Kapliczka "dzwonnica loretańska"- nad Łapszanką

Przejdź do treści

Kapliczka "dzwonnica loretańska"- nad Łapszanką

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Spisz · 19 Grudzień 2015
Na przełęczy nad Łapszanką stoi murowana kapliczka, z dachem pokrytym drewnianymi gontami zwieńczonym krzyżem. Kaplica pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej została  wybudowana w lipcu 1928 r. Również w tym roku umieszczono w niej dzwon, ufundowany przez gospodarzy Łapszanki zwanych "Górzanami".
Dzwon miał służyć głównie do ostrzegania przed burzą i "odstraszać pioruny", wierzono również że głos dzwonu spłoszy płanetników ciągnących burzowe chmury. Według dawnych wierzeń płanetnik to rodzaj istoty demonicznej związanej ze zjawiskami atmosferycznymi. Wierzono że dusze osób zmarłych nagłą tragiczną śmiercią np.samobójców lub topielców zostawały płanetnikami.
W trakcie dzwonienia burzy na trwogę 17 lipca 1967 roku zginął śmiertelnie rażony piorunem mieszkaniec Łapszanki - Franciszek Kapołka. Od czasu tego tragicznego wydarzenia dzwon kapliczki używany jest tylko do oznajmiania czasu południowej modlitwy na Anioł Pański.
Nieopodal Karpackich wsi czasami można natknąć się jeszcze na tzw. dzwonice loretańską. Budowane one był specjalnie w celu ochrony przed rozpętanym żywiołem.
Z przełęczy nad Łapszanką rozpościera się wspaniały widok na Tatry oraz pasmo Magury Spiskiej. Ustawiona obok kaplicy ławeczki ułatwiają podziwianie tego zachwycającego widoku.

dzwonnica loretańska
Kaplica "Matki Boskiej Częstochowskiej"- na przełeczy nad Łapszanką.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści