Jak ubrać się na narty – najważniejsze warstwy stroju narciarskiego

Przejdź do treści

Jak ubrać się na narty – najważniejsze warstwy stroju narciarskiego

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane w porady · 27 Luty 2020
      „Jak ubrać się na stok, by nie było mi ani za ciepło, ani za zimno?”. To pytanie zadaje sobie wielu narciarzy i snowboardzistów. Pamiętajmy, że tak samo, jak wyziębienie organizmu, tak i jego przegrzanie może być nie tylko niekomfortowe, ale też niebezpieczne dla  zdrowia. Mokre od potu ubrania w połączeniu z niską temperaturą i wiatrem to prosta droga do przeziębienia czy kontuzji. Jak zatem się ubrać, by czuć się dobrze i zadbać o swoje zdrowie? Sprawdź, co włożyć na siebie na stok – warstwa po warstwie.      

Warstwa pierwsza

Najlepiej, by pierwszą warstwą ubrania była bielizna narciarska czy bielizna termiczna (inne nazwy, jakie znajdziesz w sklepach to bielizna termoaktywna czy odzież  techniczna). To ważne, by wybrać dobrą odzież termiczną, ponieważ to ona będzie miała kontakt z Twoją skórą. Zadaniem takich ubrań jest odprowadzanie wilgoci i utrzymywanie stałej temperatury ciała.

Możesz postawić na koszulkę z długim rękawem, a do tego dobrać getry lub kalesony. W dobrych sklepach z ubraniami narciarskimi, takich jak Sportowy Butik, znajdziesz kalesony z długimi nogawkami oraz getry w wydaniu ¾.

Odzież techniczna przyda Ci się oczywiście nie tylko na stoku, ale też podczas wędrówek górskich, biegania, jazdy na rowerze czy na co dzień. Słowem, zawsze wtedy, gdy temperatura jest niska, a Ty chcesz się ogrzać i przy okazji nie wyglądać jak bałwanek Bouli, albo nosić na sobie mokrych od potu ubrań.

Warstwa druga

Sama bielizna termiczna to oczywiście nie wszystko. Pomiędzy pierwszą warstwą a kurtką, powinna znaleźć się jeszcze jedna warstwa. Jeśli wyposażysz się w dobrą bieliznę narciarską, wystarczy, że założysz na nią cienki polar, bluzę czy golf.

Postaw na oddychające materiały i pamiętaj, by nie wybierać za grubych ubrań, bo będzie Ci za ciepło. Możesz wybrać np. ubrana z wełny merino (lub innej, dobrej jakości, w  miarę cienkiej wełny) bądź materiałów technicznych (w skład wchodzi  często polipropylen, poliamid i elastan).

Oczywiście między getry lub kalesony i spodnie narciarskie, nie wkładaj dodatkowej warstwy.

Warstwa trzecia

Teraz pozostała Ci ostatnia warstwa –  kurtka i spodnie. Wybierz ubrania, które będą przede wszystkim wodoodporne i przeciwwiatrowe. Tylko dzięki takim parametrom nie przemoczysz się podczas upadku czy opadów śniegu, a także nie przewieje Cię na stoku. Dobrze, by kurtka i spodnie narciarskie były wykonane z materiałów termoaktywnych. Co to oznacza? Takie ubrania utrzymają taką samą temperaturę ciała, niezależnie od zmieniających się warunków pogodowych.

Oprócz odzieży narciarskiej nie możesz zapomnieć także o: ciepłych, odprowadzających wilgoć skarpetkach (np. z wełny merino), wodoodpornych i ciepłych rękawicach, kasku, czapce lub kominiarce (pamiętaj, by grubej czapki nie wkładać pod kask) oraz okularach lub goglach z antyrefleksem.
Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści