8 porad jak mniej się męczyć na wycieczkach górskich

Przejdź do treści

8 porad jak mniej się męczyć na wycieczkach górskich

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane w porady · 18 Kwiecień 2021
Chodzenie po górskich szlakach i zdobywanie szczytów to jeden z lepszych sposobów na spędzenie aktywnie wolnego czasu. Wycieczka górska składa się z dwóch głównych elementów, czyli wchodzenia i schodzenia, płaskich odcinków jest niewiele.
Przemierzając górskie szlaki, będziesz się męczyć, ale od Ciebie zależy jak bardzo. Poniżej garść wskazówek dla początkujących i bardziej doświadczonych turystów. Co zrobić, by jak najmiej męczyć się podczas górskich wycieczek.


1. Bądź przygotowany fizycznie

w strone Hali
Jakakolwiek regularna aktywność fizyczna pomaga w chodzeniu po górach i nie łapaniu zadyszki przy byle podejściu. Może być to jazda na rowerze lub dłuższe piesze wycieczki.

Jednak aby uzyskać większą wytrzymałość i kondycję potrzebną do przemierzania długich dystansów w górach, zacznij biegać. Spacer po parku lub lesie jest bardzo dobry, ale nie przyspieszy rozwoju fizycznego.

Biegać zacznij stopniowo i powoli: nie liczy się prędkość, ale raczej długość biegu. Najlepiej, aby w jego trakcie były jakieś podbiegi. Zalecane jest minimum 40 minut biegu; w przeciwnym razie twój organizm nawet nie odczuje tego ćwiczenia. Aby trening przyniósł rezultaty, musisz czuć, że serce, płuca pracują w trakcie wysiłku.

Jeśli nie możesz przebiec długich dystansów, możesz trochę pobiegać, a następnie chodzić i znów biec. Aby móc robić postępy, musisz łagodnie „zmęczyć” swoje ciało, ale staraj się nigdy go nie przemęczać. Pamiętaj, że jedno przebiegnięcie to zdecydowanie za mało!. Musisz być systematyczny i regularnie biegać dwa lub trzy razy w tygodniu a w przerwach pozwolić ciału odpocząć. Z czasem będziesz czuć się lepiej, biegać z mniejszym wysiłkiem a trening stanie się przyjemnością!

Popracuj również nad techniką chodzenia i elastycznością mięśni i ścięgien. Odpowiednia ruchomość i giętkość to duży plus w górskim terenie. Po wysiłku możesz trochę się rozciągnąć.

Co jednak gdy nie masz czasu na trening? Nie musisz rezygnować z wycieczek górskich, możesz wtedy na początek wybrać lżejszą i krótszą trasę. Gdy nie jesteś odpowiednio przygotowany fizycznie i kondycyjnie powinieneś wybrać trasę dostosowaną do swoich możliwości. Jeśli widzisz, że dobrze Ci idzie na łatwiejszym szlaku, następnym razem wybierzmy nieco trudniejszy, ale rób to stopniowo. Pamiętaj, im więcej chodzisz, tym każda następna wycieczka przychodzi łatwiej, a z czasem Twoje ciało dostosuje się do wysiłku.


2. Chodź po górach własnym tempem

Doświadczeni turyści górscy potrafią tak chodzić po górach, by jak najmniej się męczyć. W tym przypadku ważne jest, aby znaleźć swoje tempo: dobrze rozpocząć wędrówkę od wolnego tempa, aby mięśnie nóg stopniowo się rozgrzewały, oraz żeby przyzwyczaić się do wagi plecaka.

Znalezienie własnego tempa jest ważne, ale nie jest tak łatwe, jak myślisz. Właściwe pozwoli Ci iść dalej i nie zatrzymywać się zbyt często. Tempo dostosowane do swojego organizmu jest bardziej efektywne, ponieważ można wtedy spacerować godzinami bez zmęczenia.

Jeżeli idziesz w grupie, unikaj najgorszego z rzeczy, które można zrobić, czyli nagłego przyspieszenia, aby dogonić grupę, następnie zatrzymania się, aby złapać oddech, a następnie ponownie przyspieszenia.

W górach chodzenie we własnym tempie i dostosowanie go do własnych możliwości jest ważne z kilku powodów:
Po pierwsze, będziesz mniej zmęczony, po drugie będziesz chodził bezpieczniej, idąc odpowiednim dla siebie tempem, lepiej widzisz, gdzie stawiasz stopy. Dodatkowo pozwali Ci obserwować otoczenie, a piękno krajobrazów górskich też pomaga w pokonywaniu górskich ścieżek.


3. Unikaj skrótów

Na szlakach turystycznych często znajdują się skróty. Zawsze sprawiają wrażenie, że pozwoli nam to przejść trasę szybciej. Staraj się unikać skrótów, ponieważ bardzo często są one znacznie bardziej strome niż normalna ścieżka. Być może pokonasz dany odcinek szybciej, ale na końcu całej trasie, będziesz bardziej zmęczony i wcale nie zaoszczędzisz więcej czasu.

Szlaki w Tatarch są tak poprowadzone, aby optymalnie wykorzystać ukształtowanie terenu, a skróty często biegną miejscami wydeptanymi przez innych turytów, mogą prowadzić niebezpiecznym terenem.


4. Zwracaj uwagę na teren, którym idziesz

Obserwacja podłoża podczas chodzenia pomoże Ci lepiej wybrać miejsce, w którym będziesz stawiać nogi. Dobrze wybierać bardziej płaskie miejsca. Stawiając kroki staraj się, aby stopy były płasko tak często, jak to możliwe. W ten sposób mniej zmęczysz mięśnie łydek lub ud.


5. Używaj kijków trekkingowych

posejscie na Wołowiec
Kijki trekkingowe są bardzo pomocne z kilku powodów. Ponieważ podpierając się, wywieramy na nie nacisk, i tym samym trochę odciążamy nasze plecy i stawy kolanowe.

Kije pozwalają nam również zachować lepszą równowagę, gdy jesteśmy na lekko stromym terenie lub z dużą ilością zsypujących się kamieni.

Kijki trekkingowe pomagają nie upaść, gdy podłoże jest mokre, oblodzone i śliskie. Sprawdzają się zarówno podczas wchodzenia, jak i schodzenia.

Dobre kijki trekkingowe są bardzo lekkie, poręczne, można je złożyć i w okamgnieniu przyczepić do plecaka. Dlatego podczas wycieczki górskiej warto korzystać z kijków trekkingowych.


6. Wycieczkę dobieraj do swoich możliwości

Planując wycieczkę, stawiaj za cel miejsce, które możesz osiągnąć. Następnym razem będziesz mógł ustawić sobie nieco wyżej poprzeczkę. Planują wycieczkę dostosuj jej trudność oraz czas przejścia do swoich możliwości i kondycji, na trudniejsze cele przyjdzie jeszcze czas.


7. Pamietaj o piciu i jedzeniu

wycieczka jesienia po Tatrach
Przed w trakcie i po wysiłku jakim jest wycieczka górska, należy pić napoje np. herbatę, sok, wodę. Gdy jest gorąco, zabieraj ze sobą dodatkowe ilości wody. Picie jest niezbędne, ponieważ przy utracie 2% masy ciała w płynach stracisz 20% swojej wydolności fizycznej.
Odpowiednie nawodnienie pozwoli również po wędrówce uniknąć bólu mięśni po wędrówce lub efektu ciężkich nóg. Nawet gdy pogoda nie jest upalna, należy musisz pamiętać o piciu.

Dobrym sposobem na picie podczas wędrówki jest posiadanie bukłaka z rurką wychodzącą z plecaka tzw. camelbac. Dzięki niemu możesz regularnie brać małe łyki bez konieczności przerywania, zdejmowania plecaka i wyjmowania butelki.

Także jedzenie jest bardzo ważne. Pożywne śniadanie to podstawa. Upewnij się, że zabrałeś na wycieczkę kilka batonów energetycznych, ale nie przesadzaj, ponieważ zbyt dużo cukru może mieć odwrotny skutek.

W przypadku przerwy na jedzenie postaraj się, aby były to lekkie potrawy, ale jednocześnie smaczne i zróżnicowane. Wieczorem warto zjeść potrawy skrobiowe (makaron, ryż), białko (mięso), sałatki, a nawet trochę naturalnego tłuszczu. Nie powinieneś jeść ani za dużo, ani za mało. Złym pomysłem jest mówienie sobie, że wybierasz się na górską wędrówkę, aby schudnąć! Góry to nie miejsce, w którym można jeść mniej.


8. Noś lekki rzeczy

Aby oszczędzić siły, dobrze jest mieć lekki sprzęt w górach:

  • nie bierz niepotrzebnych rzeczy, ale nie zapomnij o tych niezbędnych,
  • unikaj ciężkich butów turystycznych, w trakcie pokonywania kolejnych kilometrów będa coraz bardziej ciążyć na twoich nogach,
  • aby mieć swobodę ruchów, jeśli nie musisz, nie zakładaj zbyt wielu ubrań.

Na wycieczkę zabierz minimum, jakie musisz, jest to bardzo ważne, zupełnie inaczej chodzi się beż zbędnych ciężarów na plecach. Nawet jeśli myślisz, że przyzwyczaisz się do ciężkiego plecaka, zmienisz zdanie po chwili marszu. Po ok. godzinie wędrówki możesz zacząć odczuwać ucisk i co gorsze otarcia na ramionach i wtedy bardzo szybko będziesz chciał wyrzucić wszystko z plecaka. Dzięki lekkiemu plecakowi poczujesz się swobodniej oraz większą wygodę podczas wędrówki.

Ważną rzeczą jest używanie lekkich, oddychających ubrań. Jeśli to możliwe, unikaj noszenia ciężkiej kurtki narciarskiej, wełnianego swetra lub bawełnianej bluzy. Chodzi o to, aby w góry ubierać się na tzw. cebulkę, czyli zakładać kilka lekkich warstw. Podczas wędrówek górskich najlepiej sprawdza się odzież specjalnie do tego przeznaczona.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści