Przejdź do treści

Mnich nad Morskim Okiem: Informacje

Przewodnik tatrzański
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Tatry · czwartek 13 Sie 2015
Jednym z głównych celów wycieczek w Tatrach, tych zorganizowanych, jak również indywidualnych turystów jest Morskie Oko. W otoczeniu tego przepięknego jeziora podziwiać możemy górujące nad nim strzeliste szczyty. Możemy tutaj zobaczyć Rysy oraz stąd wydające się wyższe od nich Niżne Rysy. Na wprost ujrzymy majestatyczne Mięguszowieckie Szczyty, na prawo od nich znajduje się charakterystyczna iglica skalna o bardzo trafnej nazwie Mnich (2068 m).

Obok Giewontu, Kasprowego Wierchu i Rysów jest to bardzo znany i rozpoznawalny szczyt po polskiej stronie Tatr. Wznosi się 675 m ponad Morskie Oko, opadając w jego stronę 250-metrową wsch. ścianą. Szczyt długo uważany był za niedostępny, w roku 1879 lub 1880 pierwszego wejścia dokonali: wybitny taternik-Jan Gwalbert Pawlikowski wraz z przewodnikiem tatrzańskim Maciejem Sieczką. Mnich to ulubiona ściana taterników wiedzie na niego wiele dróg wspinaczkowych, w tym słynny „wariant R”.


Skąd nazwa Mnich?


Mnich tatry Wys

Ten niezwykle ciekawy szczyt przypomina swoim kształtem postać siedzącego bądź modlącego się mnicha w kapturze. Jedna z legend dotyczących powstania Mnicha, wiąże się z autentyczną postacią Brata Cypriana z Czerwonego Klasztoru w Pieninach. Legenda mówi, że był on kimś w rodzaju karpackiego Ikara, ponoć skonstruował maszynę latająca, najprawdopodobniej rodzaj lotni. Brat Cyprian po próbnych lotach z okolicznych gór otaczających klasztor wszedł na szczyt Trzech Koron, skąd pofrunął w stronę Tatr.

Latająca maszyna zaniosła go, aż nad Morskie Oko, gdzie wznosił się coraz wyżej aż poczuł się równy Bogu. Pycha i zadufanie nie spodobały się Bogu Ojcu, który karzącym uderzeniem pioruna strącił Brata Cypriana i na brzegu jeziora zamienił mnicha w skałę. Tak właśnie powstał szczyt o charakterystycznej sylwetce zwany do dzisiaj Mnichem.

Charakterystyczna iglica Mnicha znajduję się na tzw. "blachach przewodnickich" i wraz z legitymacją przewodnicką, pełniła funkcje identyfikacyjne przewodnika tatrzańskiego. Podczas okupacji niemieckiej przez pewien czas na Mnichu powieszona była swastka, którą zrzucili zakopiańscy taternicy.


Michał Jarząbek-Giewont autor bloga
AUTOR
Przewodnik tatrzański — ponad 10 lat doświadczenia w oprowadzaniu po Tatrach i Zakopanem. Rodowity góral z Zakopanego i miłośnik przyrody tatrzańskiej. Przewodnictwem zajmuje się zawodowo. Prywatnie pasjonat jazdy na rowerze, skiturów oraz fotografii krajobrazów górskich.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści