Jak przygotować się na skitury?

Przejdź do treści

Jak przygotować się na skitury?

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane w porady · 3 Luty 2021
Wycieczki na nartach skiturowych zyskują coraz większą popularność. Aby ten rodzaj aktywności zimowej był przyjemnością, a nie drogą przez mękę, na każde wyjście skiturowe nawet krótkie, musisz być odpowiednio przygotowanym.
Oznacza to znać sprzęt i jego obsługę, bycie w dobrej kondycji fizycznej oraz rozwijanie wszystkich umiejętności potrzebnych na wycieczkach skiturowych. Poniżej przedstawionych jest kilka kluczowych kwestii, które pomogą Ci przygotować się do wycieczki.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej rzeczy w praktyce, to powinieneś zapisać się na szkolenie skiturowe prowadzone przez licencjonowanych przewodników tatrzańskich.


Zwiększ swoją wytrzymałość

Podczas skiturów wymagania jest odpowiednia kondycja, aby poradzić sobie zarówno z podejściem, jak i zjazdem. Ważne jest, aby na wyciecze zwłaszcza długiej być w dobrej formie. Udana wyprawa narciarska w dużej mierze zależy od Twojej kondycji, zwiększy to radość i satysfakcję z pokonanej trasy.

Aby przygotować się do wycieczek skiturowych, główny nacisk należy położyć na poprawę wydolności sercowo-naczyniowej. Do poprawy wytrzymałości, najlepsze będą regularne ćwiczenia aerobowe.

Wędrówki górskie, bieganie i jazda na rowerze, to dobre sposoby na uzyskanie formy. Z czasem, gdy poczujesz, że podchodzenie w górę stało się łatwiejsze, zabierz cięższy plecak i wędruj z nim. Częstotliwość ćwiczeń należy zwiększać w miarę zbliżania się terminu wycieczki i skoncentrować się na ciągłym ruchu. Pamiętaj, że na długich turach potrzebna jest wytrzymałość, a mniej szybkość i siła.

Moc na skiturach, a waga

Twoja masa ciała jest jednym z najważniejszych czynników, które możesz zoptymalizować, przygotowując się do wycieczki. Noszenie nawet kilku dodatkowych kilogramów znacznie utrudni Ci życie na trasie. Przy zjeździe nie będzie to miało większego znaczenia, ale gdy skierujesz narty pod górę, będziesz odczuwać każdy dodatkowy kilogram.

Możesz mieć najlżejszy i zaawansowany technologicznie sprzęt na świecie, ale nic nie zagwarantuje Ci takich osiągów, jak wędrówki z optymalną wagą ciała. Plusem chodzenia na skiturach jest to, że przy czętych wycieczkach zrzucisz zbędne kilogramy.


Ekwipunek

skiturowe wędrowanie
Najważniejszym elementem wyposażenia skiturowego, są buty i narty. Podczas wyprawy narciarskiej głównie będziesz szedł na nartach. Zmniejsz wagę swojego zestawu, liczy się każdy kilogram, zwłaszcza na długich wyprawach.

Pieniądze wydane na lżejszy sprzęt są z reguły zawsze tego warte, więc upewnij się, że wybierasz wszystko, na co Cię stać.
Wiele wypożyczalni oferuje teraz wysokiej klasy sprzęt turystyczny, więc na początek warto go wypożyczyć i przetestować.

Na wycieczki niezbędny będzie dobry plecak o pojemności od 30 do 40 litrów. Powinieneś w nim bez problemu spakować, jedzenie, wodę i dodatkowe warstwy odzieży. Upewnij się, że plecak odpowiednio spakujesz i że ma miejsce na kask wewnątrz lub na zewnątrz.


Lista rzeczy, które powinieneś mieć na wycieczce:

 • ABC lawinowe, czyli nadajnik/odbiornik, łopata, sonda — jest to standardowe wyposażenie, które należy nosić ze sobą zimą, wybierając się w wyższe partie Tatr.
 • Para cienkich rękawiczek — podczas wędrówek większość dnia spędzisz w tych rękawiczkach. Najlepiej, jeśli możesz na nie nałożyć rękawice narciarskie.
 • Lekka, oddychająca termiczna bielizna najlepiej z wełny merino. Postaw na jakość, ponieważ dzięki niej będziesz suchy i będzie Ci ciepło.
 • Bluza/polar — ta warstwa jest noszona pod kurtką wierzchnią na bieliźnie. Powinna być bardzo łatwa do spakowania, aby zajmowała jak najmniej miejsca w plecaku.
 • Wodoodporna warstwa zewnętrzna, czyli kurtka i spodnie. Najlepsze są z materiału Gore-tex z zamkami pod pachami i na udach, aby umożliwić odprowadzanie potu. Na skitury nie zabieramy i nie chodzimy w typowych ubraniach narciarskich, czyli ocieplanej kurtce lub spodniach. Przeznaczone są dla osób, które wyjeżdżają wyciągiem krzesełkowym i się nie przegrzewają.
 • Okulary przeciwsłoneczne — nawet jeśli prognoza nie pokazuje słońca, warto mieć je ze sobą oczywiście z odpowiednimi filtrami UV.
 • Gogle narciarskie — bardzo przydatny element, wycieczka jest o wiele przyjemniejsza, gdy gogle chronią oczy podczas zjazdu, a padający śnieg nie bije po oczach.
 • Czapka lub opaska na głowę, warto mieć co najmniej dwie pary.
 • Orzechy z suszonymi owocami i tabliczka gorzkiej czekolady. Będziesz potrzebował cukru i węglowodanów, aby dostarczyć energię organizmowi podczas wysiłku. Termos z herbatą będzie na wagę złota zimą w górach.
 • Batoniki energetyczne — najlepiej zapakować więcej jedzenia, niż myślisz, że będziesz potrzebować, na wypadek, gdyby coś nieprzewidzianego zatrzymał Cię w górach.
 • Zawsze miej przy sobie małą tubkę z filtrem przeciwsłonecznym i pomadkę do ust. Deszcz, śnieg, wiatr lub słońce — Twoja skóra będzie potrzebować ochrony przed żywiołami.
 • Mini zestaw narzędzi wielofunkcyjnych — przyda się do regulacji wiązań lub w innych sytuacjach awaryjnych!
 • Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do swoich umiejętności i wiedzy o skiturach lub chcesz dowiedzieć się innych praktycznych rzeczy, wynajmij na wycieczkę przewodnika.


Co to jest skitouring?

To sposób poruszania się i zjeżdżanie na specjalnych nartach, które odbywa się zwykle dala od ośrodków narciarskich i przygotowanych tras.

Podczas gdy jazda na zwykłych nartach polega na wjeżdżaniu na górę wyciągiem krzesełkowym lub gondolą, narciarstwo skitourowe obejmuje podejścia na fokach — czyli kawałkach sztucznego materiału przyczepionych do spodu nart, aby zapewnić narciarzowi lepszą przyczepność na śniegu.

W rezultacie wycieczka na nartach skiturowych jest znaczniej wymagająca fizycznie niż zwykłe narciarstwo na przygotowanych stokach.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści