Poznaj korzyści z kąpieli w basenach termalnych

Przejdź do treści

Poznaj korzyści z kąpieli w basenach termalnych

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane w Podhale · 25 Styczeń 2022
Woda termalna jest jednym z najcenniejszych zasobów naturalnych naszej planety. Nie każdy natomiast wie, że pod powierzchnią Polski znajdują  się bardzo bogate źródła takiej wody.
Pozyskuje się ją przede wszystkim na Podhalu, w regionie Zakopanego, gdzie woda termalna ma nie tylko wysoką temperaturę, ale też znakomity skład i duży potencjał energetyczny (m.in. wykorzystuje się ją do zasilania w ciepło zakopiańskich gospodarstw domowych). Dla nas najważniejsze są jednak zdrowotne aspekty kąpieli w basenach termalnych. Dowiedz się, dlaczego  warto z nich korzystać.      


Coś dla zestresowanych


Kąpiele w wodzie termalnej mają działanie odstresowujące. Bierze się to z efektu stymulacji ciała ciepłotą, co zawsze pozytywnie wpływa na nastrój, rozluźnienie mięśni oraz ustabilizowanie ciśnienia krwi. Nie ma przypadku w tym, że kąpiele w basenach termalnych są szczególnie rekomendowane osobom żyjącym w silnym stresie, znerwicowanym czy po przeżyciu traumy.


Warto w tym miejscu wspomnieć, że kontakt z wodą termalną może stymulować produkcję serotoniny i uwalnianie jej do mózgu. Serotonina jest nazywana „hormonem szczęścia” – zbyt niski poziom tego organicznego związku chemicznego jest główną przyczyną obniżenia nastroju, a w dłuższym okresie także stanów depresyjnych i samej depresji. Dodatkowo woda termalna może wpływać na zahamowanie produkcji kortyzolu, czyli tzw. „hormonu stresu”.


Jeśli więc masz bardzo stresującą pracę, napiętą sytuację w domu, czujesz, że jesteś skrajnie zmęczony i za chwilę wybuchniesz, to koniecznie wypróbuj kąpiele w basenach termalnych. Przekonasz się, że po kilku godzinach takiej sesji otaczająca Cię rzeczywistość wyda się dużo łatwiejsza do zniesienia.Szerokie zastosowanie terapeutyczne


Właściwości zdrowotne wody termalnej nie są odkryciem naszych czasów, ponieważ doskonale znano je już w starożytności – między innymi na terytorium Cesarstwa Rzymskiego czy wcześniej antycznej Grecji. Dziś natomiast wiemy, z czego one dokładnie wynikają.


Przede wszystkim woda termalna jest niezwykle bogatym źródłem cennych składników mineralnych. Za przykład może nam posłużyć woda zasilająca Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej (https://www.termybukovina.pl/), czyli jeden z najnowocześniejszych i jednocześnie najpopularniejszych kompleksów termalnych w naszej części Europy.


Woda czerpana z ujęcia pod zboczem Wysokiego Wierchu zawiera aż 28 minerałów, dzięki czemu może być stosowana w terapii zaburzeń metabolicznych, chorób dermatologicznych (w tym łuszczycy, atopowego zapalenia skóry czy trądziku), immunologicznych, kardiologicznych czy reumatycznych.Komfortowa forma rehabilitacji


Kąpiele w basenach termalnych są coraz częściej zalecaną formą uzupełnienia podstawowej rehabilitacji. Przede wszystkim dotyczy to osób po różnego rodzaju urazach, w tym wypadkach komunikacyjnych, kontuzjach ortopedycznych czy atakach rwy kulszowej. Ważną grupę osób, które mogą odnieść największe korzyści z kąpieli w wodzie termalnej stanowią seniorzy cierpiący na schorzenia o podłożu reumatoidalnym.


Woda o wysokim nasyceniu minerałami, naturalnie podgrzewana przez podziemną magmę, ma wybitne właściwości przeciwreumatyczne. Przynosi ulgę w bólu, doskonale rozgrzewa, dlatego może stanowić formę terapii takich chorób, jak chociażby reumatoidalne zapalenie stawów. Przyspiesza również powrót do pełnej sprawności po kontuzjach, złamaniach, zwichnięciach czy niezaleczonych urazach.Balsam dla skóry


Woda termalna ma bardzo dobre właściwości kosmetyczne, co wykorzystywały już kobiety w czasach antycznych. Wysokie stężenie minerałów oraz korzystny bilans jonowy wody sprawia, że ma ona zbawienny wpływ na skórę. Woda termalna fantastycznie nawilża, wspierając przy tym odbudowę naturalnej warstwy lipidowej skóry. Dzięki temu wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe – można więc śmiało napisać, że kąpiele w basenach termalnych stanowią formę bardzo przyjemnego zabiegu anti-aging.


Woda termalna ma zbawienny wpływ na kondycję skóry nie tylko pod względem czysto kosmetycznym, ale również terapeutycznym. Kąpiele w niej mogą stanowić wsparcie terapii chorób dermatologicznych, takich jak wspomniana już łuszczyca, AZS, ale także trądzik różowaty. Kontakt z wodą termalną przyspiesza gojenie się ran, łagodzi stan zapalny, a tym samym może wspomóc w walce z różnego rodzaju dermatozami.


Więcej o tym, dlaczego warto choć raz spróbować kąpieli w basenie termalnym, przeczytasz w artykule na stronie https://www.termybukovina.pl/blog/basen-termalny-sprobujesz-raz-i-bedziesz-korzystac-czesciej.


“Artykuł zewnętrzny”


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści