Mountain Terrain Bike, czyli rowery MTB - dla kogo są przeznaczone?

Przejdź do treści

Mountain Terrain Bike, czyli rowery MTB - dla kogo są przeznaczone?

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane w porady · 31 Lipiec 2020

Mountain Terrain Bike, czyli tłumacząc na język polski rower górski. Potocznie? Klasyczny góral, o którym w latach 80tych i 90tych marzył każdy nastolatek! Idealny do jazdy po nierównym terenie, górskich ścieżkach i wyboistych szlakach. Jazda w terenie to dla roweru górskiego łatwizna.


Konstrukcja roweru Mountain Terrain Bike

To, co wyróżnia rower MTB spośród innych modeli to konstrukcja. Wizualnie jest masywniejsza i co za tym idzie oczywiście ciężka od rowerów szosowych czy trekkingowych. Ma to realne przełożenie na stabilność i wytrzymałość roweru. Jeśli chodzi o pozycję kierującego, to jest ona pochylona tak, by w trakcie podjeżdżania pod górkę dociążyć przednie koło. Jest to możliwe dzięki kątowi odchylenia ramy, czyli rury podsiodłowej i rury łączącej przedni widelec z kierownicą. To coś, czego nie można zauważyć na pierwszy rzut oka, ale będzie miało znaczący wpływ na komfort jazdy. Jakość jazdy poprawia także płaska kierownica, z umiejscowionymi przerzutkami i hamulcami. Mostek kierownicy powinien być nieco krótszy, a kierownica węższa niż w innych rowerach, co daje mobilność w trakcie prowadzenia oraz zapewnia łatwość dostępu do wszystkich manetek.


Dodatkowo mocne i grubsze koła przekładające się na nienaganną przyczepność, doskonała amortyzacja, hamulce tarczowe oraz większa ilość biegów, dzięki którym bez problemu osiągniesz większą prędkość lub wiedziesz pod górkę.


Rowery górskie MTB - dla kogo?

Rowery górskie niejedno mają imię. Znaczy to jedynie tyle, że ten rodzaj rowerów można podzielić jeszcze na dodatkowe kategorie: rowery dla amatorów – Hardtrail czy modele przeznaczone dla bardziej zaawansowanych użytkowników – Allmountain, Enduro, FR, Drifit.


Ogólnie rowery MTB polecane są każdemu, kto zamierza poruszać się swoim jednośladem po zróżnicowanym terenie. Doskonale sprawdzą się na szutrowej drodze, w parku, w lesie, ale też w górach, czyli wszędzie tam, gdzie teren będzie bardziej wymagający. Rowerem MTB można jeździć też w mieście, oczywiście opór jazdy będzie nieco większy niż w przypadku szosówki, ale jeśli planujesz wyjeżdżać z miasta lub czasem wyskoczyć na pozamiejskie wycieczki warto wybrać ten właśnie rodzaj.


Rower MTB będzie doskonałą propozycją dla osób aktywnych, lubiących wyzwania. W Polsce, istnieje wiele ścieżek rowerowych przygotowanych na tzw. trail. Wystarczy, że wpiszesz w Internecie hasło „gdzie na rowery w Polsce”, spakujesz rowery i ruszysz w teren!


Co ważne, w rowerze MTB można zamocować też bagażnik, na którym np. bez problemu zamontujesz fotelik dziecięcy. Przy dociążonym tyle, fajnie sprawdzają się rowery gdzie geometria ramy przenosi ciężar ciała kierującego do przodu. Jaki bagażnik na rowery MTB wybrać? Najlepiej odwiedzić w tym celu sklep rowerowy i dopasować rodzaj bagażnika do modelu roweru. Podróżując z dziećmi nie tylko spędzisz miło czas i zadbasz o Wasze zdrowie, ale też uświadomisz najmłodszemu pokoleniu jak rowery mogą uratować świat!


„Materiał partnera”
Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści