Noc pod gwiazdami, czyli jak wybrać dobry śpiwór puchowy

Przejdź do treści

Noc pod gwiazdami, czyli jak wybrać dobry śpiwór puchowy

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane w porady · 27 Sierpień 2020
Weekendowy wyjazd za miasto to doskonały sposób na odpoczynek od zgiełku  i obcowanie z naturą. Wymaga on jednak od nas odpowiedniego  przygotowania, dzięki któremu czas spędzony poza domem będzie  komfortowy. Jednym z najważniejszych przedmiotów, w jaki musimy się  zaopatrzyć, jest śpiwór. Kupno odpowiedniego na wycieczki pod namiot to  wyzwanie, wymagające od nas odpowiedniego rozpoznania. Aby zakup był  trafiony, musimy wziąć pod uwagę m.in. takie czynniki, jak waga śpiwora,  jego przeznaczenie oraz rodzaj wypełnienia.      

Gdzie na wypoczynek?


Przed zakupem śpiwora sprawdźmy, czy jego przeznaczenie jest odpowiednie do naszych planów - inny rodzaj śpiwora będzie potrzebny do snu w namiocie na letnich wczasach, a inny do odpoczynku w górach obsypanych śniegiem. W tym celu powinniśmy skontrolować, do jakich temperatur przeznaczony jest dany model. Na śpiworach znajdziemy trzy oznaczenia:


 • temperatura komfortu;
 • temperatura graniczna;
 • temperatura ekstremalna.

 • Dzięki nim dowiemy się, w jakich warunkach możemy używać zakupionego śpiwora bez obawy o nadmierne wychłodzenie ciała czy nawet odmrożenia.


  Mumia czy kołdra?


  Śpiwór może mieć formę kołdry, inaczej nazywanej kopertą, lub mumii. Zaopatrując się w dany typ musimy rozważyć, w jakich warunkach będziemy go użytkować. Kołdra ze względu na prostokątny kształt, pozwalający jedynie na okrycie się, polecana jest do użytku np. w przyczepach campingowych, ponieważ słabo zatrzymuje ciepło. Do nocowania pod namiotem czy w hamaku powinniśmy więc wybrać śpiwór w formie mumii, czyli taki, który zwężany jest w nogach, a przy głowie posiada kaptur. Te elementy pozwolą nam na całościowe otulenie ciała i lepsze utrzymanie jego odpowiedniej temperatury w nocy.  Śpiwór dostosowany do anatomii ciała


  Śpiwory mogą występować w różnych rozmiarach, co pozwala na dopasowanie ich długości i szerokości do naszej budowy ciała. Na przykład, śpiwory puchowe o rozmiarze regularnym polecane są osobom do 185 cm wzrostu, a większe do 200 cm. Wybierając odpowiedni śpiwór powinniśmy także zwrócić uwagę na to, komu jest on dedykowany. Istnieją bowiem takie typy, które przeznaczone są do użytku szybko marznących pań - takie śpiwory posiadają dodatkowe ocieplenie w obrębie tułowia i stóp, zapobiegające ich nadmiernemu wychłodzeniu w czasie snu.


  Co jeszcze wpływa na jakość śpiwora puchowego?


  Wypełnienie, jego ilość i jakość, jest bardzo ważnym czynnikiem, który ma wpływ na możliwości danego śpiwora. Wśród typów wypełnienia możemy znaleźć m.in. puch gęsi czy kaczy. Sprężystość puchu oznaczana jest jednostką CUIN - im jest ona wyższa, tym lepiej dany śpiwór izoluje ciepło. Śpiwory o mniejszych wartościach wystarczą na letnie wyprawy, zaś na zimowe powinniśmy sięgać po jak najwyższe.


  Jeśli udajemy się na wycieczkę z noclegiem w śpiworze, możemy również sprawdzić, jaka jest jego waga całkowita oraz rozmiar po spakowaniu. Pozwoli to na dobranie odpowiedniego śpiwora, który nie tylko zapewni nam odpowiednie ciepło w nocy, ale także będzie wygodny w transporcie.


  Niektóre modele śpiworów posiadają dodatkowe elementy, które sprawiają, że użytkowanie ich jest jeszcze przyjemniejsze. Wśród nich można wyróżnić wewnętrzną kieszonkę na cenne przedmioty, podnoszącą nasze poczucie bezpieczeństwa i zapewniającą spokojny sen. Oprócz tego, decydując się na dany śpiwór możemy zwrócić również uwagę na umiejscowienie zamka i ewentualną regulację kaptura oraz kołnierza.


  Śpiwór puchowy zapewni nam w nocy odpowiedni komfort snu i sprawi, że obudzimy się wypoczęci oraz gotowi na kolejne wyzwania nowego dnia. Pamiętajmy, by zawsze był dostosowany do warunków pogodowych, a jego kupno podyktowane było odpowiednio dobranymi wartościami, nie zaś ceną.


  „Materiał partnera”

  Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
  0
  0
  0
  0
  0
  Wróć do spisu treści