Fotografowanie w górach

Przejdź do treści

Fotografowanie w górach

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane według MJG w porady · 2 Kwiecień 2020
Góry to idealne miejsce do fotografowania przyrody, ale stawiają również pewne wyzwania fotografującemu.
Wycieczki górskie odbywamy przede wszystkim dla pięknych widoków, wyniosłych szczytów, malowniczych dolin, rwących potoków i okazałych wodospadów. Jeżeli chcesz uchwycić piękne górskie krajobrazy, oprócz sprzętu fotograficznego ważna jest wiedza jak wykonać prawidłowo zdjęcie.
Podczas robienia zdjęć na górskich wycieczkach będziesz musiał stawiać czoła różnym wyzwaniom fotograficznym. Jeśli chcesz uniknąć błędów podczas robienia zdjęć w górach, warto zaznajomić się i pamiętać o poniższych wskazówkach. W tym wpisie przedstawimy rady, które pomogą Ci uzyskać lepsze wyniki własnej fotografii górskiej.


Poczekaj na złotą godzinę

na Rusince
W fotografii krajobrazowej najlepiej robić zdjęcia tuż po wchodzie słońca lub przed jego zachodem i właśnie taka pora fotografowania nazywana jest złotą godziną. O tej porze krajobraz wygląda wspaniale ze względu na ciepłe rozproszone światło. W przypadku fotografii krajobrazowej zazwyczaj najlepszy czas to wschód i zachód słońca, światło ma wtedy najcieplejszą tonację.

W górach może się okazać, że położenie szczytu zasłania słońce, przez co może eliminować złotą godzinę. Nie dzieje się tak w każdej sytuacji, ale pamiętaj, że czekanie na złotą godzinę może być bezowocne i pozostawić cię bez strzału, którego szukałeś.


Dodaj perpektywę zdjęciu

Jastrzębia Turnia
Podczas wędrówki górskimi szlakami zdarzają się momenty, że w oddali widać wspaniałe szczyty górskie a po bokach drzewa. Niestety niezależnie jak bardzo się przyłożysz, zrobione zdjęcie nie będzie tak ładne, jak sam widok. Powodem jest to, że w takiej scenie nie ma konkretnego punktu centralnego. Często lepiej jest skupić się na pierwszym planie, aby dodać perspektywę i skalę zrobionego zdjęcia.

Kolejnym problemem, z którym możesz się spotkać podczas robienia zdjęcia, jest to, że w górach często pojawia się niebieska mgiełka na oddalonych szczytach. W takim przypadku, aby ją zmniejszyć, możesz użyć żółtego lub polaryzacyjnego filtra, niestety nie można mgiełki zniwelować całkowicie.


Zmień swoją pozycję podczas robienia zdjęcia

czekając na zdjęcie
Obszary górskie oferują różnorodne miejsca od zalesionych doliny poprzez skaliste granie i grziety. Zmiana perspektywy robienia zdjęcia może mieć duży wpływ na końcowy efekt.
Zamiast ograniczać się do jednego miejsca i pozycji, schyl się, kucnij lub spróbuj przedostać się na inną wysokość np. wejdź na skałę, umożliwi to alternatywną perspektywę tej samej sceny.

W wielu przypadkach najciekawsze i niepowtarzalne ujęcia będą pochodzić z różnych perspektyw. Jest to szczególnie zalecane, gdy fotografujesz w popularnym miejscu, które już zostało sfotografowane niezliczoną ilość razy.


Nie tylko panorama

krokus i pszczola
Oczywiście w górach największą pokusą dla fotografa będzie otaczający krajobraz górski. Warto jednak zainteresować się również mniejszymi elementami przyrody. Czasami niepozorny kwiatek lub roślina będą wyglądać ciekawie na zdjęciu makro.

Plusem takiej fotograf jest, że nie musimy się wysoko wspinać, aby znaleźć obiekt do fotografowania. Przyroda górska w skali makro potrafi być wdzięcznym tematem fotograficznym i przynosić wiele satysfakcji z wykonanych zdjęć.


Planuj wcześniej

w Tatrach wysokich
Planowanie wycieczki z wyprzedzeniem jest dosyć istotnym elementem, niezależnie czy fotografujesz góry lub inny krajobraz. Są dwa ważne powody, dlaczego planowanie szczególnie ważne jest w fotografii górskiej.

Często, aby dostać się w atrakcyjne miejsce trzeba będzie sporo przejść, trochę się napocić oraz poświęcić czas. Planowanie z wyprzedzeniem może pomóc Ci znaleźć się w odpowiednim miejscu o właściwej porze. Nie zmarnujesz wtedy czasu i siły na próbę znalezienia pożądanego ujęcia. Po dotarciu na miejsce, rozglądnij się czy to właśnie to najlepsze i czy w okolicy niema ciekawszego miejsca do fotografi. Przy planowaniu może być pomocne Google Earth.

Zdarzają się sytuacje, że może nie być odpowiednio dużo światła w górach. Szczyty mogą zasłaniać dostęp słońcu, a doliny znajdować się w głębokim cieniu. Więc wcześniejsze zaplanowanie wycieczki może pomóc w przewidywaniu jakie będą panować warunki. Ważne przy planowaniu jest również śledzenie aktualnej pogody.


Czym robić zdjęcia w górach?

jesien hala
Obecnie można kupić wiele urządzeń do robienia zdjęć. Najlepszej jakości będą te zrobione lustrzanką. Niestety minusem posiadania takiego aparatu jest jego duża waga i gabaryty.
Do robienia zdjęć na górskich wycieczkach ciekawie prezentują się tzw. bezlusterkowce. Dzięki niedużym rozmiarą oraz jakości wykonywanych zdjęć śmiało możne je polecić w góry.

Dużej części osób wystarczy smartfon, który coraz lepiej radzi sobie z robieniem zdjęć, a te dedykowane do fotografii potrafią wykonać wysokiej jakości fotografie.

Jeżeli chcemy od razu mieć odbitkę, świetnie do tego nadają się aparaty do fotografii natychmiastowej. Dzięki takim urządzeniom możemy natychmiast cieszyć się z wywołanego zdjęcia.
Niezależnie od posiadanego aparatu robienie górskich zdjęć może być bardzo satysfakcjonujące i można czerpać z tego dużą przyjemność. Jeżeli chcesz robić wspaniałe zdjęcia górskiego krajobrazu, warto pamiętać o wspomnianych wyżej wskazówkach.Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści