Dlaczego warto chodzić po górach?

Przejdź do treści

Dlaczego warto chodzić po górach?

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane według MJG w porady · 16 Luty 2020
Szukasz formy ruchu, która pozwoli ci być w kontakcie z naturą i jest odpowiednia dla każdego?
Bez wątpienia jest nią turystyka piesza i chodzenie po górach. Szybkie tempo życia, praca i dżungla betonowych miast w którym żyje mnóstwo osób, wpływa negatywnie na fizyczne i psychiczne zdrowie.
Niezależnie od tego, czy chcesz schudnąć, zmniejszyć stres, czy po prostu oczyścić głowę i obcować z naturą, wędrówki górskie zapewnią niemal natychmiastowe korzyści.

Wycieczki górskie sposobem na spędzenie czasu wolnego

na kope
Spędzanie czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu górskiego krajobrazu może być wspanialsze, niż myślisz. Wędrówki mają zdrowy wpływ dla naszego organizmu, jak również mogą być korzystne dla naszego zdrowia psychicznego. Dlatego coraz większa liczba osób zdaje sobie sprawę z dobra, jakie płynie z wycieczek górskich, wędrując oprócz spacerów, cieszymy się niezwykłymi krajobrazami oraz mamy kontakt z naturą.

Co więcej, turystyka zyskuje coraz większą liczbę zwolenników, można znaleźć firmy, kluby turystyczne lub stowarzyszenia, które organizują wyjścia górskie i możliwość zapisania się na nie.
Jeżeli chcemy poznać wspaniałe miejsca, lokalną historię, topografię otaczających szczytów, informacje o faunie i florze warto rozważyć wędrowanie w towarzystwie licencjonowanego przewodnika tatrzańskiego.

Jeżeli szukasz motywacji do zejścia z kanapy i rozpoczęcia górskiej przygody, poniżej przedstawiamy powody, dla których warto to zrobić.


Wędrówki są zdrowe

kopieniec z rodziną
Może to banał, ale wszyscy wiedzą, że jakakolwiek aktywność fizyczna jest dobra dla naszego organizmu. W trakcie spaceru dolinami a tym bardziej wędrówek w wyższych partiach gór spalamy tłuszcz oraz kształtujemy ciało. Turystyka piesza zapewnia szeroki zakres korzyści zdrowotnych przy stosunkowo niewielkim ryzyku.

Dobrą wiadomością dla turystów z nadwagą lub innych pragnącyc  zrzucić zbędne kilogramy jest to, że górskie wycieczki z plecakiem  należą do najlepszych sposobów na szybkie i bezpieczne odchudzanie.  Wędrówka z plecakiem jest takze jedną z niewielu form ćwiczeń, które  można wykonywać przez wiele godziny w ciągu dnia, przez kilka dni,  tygodni lub nawet miesięcy.

Chodzenie po górach to sposób na  pozostanie aktywnym fizycznie, może potencjalnie zmniejszyć choroby  serca i jest korzystne dla układu sercowo-naczyniowego, pomaga obniżyć  nadciśnienie i spowalnia proces starzenia oraz utzrymać odpowiednią  wagę.
W sklepach można znaleźć dużo książek na temat korzyści jakie niesie dla naszego zdrowia aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu a tym bardziej w górach.

W miarę częstego i systematycznego chodzenia zaczniesz rozwijać dodatkowo wytrzymałość, umiejętności oraz zyskujesz doświadczenie. Piękno wędrówek polega na tym, że jest to przedłużenie czegoś, co wszyscy robimy naturalnie i każdego dnia, czyli po prostu chodzenia. Plusem jest również to, że w trakcie wycieczek możesz znaleźć tempo, które ci odpowiada.


Kontakt z naturą

w lejowej
Jeżeli kochasz przyrodę, turystyka górska jest dla Ciebie idealnym zajęciem. W trakcie wędrówek zobaczysz roślinność, która sprawi, że na chwilę zapomnisz o zgiełku i szarości miasta. Będziesz oddychać rześkim górskim powietrzem bez zanieczyszczeń przemysłowych i tych z rur wydechowych samochodów. Co więcej, jeżeli zwrócisz odpowiednią uwagę na otoczenie, na pewno usłyszysz świergot ptaków, oraz przy odrobinie szczęścia zaobserwujesz dzikie zwierzęta.

W dzisiejszych czasach wszyscy spędzamy zbyt wiele czasu przed monitorem komputera, oglądając telewizję oraz gapiąc się w smartfony. Wędrówki skłaniają do odejścia o biurka i obcowania z naturą. Wyjście jest okazją, aby doświadczać świat i otoczenie bezpośrednio, wycieczki górskie to niezapisane doświadczenie, w których spontaniczność jest regułą. Turystyka jest prawdziwa i rzeczywistość pokonuje sztuczny i nienaturalny świat telewizji i internetu.


Odkrywanie nowych miejsc

Każdy szczyt, droga, szlak, dolina to różne miejsca. Odkryj wspaniałe zakątki gór, wspaniałe lasy reglowe, krystalicznie czyste jeziora górskie, rwące potoki, strome turnie i ściany skalne.
Z każdą kolejną wycieczką możesz odkrywać nowe miejsca i zachwycać się tymi, w których jesteś już kolejny raz. Krajobraz górski zmienia się i za każdym razem wygląda inaczej, tym bardziej, jeżeli odwiedzisz dane miejsce o innej niż wcześnie porze roku. Szlak, który przeszedłeś już wielokrotnie wcześniej, może przynieść niespodzianki, które powstrzymają nudę. Nawet powtarzając trasę, zauważysz rzeczy, na które wcześniej nie zwróciłeś uwagi.


Zacieśnienie znajomości

Poza tym, że jest to aktywność fizyczna ze wszystkimi korzyściami, jakie ze sobą pociąga, tutaj nie ma konkurencji. Idąc w grupie, dopasowujemy nasze tempo do towarzysza. Kto ma mniejszą formę, dołoży wszelkich starań, by nadążyć, a nie zostawać w tyle, a najmocniejszy postara się nie pozostawić nikogo w tyle.
Wędrówki górskie to świetny pomysł na spędzenie czasu z rodziną bądź znajomymi. Jest to dobry czas do rozmowy i zacieśnianie więzi z naszymi bliskimi. W szczególności warto na wycieczki w góry zabierać dzieci i zaszczepiać im miłość do gór oraz przyrody od najmłodszych lat.

Nawiążesz nowe znajomości
Jak napisaliśmy wcześnie, w trakcie wycieczek wzmacnia się wzajemne relacje z bliskimi. Masz także sposobność nawiązania nowych znajomości z innymi wędrującymi. Możesz poznać nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach, jakie masz Ty, lubiących również górskie wycieczki w otoczeniu natury. W górach można poznać przyjaciół i nawiązać nowe znajomości na całe życie.

Korzyści psychologiczne

jesień w tatarch
Spacerując w otoczeniu przyrody i wdychając czyste górskie powietrze, możesz się zrelaksować i uciec od stresu pracy i miasta.

Wędrowanie po górach pomaga zapomnieć o wszystkich problemach, oferuje korzyści dla zdrowia psychicznego poprzez zmniejszenie stresu i lęku.

Nie zastanawiaj się dłużej i jak tylko poczujesz się przytłoczony codziennością, włóż górskie buty, chwyć plecak, przygotuj jedzenie i skieruj swoje kroki w stronę gór. Twój organizm i zdrowie będą ci za to wdzięczne.


Turystyka piesza jest dla każdego

Porównując do innych aktywności fizycznych, wędrówki górskie są dla wszystkich nie zależnie od wieku i kondycji fizycznej. W Tatrach po stronie polskiej jest ponad 270 km świetnie przygotowanych szlaków. Poczynając od łatwych tras spacerowych dniem dolin po wymagające szlaki wysokogórskie.
Wędrówki są dla każdego, Ty możesz zaplanować i kontrolować intensywność, czas trwaniai oraz trudność wycieczki.
Nie czekaj i już teraz rozpoczni swoją przygodę z górami.5.0 / 5
2 recenzje
2
0
0
0
0
Marek Stelmach
28 Sie 2021
Dla mnie chodzenie po górach i co jakiś czas basen jest najlepszą formą relaksu, na pewno lepsza niż kluby fitness. Po wycieczce w góry doładowuję się fizycznie, mentalnie, psychicznie, itp. Mieszkam w górach od urodzenia ale dopiero od nie dawna uświadomiłem sobie w jak fajnym miejscu mieszkam (mam 42 lata).
Adam
10 Sie 2020
W górach doskonale można wypocząć tylko jak nie ma ludzi za gęsto na trasie. Teraz w fali upałów też warto pamiętać o wzięciu dużej ilości płynów - już kilka grupek ludzi spotykałem że z dala od cywilizacji nie mają co pić i proszą ludzi o wodę itp. Lepiej zawsze zabrać ze sobą za wiele picia niż za mało. A jak się kończy to już wracać a nie nadal się oddalać.
Wróć do spisu treści