Miejsca z widokiem na Tatry w okolicy Zakopanego

Przejdź do treści

Miejsca z widokiem na Tatry w okolicy Zakopanego

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane według MJG w Podhale · 26 Maj 2020
Nieopodal Zakopanego znajduje się wiele miejsc, gdzie przy niewielkim wysiłku można cieszyć oczy niezwykłymi widokami na Tatry. Do większości z nich można dojechać samochodem, ale zdecydowanie lepiej w te miejsca wybrać się na rowerze lub na nogach.
Widokowe obowiązkowo trzeba odwiedzić przy ładnej pogodzie, gdy grani i szczytów tatrzańskich nie zakrywają chmury. Najodpowiedniejszą porą dnia będzie rano lub popołudnie, na wycieczkę zabieramy jakiś sprzęt do fotografowania.

Gliczarów GórnyNie duża wieś położona częściowo na stokach i na Grzbiecie Pogórza Gliczarowskiego, pomiędzy Orawcowym Wierchem a Dziadkówką i Gąseckowym Wierchem. Jest to jedna z najwyżej położonych miejscowości w naszym kraju 971 m. Do wsi można dojechać od strony Białego Dunajca lub znacznie ciekawszą drogą prowadzącą z Bukowiny Tatrzańskiej.

Cała okolica Gliczarowa Górnego jest niezwykle atrakcyjnym miejscem widokowym, rozciągająca się stąd panorama obejmuje Tatry Zachodnie, Wysokie oraz Bielskie. W okolice Gliczarowa można również dojść na nogach lub wyjechać na rowerze szlakiem biegnącym przez Galicową Grapę. Ten odcinek jest częścią większego szlaku Powstańców Chochołowskich.


Bachledzki WierchZakopiańskie wzgórze leżące na południowy wschód od torów kolejowych, prowadzących do Zakopanego, w niedużej odległości od dworca PKP. Jedną z tras, którą można dostać się na Bachledzki Wierch, jest ulica Droga na Antałówkę, która na koniec doprowadza do polnej drogi. Kontynuując wędrówkę, można dojść, znakowano na żółto szlakiem na Harendę. Niegdyś wiódł tędy, omijając Zakopane szlak redyków z Podhala na górskie hale i pastwiska wypasowe.

Bachledzki Wierch jest niezabudowanym terenem, skąd rozpościera się piękny widok na Tatry i Pogórze Gubałowskie. Z prawej zakopiańska dzielnica Olcza z wyniosłym dachem dużego kościoła, wybudowanego w latach 1981-88.


Zgorzelisko — TatrasówkaPochyła polana oddzielająca górną cześć wsi Małe Cichej od górnej części Doliny Porońca. W okolicy znajduje się Górna Stacja wyciągu narciarskiego, nieopodal duży wybudowany po II wojnie światowej ośrodek wypoczynkowy należący do Polskich Tatr.

Dotrzeć do tego miejsca można samochodem lub rowerem, należy skręcić w lewo od głównej drogi Oswalda Balzera przed Wierch Porońcem. Można również podejść wzdłuż wyciągu od strony wsi Małe Ciche. Ze Zgorzeliska drogą leśną prowadzi znakowany szlak na Tarasówkę. Z tego miejsca piękny widok na strzeliste szczyty Tatr Wysokich.


GłodówkaZnany górski widok z Głodówki, można ujrzeć, jadąc popularną drogą prowadząca z Bukowiny Tatrzańskiej w stronę Łysej Polany. Roztacza się stąd szeroka panorama swoim zasięgiem obejmująca cale Tatry. Najbardziej okazale wyglądają wyniosłe i najwyższe szczyty należące do Tatr Wysokich: Kieżmarski, Lodowy, Gerlach, Ganek, Wysoka, Rysy, Mięguszowieckie Szczyty.

Co ciekawe królujący w innych miejscach masyw Giewontu, z Głodówki wygląda mało imponująco przytłoczony innymi szczytami tatrzańskimi. Słynna ze wspaniałego widoku Głodówka, tradycyjnie kojarzona jest z Bukowiną Tatrzańską, jednak formalnie to część wsi Brzegi.
Nazwa pochodzi od nazwiska górali Głodów z Gronia ich dawnych właścicieli. Na Polanie Głodówka stoi górskie schronisko Związku Harcerstwa Polskiego. W to miejsce można dojechać od Bukowiny Tatrzańskiej lub od strony Wierch Porońca.


Ząb


Spora wieś podhalańska ulokowana na bocznym grzbiecie Pogórza Gubałowskiego i na jego stokach. Obok Bukowiny Tatrzańskiej jedna z najwyżej położonych miejscowości w Polsce. Ząb usytuowany jest wzdłuż głównej drogi prowadzącej grzbietem Gubałówki, biegnie nią szlak Papieski. Miejscowość graniczy z Suchem, Bustrykiem, Nowem Bystrem i Zakopanem.

Niezwykle malowniczo położona Ząb słynie z widoków, jakie się stąd roztaczają. Można tutaj zobaczyć m.in. Giewont, Kasprowy Wierch, Świnicę. Do Zębu można prowadzi trasa spacerowa z Gubałówki albo z zakopiańskiej Ciągówki. Można dojechać od zakopianki przez wieś Suche.


PoroninZnana podhalańska wieś graniczy z Zakopanem, stanowiąc jakoby jego poszerzenie. Z uwagi na swoje położenie Poronin oprócz walorów wypoczynkowych, oferuje piękne widoki na Tatry. Pomiędzy osiedlem Misiagi a Jesionkówką znajdują się rozległe niezabudowane pola, z których podziwiać można panoramę Tatr.
Miejsce warte odwiedzenia o każdej porze roku. Jest to świetny teren do spacerów, jazdy na rowerze górskim a zimą można pobiegać na nartach biegowych.


Butorowy WierchNazywany również Butorowskim Wierchem jest lesistym wzniesieniem w pasmie Gubałowskim, od 1975 wyjeżdża tutaj kolejka krzesełkowa. Nazwa wywodzi się od dużej polany Butorów. Leży w granicach Kościeliska, dużej wsi położonej na terenie Skalnego Podhala.

Na krzyżówce od drogi prowadzącej grzbietem Gubałówki a drogą prowadzą do Dzianisza, odchodzi czarno znakowany szlak biegnący przez Butorów do Witowa. Po wyjściu z lasu na rozległej polani roztacza się niezwykły widok na północne stoki Giewontu oraz całe Tatry zachodnie. Wycieczkę tą trasą najlepiej odbyć na piechotę lub przejechać rowerem.Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści