Kaplica w Jaszczurówce

Przejdź do treści

Kaplica w Jaszczurówce

Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Zakopane · 13 Luty 2016
Jaszczurówka to gęsto zabudowana dzielnica Zakopanego przy drodze Oswalda Balzera, która to biegnie aż do Morskiego Oka. Warto odwiedzić to miejsce, by popodziwiać drewniana kaplicę wybudowana w stylu zakopiańskim

Skąd nazwa Jaszczurówka?

Nazwa pochodzi od licznie występujących tutaj kiedyś w okolicy ciepłych źródeł płazów, głównie przez salamandry plamiste zwane przez górali "jaszczuram". W Jaszczurówce przy wejściu do Doliny Olczyskiej dawniej znajdowały się popularne baseny cieplicowe, lecz po dokonaniu odwiertu, z którego wytrysnęły chłodne wody, kąpielisko zamknięto.
Obecnie znajdziemy tu wyodrębniony przez Tatrzański Park Narodowy Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów. Przechodząc dalej za pierwszym ostrym zakrętem drogi do Morskiego Oka, znajduje się przepiękna drewniana kaplica. wybudowana w stylu zakopiańskim.


Historia powstania kaplicy

Jaszczurówka kościółek
Kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa została wzniesiona w latach 1904-1908 według projektu Stanisława Witkiewicza. Została ufundowana przez rodzinę zmarłego właściciela dóbr szaflarsko-poroniańskich Adama Uznańskiego. Budynek jest doskonałym  przykładem stylu zakopiańskiego i zarazem jednym z najpiękniejszych drewnianych kościołów w Polsce.

Drewniana świątynia osadzona jest na wysokiej kamiennej podmurówce. Posiada strzelisty dwuspadowy dach pokryty gontami, a nad głównym wejściem w oddzielnej kapliczce zobaczymy rzeźbioną figurkę Chrystusa Frasobliwego autorstwa Janosa z Dębna.


Wnętrze kosciółka w Jaszczurówce

ołatrz jaszczurówka
We wnętrzu zobaczymy ołtarz główny również zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza, wykonany w szkole Przemysłu Drzewnego. Ołtarz ma kształt chałupy góralskiej, po jego bokach podziwiać możemy piękne witraże także autorstwa Witkiewicza, z prawej przedstawiające Matkę Boską Częstochowska i orłem piastowskim, z lewej Matkę Boską Ostrobramską i litewską Pogoń.

Na uwagę zasługuje drewniany kandelabr wykonany przez Stanisława Zdyba oraz boczne ołtarzyki z drewnianymi figurami wyrzeźbionymi przez wspomnianego wcześniej Józefa Janosa. Warto przyglądnąć się na malowanej na szkle drodze krzyżowej, wykonanej przez Jana Jachymiaka.

Kaplica w Jaszczurówce wspaniale komponuje się z okolicznym tatrzańskim pejzażem. Znajduje się ona na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, a pieczę nad nią mają księża marianie z Toporowej Cyrhli. Przebywając z Zakopanem, warto odbyć wycieczkę na Jaszczurówkę, by móc podziwiać tę perłę stylu zakopiańskiego.
Drugą kaplicę wybudowana w stylu zakopiańskim i zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza, może zobaczyć na Kalatówkach. Obiekt ten jest prostszy w formie i uboższy w zdobienia niż kaplica na Jaszczurówce.5.0 / 5
1 recenzja
1
0
0
0
0
Zdzisek
25 Sty 2019
Przepiekna drewniana kaplica.
Wróć do spisu treści