5 miejsc w Tatrach na jesienne wycieczki

Przejdź do treści

5 miejsc w Tatrach na jesienne wycieczki

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane według MJG w Tatry · 4 Wrzesień 2020
Tatry to góry szczególne, które swoim niepowtarzalnym pięknem i klimatem zachwycają o każdej porze roku. Niewątpliwie jednym z najpiękniejszych okresów w Tatrach jest ten jesienny. To właśnie wtedy tatrzańska przyroda zaczyna mienić się kolorowymi barwami.

Piękne kolory dodatkowo podkreśla niżej świecące słońce, które swoimi promieniami oświetla góry. Niebagatelne znaczenie ma fakt, że jesień jest okresem już po szczycie letniego sezonu turystycznego, w tygodniu na szlakach jest znacznie mniej turystów. Ponizej lista miejsc, które każdy tatromaniak powinien odwiedzić.


Dalczego warto zwiedzać Tatry jesienią?

Argumentem za odwiedzeniem Tatr w okresie jesiennym jest bardziej stabilna pogoda, jak również rzadko występujące burze, które w okresie letnim stanowią poważne zagrożenie.
Jesienne kolory w Tatrach pojawiają się już z końcem sierpnia, a apogeum przypada na przełom września/października. Wybierając się na tatrzańskie szlaki o tej porze roku, należy pamiętać, że poranki potrafią być naprawdę zimne. Na uwadze należy mieć również czas planowanej wycieczki, jesienne dni są znacznie krótsze niż letnie.
Poniżej subiektywna lista miejsc, które polecam zobaczyć w barwach jesieni:


1 Czerwone Wierchy — grzbietem rudych wierzchołków

czerwone w.

Nawa należąca do czterech kopulastych szczytów leżących w głównej grani Tatr zachodnich. Do grupy tej należą: Kopa Kondracka 2005, Małołączniak 2096, Krzesanica 2123 m i Ciemnia 2096 m. Nazwa Czerwonych Wierchów wywodzi się od rośliny zwanej sitem skuciną, to właśnie ona na jesień przybiera rudo-czerwoną barwę, nadając kopulastym szczytom charakterystyczny kolor.

Grzbietem Czerwonych Wierchów poprowadzony jest znakowany szlak turystyczny, dosyć prosty i obfitujący w malownicze dalekie widoki na Tatry Zachodnie i Wysokie oraz Podhale. Niezwykle prezentuje się panorama Tatr Wysokich, ponad rudawymi kopułami najbliższych szczytów wznosi się skalisty, granitowy mur z imponująco wyglądającą Świnica oraz charakterystycznym wierzchołkiem Krywania.

Wybierając się na Czerwone Wierchy, należy pamiętać, że łatwy szlak przy pięknej pogodzie może być niebezpieczny w czasie mgły, gdyż łatwo wtedy zabłądzić w urwiska, jakimi podcięte są trawiaste kopuły szczytowe.


2. Dolina Strążyska — w otoczeniu kolorowych Buków

Strążyska jesienią

Łato dostępna z Zakopanego dolinka reglowa najwspanialej prezentuje się na jesień. To właśnie tutaj można podziwiać wszystkie barwy jesieni, dzięki bukową porastającym jej zbocza. To właśnie liście tych drzew przybierają na jesień ciepłe kolory. Jesienią dzięki wspaniałym kolorom usychających liści, buki dają się łatwo zauważyć wśród ciemnych świerków.

Buczyna Karpacka niegdyś w większości porastała północne stoki regla dolnego, obecnie w naturalnym stanie zachowała się w tzw. dolinka reglowych nieopodal Zakopanego. Dolina Strążyska jest także bardzo ciekawa geologicznie i krajobrazowo, wzdłuż szlaku biegnącego jej dnem płynie urokliwy potok Strążyski. Niezwykle efektownie wyglądają widoczne z Polany Strążyskiej, opadające ku północy stoki Giewontu.


3. Pięć Stawów Polskich — jesień w krainie jezior górskich

pięć stawów na jesień

Dolina jest zachodnim odgałęzieniem największej z tatrzańskich dolin — walnej Doliny Białki. Dolina Pięciu Stawów Polskich jest znakomitym przykładem rzeźby polodowcowej, której różnorodne formy widoczne są w jej krajobrazie. Miejsce to wzięło nawę od swych pięciu stawów.

Wspaniały wysokogórski krajobraz zawdzięcza dolina m.in. dużym różnicą wysokości, pomiędzy taflami jezior a otaczającymi je szczytami. Malownicze wysokogórskie jeziora rozrzucone na różnych wysokościach stanowią głównym element doliny. Jesienią murawy porastające część doliny przybierają ciepłą żółtą barwę, co dodatkowo dodaje magi tej części Tatr polskich.


4. Morskie Oko — w kolorach jesieni

Mnich na jesień

Najsłynniejsze jezioro w całych Tatrach leży w Dolinie Rybiego Potoku na wysokości 1393 m, u podnóża najwyższych szczytów Tatr Polskich. Morskie Oko dawniej nazywane było przez górali Rybim Stawem ze względu na jego naturalne zarybienie. Jest największym jeziorem w całych Tatrach i piątym pod względem głębokości.

We wspaniałej scenerii skalnej otaczającej Morskie Ok można zobaczyć Rysy, Mięguszowieckie Szczyty oraz wyraźnie odróżniającą się strzelistą sylwetkę Mnicha.
Planując wycieczkę nad Morskie Oko jesienią, aby uniknąć tłumów — najlepiej to miejsce odwiedzić w środku tygodnia. Szczególnie pięknie prezentują się o tej porze roku kolorowe jarzębiny.


5. Ornak — jesień w Tatrach Zachodnich

siwe skały i ornak

Tatry zachodnie najbardziej malowniczo wyglądają na jesień. Jednym z miejsc wartym poświęcenia wysiłku jest dostępny znakowanym szlakiem masyw Ornaku. Można na niego wyjść z Doliny Kościeliskiej a zejść do sąsiedniej Doliny Chochołowskiej.

Panorama rozciągająca się z Ornaku zachwyci każdego, szczególnie ciekawie prezentują się Czerwone Wierchy, Bystra oraz piramidalny kształt Starorobociańskiego Wierchu. Barwy jesieni szczególnie uwydatniają liście borówek przybierające intensywną czerwoną barwę.
Ornak jest miejscem, gdzie jesienią mało turystów, co niewątpliwie jest dodatkowym argument, aby odwiedzić to miejsce w trakcie jesiennych dni.   Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści