Porady jak dobrze rozpocząć przygodę ze skiturami

Przejdź do treści

Porady jak dobrze rozpocząć przygodę ze skiturami

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane w porady · 19 Grudzień 2021
Postanowiłeś spróbować swoich sił i odbyć pierwszą wycieczkę na nartach skiturowych!
Bez wyciągów, bez kolejek i sztucznie przygotowanych stoków na łonie natury w otoczeniu górskiej scenerii. Z poniższego artykułu dowiesz się o kilku przydatnych wskazówkach na początek przygody ze skiturami. Na pewno będzie fajnie, ale jeszcze bardziej, jeśli będziesz dobrze przygotowany!
Praktycznych informacji dowiesz się na szkoleniu skiturowym, prowadzonym przez wykwalifikowanych przewodników tatrzańskich.

Czym jest skitouring?

Skitouring polega na przemieszczaniu się na specjalnych nartach z foką. Odbywają się w górskim terenie, zwykle poza trasami i ośrodkami narciarskimi. Podczas tej aktywności wykorzystuje się własne siły na wejście na szczyt, z którego następnie zjeżdżamy. Wyjście skiturowe może składać się z jednodniowych lub nawet kilkudniowych wycieczek. Można zapisać się na takie wycieczki z przewodnikiem.

To sport uprawiany przez osoby szukające przygód, alpinistów oraz tych, którzy chcą obniżyć koszty karnetów na wyciągi. Można to porównać do wędrówki górskiej latem, tylko w tym przypadku odległości pokonujemy na nartach. I co najważniejsze zamiast schodzenia zjeżdżamy.

skitury w tatrachEkwipunek

Istnieje wiele różnic między normalną jazdą na nartach zjazdowych a tą na nartach skiturowych. Pierwsza widoczna różnica jest w wyposażeniu. Podczas skialpinizmu pokrywa śniegowa będzie się bardzo różnić od tej na stokach przy wyciągach. Dlatego będziesz potrzebować odpowiednich nart.  Ze względu na grubą pokrywę śnieżną, po której będziesz szedł, aby nie stracić zbyt wiele energii, ważne jest, by się nie zapadać w śniegu. Szersze narty skiturowe znacznie Ci to ułatwią. Utrzymają Cię na powierzchni śniegu. Ponadto dzioby takich nart są bardziej zakrzywione.

Największą różnicą w nartach jest jednak to, że pięty muszą być wolne, co oznacza, że będziesz potrzebować specjalnych wiązań narciarskich. To one będą trzymać but z przodu, bez blokowania tyłu podczas chodzenia. Co więcej, aby wejść na jakąś górę i nie zsunąć się w dół, niezbędne są tzw. foki. Należy je przymocowywać na spodzie nart podczas podchodzenia i odczepić przed zjazdem.

Do chodzenia w górę konieczne jest podnoszenie stóp tak jak przy normalnym chodzeniu. Oznacza to również, że do skitourów potrzebne będą odpowiednie buty. Buty skiturowe mają specjalną funkcję do chodzenia, dzięki czemu masz większą ruchomość w okolicach kostki. Narty i buty skiturowe są również znacznie lżejsze od tych zjazdowych.

Ostatnie, ale zdecydowanie nie mniej ważne to bezpieczeństwo. Wycieczki na skiturach niosą ze sobą wiele zagrożeń. Dlatego, gdy nie masz doświadczenia, warto iść z przewodnikiem. Chyba że masz duże doświadczenie w poruszaniu się zimą oraz wiedzę na temat zagrożeń lawinowych, potrafisz ocenić pogodę oraz orientujesz się w terenie. Aby bardziej zmniejszyć ryzyko związane z przemieszaniem się w terenie zagrożonym lawinami, ważne jest, aby zabrać ze sobą abc lawinowe (detektor lawinowy, sondę i łopatkę). Nie tylko wystarczy takie wyposażenie posiadać, należy także wiedzieć, jak z niego korzystać. Aby zapoznać się z takim sprzętem, należy odbyć specjalistyczny kurs lawinowy.

Aby jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko porwania przez lawinę, możesz zaopatrzyć się w plecak z poduszką powietrzną. Jeśli zostaniesz porwany przez lawinę, możesz uaktywnić poduszkę powietrzną i jeśli będziesz mieć szczęście, nie zostaniesz zasypany całkiem przez śnieg. Ponadto te plecaki mają osobną komorę, w której można umieścić zestaw lawinowy. Plecaki z poduszkami powietrznymi są dość drogie, dlatego nie każdy je posiada.

Na koniec weź ze sobą czołówkę, dodatkowe baterie, na wypadek, gdyby w górach zastała Cię noc. Podobnie jak w przypadku zwykłego narciarstwa, będziesz potrzebować, kasku, gogli, dobrych okularów przeciwsłonecznych i kijków narciarskich.
Jeżeli nie posiadasz wyżej wymienionego sprzętu, przed planowaną wycieczką możesz je wypożyczyć.

skitury pięć stawów

Wskazówki dla rozpoczynających przygodę ze skiturami

1. Bądź przygotowany do wycieczki skiturowej!

Jedną z najlepszych rzeczy w skiturach jest przygoda, która się z tym wiąże. Wycieczki zimą w górach to jednak ryzyko. To nie tylko „sport rozrywkowy”, ważne jest, aby być tego świadomym. Nie chodź tam, gdzie uważasz, że nie dasz sobie rady, ponieważ może to narazić Ciebie i innych na niebezpieczeństwo.

Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie ryzyka podczas wycieczki na nartach skiturowych. Dobrym pomysłem dla początkującego skiturowca jest pójście z przewodnikiem lub innym doświadczonym skitourowcem. Będziesz mieć możliwość zapoznać się z metodami ograniczania ryzyka. Jeżeli masz doświadczonych znajomych, poproś ich o wskazówki i porady.

Z czasem sam zaplanuj wycieczkę, aby przekonać się, czy sobie z tym poradzisz. Ważne rzeczy, o których należy pamiętać przy planowaniu to:

  • sprawdzić wieczorem i rano aktualny stan zagrożenia lawinowego i odpowiednio go zinterpretować,
  • sprawdzić najnowszą prognozę pogody,
  • spojrzeć na mapy i zaplanować trasę zgodnie z aktualną sytuacją lawinową, swoimi umiejętnościami, pogodą i kondycją.
  • nie zapomnij zabrać odpowiedniego sprzętu, uwzględniając powyższe informacje.

na fokach w Gąsienicowej

2. Bądź odpowiednio ubrany

Jednym z ważniejszych aspektów udanej wycieczki skiturowej jest odpowiednie ubranie. Podczas gdy ktoś może czuć się bardzo zimno podczas 5 stopni C, innemu może być ciepło. Gdy niektórzy rozgrzewają się w ciągu 5 minut, inni mogą potrzebować półgodziny szybkiego marszu. Bez względu na to, jak jest Ci ciepło lub zimno, jest jedna wskazówka, z której każdy może skorzystać.

Na skitury, ubierz się warstwami. Przez warstwy rozumiemy odzież techniczną (lub termiczną) warstwę spodnią, warstwę izolacyjną oraz warstwę zewnętrzną. A jeśli jest ci za zimno, zawsze możesz założyć dodatkowe warstwy pomiędzy założyć kurtkę puchową lub ze sztucznym wypełnieniem typu primaloft. Podczas wycieczki skiturowej często będziesz zakładał lub ściągał warstwy odzieży, dostosowując je do panujących warunków.

Jest jednak moment, w którym będziesz musiał przygotować się do zjazdu. Oznacza to odklejenie fok od narty, przekręcenie wiązań, wpięcie butów, zmianę rękawiczek, jedzenie i picie. Za pierwszym razem, może to zająć trochę czasu. Oznacza to, że na pewno zmarzniesz, wtedy nieoceniona będzie ciepła kurtka wierzchni z kapturem. Ona również ochronią Cię przed silniejszym wiatrem podczas zjeżdżania w dół.

Nie zapominamy o rękawiczkach i czapce. Warto mieć ze sobą parę cienkich, takich jak warstwa podstawowa, średniej grubości softshellowe i rękawice narciarskie. Gdy pogoda jest zła, dobrze jest też mieć w plecaku suchy komplet rękawiczek. Czapki tez warto mieć co najmniej dwie: cieńszą do podchodzenia i cieplejszą do zjazdu.


narty skiturowe

3. Miej coś do jedzenia oraz picia

Na pewno będziesz chciał coś zjeść podczas swojej wędrówki. Podczas chodzenia na skiturach organizm potrzebuje sporo energii, a baton energetyczny może dać Ci szybki zastrzyk energii. Włóż je w łatwo dostępnym miejscu, aby móc do nich szybko sięgnąć. Inne dobre przekąski to orzechy, banany, ciasteczka i oczywiście kanapki.

4. Stosuj krem przeciwsłoneczny

Podobnie jak w przypadku zwykłej jazdy na nartach, pamiętaj o nałożeniu kremu przeciwsłonecznego przed wycieczką. Jeżeli zapowiada się słoneczny dzień zabierz go ze sobą. Nie zapomnij również o pomadce ochronnej do ust.

5. Naprawa materiału

Weź ze sobą materiały do naprawy, takie jak taśma klejąca oraz podstawowe klucze. Czasami zdarza się, że urwie się zatrzep mocujący foki do nart i będzie je trzeba przyczepić taśmą.

6. Nie idź za szybko!

Zaraz po ruszeniu możesz być podekscytowany i będziesz chciał jak najszybciej dostać się na szczyt góry. Szybki start i szybkie tempo może być dobre na pierwszych metrach, lecz po czasie okazuje się, że lepiej iść jednym wygodnym tempem. Kiedy zaczynasz zbyt szybko, bardziej zużywasz energię i siłę, których może Ci braknąć na całą resztę trasy. Spokojnym tempem dojdziesz dalej i nie musisz zatrzymywać się zbyt wiele razy.

7. Zdobądź dobrą aplikację do nawigacji, a także mapę fizyczną

Istnieje wiele aplikacji z mapami skitourowymi np. Mapy.cz i Fatmap. Chociaż są one bardzo przydatne, zawsze istnieje możliwość niedziałania telefonu z powodu np. złej pogody lub po prostu wyładowania baterii. W takim przypadku przyda się mapa fizyczna, która może pomóc w bezpiecznym powrocie.

8. Komunikacja

Komunikacja ma kluczowe znaczenie aby wycieczka była bezpieczna i przyjemna. Idąc w więcej osób dobrze ustalić, kto będzie liderem grupy i kto będzie podejmował odpowiednie decyzje. Skróci to czas dyskusji i zapewni, że wszyscy wrócicie szczęśliwie i bezpiecznie.

9. Wypożycz swój sprzęt

Na pierwszą turę skiturową zdecydowanie polecam wypożyczenie sprzętu. Sprzęt skiturowy kosztuje sporo, a Ty nie wiesz, czy naprawdę spodoba Ci się ten rodzaj aktywności górskiej. Mając sprzęt z wypożyczalni, możesz wypróbować, który będzie odpowiedni. Jest tak wiele różnych rodzajów butów i nart, że dobrze jest najpierw wypróbować niektóre z nich, zanim zainwestujesz dużo pieniędzy w zestaw.

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą w przygotowaniu się do pierwszych wycieczek skiturowych. Nie zapomnij dobrze się bawić i bądź bezpieczny.Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści