąckie, z prawej strony ograniczeniem doliny jest Wielka Turnia w masywie Małołączniaka. Polana Małołącka niegdyś miejsce, gdzie pośród licznych szałasów tętniło życie Pasterskie. Rośliny i kwiaty porastające polanę dodają dodatkowego uroku temu miejscu.5.0 / 5
5 recenzje
5
0
0
0
0
człowiek
17 Lut 2021
mega się przydało do zadania domowego dostałam 5 Tatry są naprawdę piękne
ktoś
07 Lut 2021
pomogło w zadaniu
róża
17 Gru 2019
boże to mi mega pomogło w dodatkowej pracy domowej! dzięki!
olivier
16 Sty 2019
przydało mi się bardzo w zadaniu domowym
Witek
06 Lip 2018
Tatry to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce.
Wróć do spisu treści