Jak przygotować kondycję w Tatry?

Przejdź do treści

Jak przygotować kondycję w Tatry?

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane w porady · 30 Wrzesień 2021
Chodzenie po górach to piękna sprawa, ale również wymagająca wiele  zaciętości i dobra kondycja jest jak najbardziej pożądana. Należy  wspomnieć, że nawet najprostsze górskie trasy momentami bywają bardziej  wymagające, a taki wypad nierzadko jest testem charakteru oraz  determinacji.
Decydowanie się na trudne szlaki bez odpowiednio  przygotowania może skończyć się bardzo źle, a w najlepszym przypadku na  zejściu z trasy bez większych problemów zdrowotnych. Przygotowaliśmy  porady, dzięki którym łatwiej będzie zbudować ci kondycję na wypad w  Tatry!

Bieganie, bieganie i jeszcze raz bieganie!


Aby mieć kondycję, trzeba przebijać "szklane sufity" i robić wszystko, żeby w przyszłości spacerowanie po górskich trasach nie było tak bardzo męczące, a przede wszystkim byś miał siłę do pokonywania trudnych tras. Wola walki, chęć przełamywania kolejnych barier to ważne aspekty, których nie będziemy negować, ale nie zmienia to faktu, że jednak znacząco liczy się to, żebyś fizycznie wyglądał na dobrym poziomie. W tym celu warto zakupić dobrą odzież i poświęcać nawet przynajmniej 2h w tygodniu, aby kilkukrotnie udać się na drobną przebieżkę. Decydując się na taką formę treningu, pamiętaj, żeby dostosować go do swojego stanu zdrowia oraz wieku. Trudno oczekiwać od starszej osoby, aby biegała w tempie poniżej 5 min/km, więc liczy się tutaj regularność, a niekoniecznie prędkość.


biegi górskie

Młode osoby powinny przy okazji zadbać o to, aby trening był bardziej aktywny, ale nie można zapominać o odpowiedniej rozgrzewce, jak również strechingu podczas biegania, więc pamiętaj, żeby przy tym zbytnio nie nadwyrężać swojego zdrowia. Odpowiednie bieganie pozwoli na wypracowanie ci dobrej kondycji, która jak najbardziej podczas górskich wypadów będzie miała znaczenie.


A może jednak rower?


Jazda na rowerze jest kolejnym ze sposobów na to, aby poprawić kondycję, by w przyszłości móc pokonywać trudne trasy w Tatrach bez większych obaw. Przemierzanie kolejnych kilometrów z pewnością wymaga mniej wysiłku niż bieganie, aczkolwiek w ramach treningu kondycyjnego warto trenować bardziej wymagające trasy, aniżeli tylko poruszać się po płaskim terenie. Do takiej formy przygotowań należy mieć odpowiedni sprzęt, a rowery stacjonarne na https://www.prosportowy.pl/ jak najbardziej będą odpowiednie, by zrobić formę na górski wysiłek.


Trzeba powiedzieć, że dla niektórych bieganie może być nudne, jak również znacznie męczące i nawet niebezpieczne niż jazda na rowerze. O ile na rower można udać się praktycznie w każdą pogodę, to jednak bieganie w ukropie może być nieprzyjemne, a przede wszystkim znacząco odbić się na twoim zdrowiu.


rower górski

Czy są jeszcze inne formy treningu?


Oczywiście, że tak! Jeżeli bieganie oraz jazda na rowerze nie są dla ciebie, to warto postarać się o inną formę przygotować na przygotowanie odpowiedniej kondycji do podbicia Tatr. Dobrym rozwiązaniem będą intensywne ćwiczenia kardio w domu. Są zwolennicy posiadania w domu bieżni lub też rowerków stacjonarnych, ale nie zawsze jest na to miejsce, jak przede wszystkim ich zakup to kolejny wydatek, który nie stać każdego. Jeżeli chodzi o trening na rowerze stacjonarnym - jak szybko wrócić do formy? Najważniejsza jest determinacja, a najlepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie przygotowań od niewielkich wysiłków, by potem dokładać sobie dodatkowe obciążenia i pobijać własne rekordy.


Na pewno nie można zapomnieć o trenowaniu takich sportów jak piłka nożna, boks czy pływanie, które znacząco bazują na kondycji. Każdy ruch przybliża cię do stworzenia kondycji, która jak najbardziej jest nieodzownym elementem podczas chodzenia po Tatrach i mamy nadzieję, że nasze rady będą dla ciebie pożyteczne.


“Artykuł zewnętrzny”
     


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści