Przejdź do treści

Najlepsze punkty widokowe na Tatry z okolic Zakopanego

Przewodnik tatrzański
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Podhale · wtorek 26 Maj 2020
Nieopodal Zakopanego znajduje się wiele miejsc, gdzie przy niewielkim wysiłku można cieszyć oczy niezwykłymi widokami na Zakopane i Tatry. Do większości z nich można dojechać samochodem, ale zdecydowanie lepiej w te miejsca wybrać się na rowerze lub na nogach.
Widokowe obowiązkowo trzeba odwiedzić przy ładnej pogodzie, gdy grani i szczytów nie zakrywają chmury. Najodpowiedniejszą porą dnia będzie rano lub popołudnie, na wycieczkę zabieramy jakiś sprzęt do fotografowania. Poniższe punkty widokowe można proponować każdemu miłośnikowi górskich panoram a dodatkowo szczęśliwy tu będzie każdy fotograf.

Rówień Krupowa — najlepszy punkt widokowy na Tatry z samego centrum Zakopanego


Rówień Krupowa miejsce widokowe

Wcale nie trzeba szukać fantastycznych miejsc widokowych po Zakopanem. W ścisłym centrum, nieopodal Krupówek znajdziemy najpiękniejszy punkt widokowy skąd widać Tatry. Zapierający dech w piersiach widok pokazuje rozległą panoramę tatrzańskich szczytów. Możemy tutaj usiąść i rozkoszować się przepięknym widokiem na Tatry wysokie i zachodnie. Z tego punktu widokowego można podziwiać znane szczyty jak Świnica, Kościelec, Giewont.

Przełęcz nad Łapszanką — stąd roztacza się przepiękny widok na Tatry


Przełęcz nad Łapszanką miejsce widokowe

Ze znajdującej się na Spiszu Przełęczy nad Łapszanką rozpościera się zapierający dech w piersiach panorama Tatr i Magury Spiskiej na pierwszym planie. Jeżeli chodzi o miejsca widokowe, to właśnie stad widoczna jest jedna z najwspanialszych tatrzańskich panoram. Warto usiąść na ławeczce obok pięknej bielonej kapliczki z 1928 roku i zachwycić się tym wspaniałym widokiem górskim.

Gubałówka — wspaniałe miejsce widokowe w Zakopanem


Gubałówka taras widokowy

To jeden z najbardziej znanych i najpiękniejszych punktów widokowych na Tatry. Z góry rozpościera się fantastyczny widok na Zakopane, możemy podziwiać panoramę Tatr z Giewontem. Możemy podziwiać z tego miejsca najbardziej znane tatrzańskie szczyty. Ten popularny punk widokowy można odwiedzić również, gdy panuje zmrok, widok z góry na całe Zakopane będzie niezapomnianym obrazem.

Antałówka — popularny punkt widokowy


Antałówka miejsce widokowe

Łatwo dostępne wzgórze ponad ulica Jagiellońską, można tutaj dotrzeć na piechotę z każdego miejsca Zakopanego. Z tego wzniesienia rozpościera się piękny widok na góry, który potrafi zachwycić o każdej porze roku. To popularny punkt miasta skąd można podziwiać piękne widoki. Dostrzeżemy stąd masyw Giewontu oraz Krokiew ze skocznią narciarską.

Gliczarów Górny — zapewniony zachwycający widok na góry


widok z Gliczarowa

Nie duża wieś położona częściowo na stokach i na Grzbiecie Pogórza Gliczarowskiego, pomiędzy Orawcowym Wierchem a Dziadkówką i Gąseckowym Wierchem. Jest to jedna z najwyżej położonych miejscowości w naszym kraju 971 m. Do wsi można dojechać od strony Białego Dunajca lub znacznie ciekawszą drogą prowadzącą z Bukowiny Tatrzańskiej.

Cała okolica Gliczarowa Górnego jest niezwykle atrakcyjnym miejscem widokowym, rozciągająca się stąd panorama obejmuje Tatry Zachodnie, Wysokie oraz Bielskie. W okolice Gliczarowa można również dojść na nogach lub wyjechać na rowerze szlakiem biegnącym przez Galicową Grapę. Ten odcinek jest częścią większego szlaku Powstańców Chochołowskich.


Bachledzki Wierch — wielkie pole skąd roztacza się piękny widok na górskie szczyty


widok z Bachledzkiego Wierchu

Kolejny punkt to zakopiańskie wzgórze leżące na południowy wschód od torów kolejowych, prowadzących do Zakopanego, w niedużej odległości od dworca PKP. Jedną z tras, którą można dostać się na Bachledzki Wierch, jest ulica Droga na Antałówkę, która na koniec doprowadza do polnej drogi. Kontynuując wędrówkę, można dojść, znakowano na żółto szlakiem na Harendę. Niegdyś wiódł tędy, omijając Zakopane szlak redyków z Podhala na górskie hale i pastwiska wypasowe.
Bachledzki Wierch jest niezabudowanym terenem i wielka łąką, skąd rozpościera się piękny widok na Tatry Bielskie i Tatry Wysokie oraz Pogórze Gubałowskie. Z prawej zakopiańska dzielnica Olcza z wyniosłym dachem dużego kościoła, wybudowanego w latach 1981-88. To łatwo dostępne miejsce Zakopanego można polecać każdemu miłośnikowi górskich krajobrazów.


Zgorzelisko (Tatrasówka) — miejsce z widokiem na Tatry Bielskie


widok Tatrasówka

Pochyła polana oddzielająca górną cześć wsi Małe Cichej od górnej części Doliny Porońca. W okolicy znajduje się Górna Stacja wyciągu narciarskiego, nieopodal duży wybudowany po II wojnie światowej ośrodek wypoczynkowy należący do Polskich Tatr.

Dotrzeć do tego miejsca można samochodem lub rowerem, należy skręcić w lewo od głównej drogi Oswalda Balzera przed Wierch Porońcem. Można również podejść wzdłuż wyciągu od strony wsi Małe Ciche. Ze Zgorzeliska drogą leśną prowadzi znakowany szlak na Tarasówkę. Z tego miejsca piękny widok na strzeliste szczyty Tatr Wysokich.


Polana Głodówka — najlepsze miejsce na zobaczenie całych Tatr


widok z Głodówki

Kolejny punk na naszej liście to znany górski widok z Głodówki. Można go ujrzeć, jadąc popularną drogą prowadząca z Bukowiny Tatrzańskiej w stronę Łysej Polany. Roztacza się stąd szeroka panorama swoim zasięgiem obejmująca całe Tatry. Najbardziej okazale wyglądają wyniosłe i najwyższe góry należące do Tatr Wysokich: Kieżmarski, Lodowy, Gerlach, Ganek, Wysoka, Rysy, Mięguszowieckie Szczyty.
Co ciekawe królujący w innych miejscach masyw Giewontu, z Głodówki wygląda mało imponująco przytłoczony innymi szczytami. Słynna ze wspaniałego widoku Głodówka, tradycyjnie kojarzona jest z Bukowiną Tatrzańską, jednak formalnie to część wsi Brzegi.

Nazwa pochodzi od nazwiska górali Głodów z Gronia ich dawnych właścicieli. Na Polanie Głodówka stoi górskie schronisko Związku Harcerstwa Polskiego. W to miejsce można dojechać od Bukowiny Tatrzańskiej lub od strony Wierch Porońca.

Ząb — górska miejscowość z niesamowitymi widokami


widok z Zębu

Ząb to najwyżej położona miejscowość w naszym kraju. Spora wieś podhalańska ulokowana na bocznym grzbiecie Pogórza Gubałowskiego i na jego stokach. Obok Bukowiny Tatrzańskiej jedna z najwyżej położonych miejscowości w Polsce. Ząb usytuowany jest wzdłuż głównej drogi prowadzącej grzbietem Gubałówki, biegnie nią szlak Papieski. Miejscowość graniczy z Suchem, Bustrykiem, Nowem Bystrem i Zakopanem.
Niezwykle malowniczo położona Ząb słynie z widoków, jakie się stąd roztaczają. Można tutaj zobaczyć m.in. Giewont, Kasprowy, Świnicę. Do Zębu można prowadzi trasa spacerowa z Gubałówki albo z zakopiańskiej Ciągówki. Można dojechać od zakopianki przez wieś Suche.

Poronin — turystyczna miejscowość obok Zakopanego


widok z okolic Poroninia

Znana podhalańska wieś graniczy z Zakopanem, stanowiąc jakoby jego poszerzenie. Z uwagi na swoje położenie Poronin oprócz walorów wypoczynkowych, oferuje piękne widoki na Tatry. Pomiędzy osiedlem Misiagi a Jesionkówką znajdują się rozległe niezabudowane pola, z których podziwiać można panoramę Tatr.
Miejsce warte odwiedzenia o każdej porze roku. Jest to świetny teren do spacerów, jazdy na rowerze górskim a zimą można pobiegać na nartach biegowych.


Butorowy Wierch — piękne widoki na Tatry Zachodnie


widok z Butorowego Wierchu

Nazywany również Butorowskim Wierchem jest lesistym wzniesieniem w pasmie Gubałowskim, od 1975 wyjeżdża tutaj kolejka krzesełkowa. Nazwa wywodzi się od dużej polany Butorów. Leży w granicach Kościeliska, dużej wsi położonej na terenie Skalnego Podhala.

Na krzyżówce od drogi prowadzącej grzbietem Gubałówki a drogą prowadzą do Dzianisza, odchodzi czarno znakowany szlak biegnący przez Butorów do Witowa. Po wyjściu z lasu na rozległej polani roztacza się niezwykły widok na północne stoki Giewontu oraz całe Tatry zachodnie. Wycieczkę tą trasą najlepiej odbyć na piechotę lub przejechać rowerem.


Michał Jarząbek-Giewont autor bloga
AUTOR

Przewodnik tatrzański — ponad 10 lat doświadczenia w oprowadzaniu po Tatrach i Zakopanem. Rodowity góral z Zakopanego i miłośnik przyrody tatrzańskiej. Przewodnictwem zajmuje się zawodowo. Prywatnie pasjonat jazdy na rowerze, skiturów oraz fotografii krajobrazów górskich.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści