Przejdź do treści

Skitury: Profesjonalny poradnik dotyczący odpowiedniego ubioru

Przewodnik tatrzański
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w porady · sobota 30 Sty 2021
Poruszanie się i jazda na nartach skiturowych może być bardzo przyjemnym i satysfakcjonującym sposobem spędzania czasu na świeżym powietrzu. Aby tak było, jedną z najważniejszych rzeczy w trakcie uprawiania skituringu jest odpowiednia odzież. Dla ogólnego komfortu oraz dobrego samopoczucia ważne jest, aby zachować należytą ciepłotę ciała podczas foczenia. Jednocześnie zachować izolację i suchość podczas podchodzenia i zjeżdżania w dół.
Ubiór warstwami jest w tym przypadku najodpowiedniejszy, zaczynając od warstw podstawowych i przechodząc na zewnątrz do warstw pośrednich po odzież ochronną zewnętrzną. Aby cieszyć się zimą i jak najlepiej wykorzystać sezon, zapoznaj się z poradnikiem jak ubrać się na skitury.


Warstwa podstawowa (góra i dół)


Warstwa podstawowa to element ubioru, który można nosić przez cały dzień, ma on za zadanie utrzymanie ciepłoty ciała, jednocześnie odprowadzając pot i inną wilgoć. Ponieważ warstwy podstawowe — zarówno górna, jak i dolna — mają bezpośredni kontakt z naszą skórą. Najlepiej sprawdza się w tej roli bielizna wykonana z wełny merynosów niż z tkaniny syntetycznej.

Dodatkową zaletą bielizny termoaktywnej z wełny merino jest jej miękkość i właściwości zatrzymywania ciepła. Kosztuje ona trochę więcej, ale warto zapłacić za dodatkowy komfort. Merino również lepiej reguluje temperaturę — ta sama koszulka, która ogrzewa Cię zimą, zapewni Ci chłód, gdy spocisz się za bardzo. Co ważne nie chłonie tak brzydkich zapachów, jak ma to miejsce z bielizną syntetyczną.

Warto w szafie mieć kilka różnych opcji:

W najzimniejsze dni para średniej lub grubszej bielizny zapewnia ciepło przez cały dzień. Podczas ciepłych wiosennych warunków narciarskich, dobrze wybrać najlżejszy zestaw. Warstwę podstawową z wełny merino warto kupić, ponieważ łączy ona komfort noszenia, utrzymywanie ciepła, zdolności odprowadzania wilgoci i właściwości zwalczające zapachy.


Warstwa pośrednia


skitury i odzież
Przechodząc na zewnątrz od warstwy podstawowej, kolejnym elementem ubioru będzie warstwa pośrednia. Jest to najbardziej wszechstronna część odzieży, której zadaniem jest zarówno izolacja, jak i wentylacja.

Chociaż są to trudne do spełnienia i sprzeczne wymagania, wiele firm outdoorowych ulepszyło swoją technologię, aby zapewnić ciepło, gdy się nie ruszamy, a jesteśmy spoceni.

Oprócz bluz z popularnego polaru ciekawym rozwiązanie są te z wypełnieniem syntetycznym. Dodatkowo dobrze by była odpowiednio rozciągliwa i oddychająca. Odpowiednie również będą lekkie kurtki z wypełnieniem primaloft na piersi i ramionach.


Kurtka zimowa


Gdy robisz sobie przerwę na jedzenie lub przepinasz się do zjazdu, ciepło wytworzone podczas wysiłku podchodzenia może szybko znikać. W wielu przypadkach warstwa środkowa zapewni Ci wystarczający komfort, ale w mroźne dni dobrze mieć ze sobą puchową kurtkę. W tym przypadku lepsza będzie kurtka z naturalnym puchem, który lepiej grzeje od sztucznego wypełnienia.


Kurtka hardshell lub softshell


skituorowa kurtka
Zamiast tradycyjnej kurtki narciarskiej, na skitury dużo lepsza będzie kurtka hardshell lub softshell. Tradycyjna kurtka narciarska jest często masywna, aby zapewnić ciepło podczas jazdy wyciągiem krzesełkowym, przez co jest ciężka i nieporęczna i nie odprowadza wilgoci.

Aby uzyskać największą wydajność, potrzebujesz lekkiej kurtki wierzchniej bez dodatkowej izolacji. Noszona na warstwie podstawowej lub środkowej, ma za zadanie ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Ma zabezpieczać przed opadami atmosferycznymi i wiatrem, dodatkowo powinna być wystarczająco lekka, aby można ją było spakować podczas intensywnego wysiłku.

Przy zakupie tego typu kurtki warunki i osobiste preferencje będą decydować o wyborze hard shell lub soft shell:

Hardshell — ma bardzo dobre właściwości wodoodporne i zapewnia doskonałą odporność na wiatr. Najlepsze kurtki wykonane są z materiału Gore-tex.

Softshell — zapewnia mniejszą ochronę przed warunkami atmosferycznymi, ale oferuje większą oddychalność i swobodę ruchów. Najlepsze uszyte są z materiałów typu widndstopper.
Softshell przyda się w dobrych warunkach na niższych wysokościach i gdy pogoda jest sprzyjająca. Kurtka typu hardshell niezbędna będzie, gdy mamy do czynienia z opadami deszczu lub deszczu ze śniegiem. Techniczne kurtki z materiału Gore-tex często posiadają głęboki regulowany kaptur, który można założyć na kask.


Spodnie


Podobnie jak w przypadku kurtki narciarskiej, podczas aktywności na nartach skiturowych sprawdzają się lekkie techniczne spodnie hardshell lub sofshell. Dla osób, które mają tendencję do szybkiego pocenia i przegrzewania podczas wysiłku, dobre będą oddychające spodnie softshell.

Jeśli zdecydujesz się na bardziej wodoodporne spodnie typu hardshell, warto, aby posiadały boczne zamki błyskawiczne, które po rozpięciu odprowadzą ciepło w trakcie wysiłku. Dobrze, by nogawki spodni miały wewnątrz fartuch, który po naciągnięciu na buta zapobiega dostawianiu się śniegu. Aby zapewnić dodatkowe ciepło szczególnie chłodne dni, można założyć pod spód bieliznę.


Skarpety narciarskie


Skarpety narciarskie mają wyższą cenę niż para skarpet zwykłych lub turystycznych, ale są warte każdego grosza. Zwykle sięgają tuż pod kolano, często posiadają dodatkową wyściółkę i wzmocnienia w miejscach narażonych na otarcie i nacisk.

Zastanawiając się między grubymi lub cienkimi skarpetami, zobacz, ile miejsca masz w butach narciarskich. Jeśli w bucie jest już ciasno, lepiej wybrać cieńszą parę, bez względu na to, jak zimno jest na zewnątrz (zbyt ciasne dopasowanie utrudnia krążenie krwi do nogi i utrzymanie stopy w cieple).

Najodpowiedniejsze będą miękkie skarpety z dodatkiem wełny merino. Przed wycieczką warto mieć na nogach inną parę skarpet i dopiero założyć właściwe skarpety narciarskie bezpośrednio przed założeniem butów skiturowych. Dzięki temu będziemy mieli suchą skarpetę na nodze.


Rękawice i łapawice


skiturowe wycieczki z rękawiczkami
Jeden z najważniejszych elementów ubioru na skitury. Dobrze, by były to rękawiczki wodoodporne z izolowaną powłoką. Godnymi polecenia są takie, które mają dodatkową nakładkę na wszystkie cztery palce. W najzimniejsze i najbardziej śnieżne dni dodatkowo można założyć łapawice.

Wybierając między rękawiczkami i łapawicami, pamiętaj, że rękawiczki ułatwiają wykonywanie drobnych prac motorycznych, takich jak zaciskanie sprzączek, chwytanie kijków narciarskich, zapinanie zamków błyskawicznych itp., Ale jeśli masz skłonność marznięcia w dłonie, pomocne łapawice. Z innego artykułu możesz dowiedzieć się, jak nie marznąć w dłonie i stopy na górskich wycieczkach zimą.


Rękawiczki wewnętrzne


Zawsze warto mieć parę cienkich rękawiczek do zadań wymagających zręczności. Można je trzymać w kieszeniach lub ubrane pod rękawicami narciarskimi. Podczas przepinania się z trybu chodzenia do zjazdu i odwrotnie często trzeba robić majsterkowanie — drobne poprawki na klamrach butów, zdejmowanie fok, rozpinanie zamków błyskawicznych itp. — co może być trudne w przypadku grubych rękawiczek lub łapawic.

Oczywiście najwygodniej byłoby to robić gołymi rękami, lecz dotykanie zimnego metalowego sprzętu jest nieprzyjemne, a podczas mrozu może być niebezpieczne z powodu możliwości odmrożenia. Do takich zadań nie trzeba wyszukanych rękawiczek, wystarczą zwykłe z cienkiego polaru.


Nakrycie głowy


Utrzymanie ciepła głowy i uszu przez cały dzień w górach może być wyzwaniem, na wycieczkę skiturową warto mieć ze sobą dwie czapki. Lekką czapkę lub opaskę nosimy na głowie podczas podchodzenia i zamieniamy ją na cieplejszą, nieprzepoconą czapkę do zjazdu.

Podobnie jak w przypadku bielizny podstawowej, dobrze by nakrycie głowy było wykonane z wełny merynosów lub mieszanki wełny merynosów (aby zmniejszyć uczucie swędzenia).

W słoneczne wiosenne dni może wystarczyć czapka z daszkiem, która dodatkowo zapewni niezbędną ochronę przed jaskrawymi promieniami słońca. Wartymi rozważenia zwłaszcza podczas cieplejszych dni są i chusty wielofunkcyjne Buff. Dzięki ich różnorakim zastosowaniom mogą być czapką, opaską, kominiarką lub chustą chroniąca szyję.

Kask


Chociaż nie jest to typowa część ubioru, w tym zestawieniu nie można nie wspomnieć o kaskach. Pamiętajmy, że oprócz bezpieczeństwa zapewniają one także sporo ciepła. Część narciarzy skiturowych świadomie rezygnuje z kasków, ponieważ nie jeżdżą na nartach tak szybko ani tak agresywnie, jak w ośrodku narciarskim. Zabranie ze sobą kasku jest niezbędne, przy jeździe na stromych trasach, pomiędzy drzewami lub w pobliżu skalistych terenów. Nowoczesne kaski są lekkie i mając go na głowie, nie będzie nam przeszkadzał. Wiele aktualnych modeli ma teraz ułamek wagi, jaką miały kiedyś kaski, przy zapewnieniu tej samej ochrony głowy. Dobre kaski na skitury powinny być lekkie i wystarczająco opływowe, aby przypiąć lub włożyć je do plecaka.


Uwaga dotycząca noszenia odzieży składającej się z warstw


skitury odzież
Każdy jest inny, jeśli chodzi o ubieranie warstw i podatności na zimno. Podczas gdy niektórzy ściągają wierzchnie warstwy, gdy tylko zaczną się poruszać, inni potrzebują godzin ciągłej aktywności, aby utrzymać ciepło. Zachęcamy do korzystania z powyższych informacji jako punktu wyjścia i dostosowania do własnych potrzeb.

Znalezienie odpowiedniej kombinacji odzieży może zająć trochę czasu. Niezbędne będzie eksperymentowanie na kilku wycieczek skiturowych, można to zrobić w Tatrach gdzie zimą śniegu nie brakuje. Warto dobrać odpowiednią odzież, dzięki której wycieczki będą przyjemniejsze.

Odzież, którą będziemy używamy na skiturach śmiało można wykorzystać podczas innej aktywności.


Michał Jarząbek-Giewont autor bloga
AUTOR

Przewodnik tatrzański — ponad 10 lat doświadczenia w oprowadzaniu po Tatrach i Zakopanem. Rodowity góral z Zakopanego i miłośnik przyrody tatrzańskiej. Przewodnictwem zajmuje się zawodowo, oprowadza grupy oraz indywidualne osoby po górach. Prywatnie pasjonat jazdy na rowerze, skiturów oraz fotografii krajobrazów górskich.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści