Przejdź do treści

Kaplica na Jaszczurówce w Zakopanem pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa - perła stylu zakopiańskiego

Przewodnik tatrzański
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Zakopane · sobota 13 Lut 2016
Jaszczurówka to gęsto zabudowana dzielnica Zakopanego przy drodze Oswalda Balzera, która to biegnie aż do Morskiego Oka. Warto odwiedzić to miejsce, by popodziwiać drewnianą kaplicę najświętszego Serca Pana Jezusa wybudowaną w stylu zakopiańskim

Skąd nazwa Jaszczurówka?


Nazwa pochodzi od licznie występujących tutaj kiedyś w okolicy ciepłych źródeł płazów, głównie przez salamandry plamiste zwane przez górali "jaszczuram". W Jaszczurówce przy wejściu do Doliny Olczyskiej dawniej znajdowały się popularne baseny cieplicowe, lecz po dokonaniu odwiertu, z którego wytrysnęły chłodne wody, kąpielisko zamknięto.

Obecnie znajdziemy tu wyodrębniony przez TPN Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów. Przechodząc dalej za pierwszym ostrym zakrętem drogi do Morskiego Oka, znajduje się przepiękna drewniana kaplica. wybudowana w stylu witkiewiczowskim.

Historia powstania kaplicy


Kaplica w jaszczurówce

Kaplica pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa została wzniesiona w latach 1904 - 1907 według projektu Stanisława Witkiewicza. Ufundowana przez rodzinę Uznańskich, potomków zmarłego właściciela dóbr szaflarsko-poroniańskich Adama Uznańskiego. Budynek jest doskonałym przykładem architektury drewnianej wykonanej w stylu zakopiańskiego i zarazem jednym z najpiękniejszych drewnianych kościołów w Polsce. Obiekt wznosili góralscy cieśle.
Drewniana świątynia osadzona jest na wysokiej kamiennej podmurówce. Posiada strzelisty dwuspadowy dach pokryty gontami, a nad głównym wejściem w oddzielnej kapliczce zobaczymy rzeźbioną figurkę Chrystusa Frasobliwego autorstwa Józefa Janosa z Dębna.

Wnętrze kaplicy na Jaszczurówce pw Najświętszego Serca Pana Jezusa


Jaszczurówka kościół

We wnętrzu zobaczymy ołtarz główny również zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza, wykonany w szkole Przemysłu Drzewnego. Ołtarz ma kształt chałupy góralskiej, po jego bokach znajdują się kolorowe witraże także autorstwa Witkiewicza, z prawej przedstawiające Matkę Boską Częstochowską i orłem piastowskim - herbem Polski, z lewej Matkę Boską Ostrobramską i litewską Pogoń - herbem Litwy.
Na uwagę zasługuje drewniany kandelabr wykonany przez Stanisława Zdyba oraz ołtarze boczne autorstwa ludowego rzeźbiarza Józefa Janosa z drewnianymi figurami. Warto przyglądnąć się na malowanej na szkle drodze krzyżowej, wykonanej przez Jana Jachymiaka.
Kaplica w Jaszczurówce wspaniale komponuje się z okolicznym tatrzańskim pejzażem. Znajduje się ona na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, a pieczę nad nią mają księża marianie z Toporowej Cyrhli. Przebywając z Zakopanem, warto odbyć wycieczkę na Jaszczurówkę, by móc podziwiać tę perłę stylu zakopiańskiego.
Drugą kaplicę pw Świętego Krzyża wybudowana w stylu witkiewiczowskim i zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza, może zobaczyć na Kalatówkach. Obiekt ten jest prostszy w formie i uboższy w zdobienia niż kaplica na Jaszczurówce.


Michał Jarząbek-Giewont autor bloga
AUTOR

Przewodnik tatrzański — ponad 10 lat doświadczenia w oprowadzaniu po Tatrach i Zakopanem. Rodowity góral z Zakopanego i miłośnik przyrody tatrzańskiej. Przewodnictwem zajmuje się zawodowo. Prywatnie pasjonat jazdy na rowerze, skiturów oraz fotografii krajobrazów górskich.


5.0 / 5
1 recenzja
1
0
0
0
0
Zdzisek
piątek 25 Sty 2019
Przepiekna drewniana kaplica.
Wróć do spisu treści