Co robić, gdy na wycieczce górskiej złapie Cię burza?

Przejdź do treści

Co robić, gdy na wycieczce górskiej złapie Cię burza?

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane w porady · 19 Październik 2021
Burze są odpowiedzialne za wiele wypadków podczas wędrówek górskich. W tym artykule skupimy się tylko na niebezpieczeństwach związanych z wystąpieniem burzy (przy której dodatkowo mogą pojawić się: deszcz, grad, wiatr, zimno, wzbierające potoki…). Podczas wędrówki możesz być narażony na burzę z piorunami.


Burza w górach

chmury burzowe
Każdego roku w okresie letnim w Tatarach występują wyładowania atmosferyczne w postaci burz. Niestety zdarzają się również te tragiczna w skutkach, kończące się poważnymi oparzeniami, zatrzymaniem akcji serca… a nawet śmiercią. Uderzenia piorunów i ich konsekwencje należy traktować bardzo poważnie.

Będąc na górskim szlaku, może zdarzyć się taki moment, gdy na własnej skórze odczujesz potęgę natury. Taka sytuacja może się wydarzyć, gdy zaskoczy Cię burza. Odgłosy grzmotów, uderzenia błyskawic, porywisty wiatr, deszcz, a czasem nawet gradu – to wszystko często jest jednocześnie piękne i przerażające a górach może być śmiertelnie niebezpieczne.

Kiedy jesteś w zaciszu swojego domu, może być fascynującym obserwowanie wyładowań burzy przez okno. Wszytko, zmienia się, gdy burza dopadnie Cię się w górskim terenie, z dala od schroniska i jesteś wtedy skazany na łaskę natury.
Czy miałeś kiedyś taką sytuację i co zrobiłeś? Uciekałeś lub wpadałeś w panikę jak wielu ludzi? Czy wiesz, jakie środki  ostrożności podjąć, gdy w terenie złapie Cię burza? W poniższym artykule znajdziesz porady dotyczące burzy.

Co zrobić, aby podczas wycieczki nie narażać się na uderzenie pioruna? Oczywiście, lepiej zapobiegać niż leczyć.

Jak więc uniknąć burzy w górach?

burza w górach
Sprawdzaj pogodę przed wyjściem — możesz to zrobić na stronach internetowych z informacjami o możliwości wystąpienia burz. To niezbędna czynność, jaką zawsze powinieneś zrobić przed wyruszeniem na wycieczkę. Jeśli ryzyko jest zbyt duże, zostań w domu, zmień plan, zrób coś innego, góry poczekają.

Wychodź wcześnie rano — burze występują częściej po południu lub wieczorem, zwłaszcza w miesiącach letnich. Dlatego jest mniej prawdopodobne, że będziesz narażony na burze, jeśli wyjdziesz i wrócisz wcześnie. Bądź ostrożny, nie gwarantuje to, że o 10 rano nie będzie burzy.

Patrz w górę — zwracaj uwagę na groźne chmury i śledź ich przemieszczanie się. Nawet jeśli nie jesteś meteorologiem, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś obserwował niebo. Rób to regularnie, ponieważ może upłynąć tylko pół godziny między pięknym błękitnym niebem a burzą. Burze mogą tworzyć się bardzo szybko – szczególnie latem w górach.

Przewiduj — jeśli istnieje ryzyko burzy z piorunami, nie wchodź w obszar szczególnie narażony na wyładowania atmosferyczne (grzbiet, szczyt itp.). Poczekaj, aż burza przejdzie, pozostając w mniej odsłoniętym obszarze (dolina, depresja itp.), dostosuj trasę lub po prostu zawróć.

Planuj — jeśli pogoda jest niepewna, zawsze miej na uwadze alternatywny plan. Oblicz, ile czasu zajmie Ci dotarcie w bezpieczne miejsce.

Zawróć — nagłe zawracanie z wycieczki nie jest łatwe. Zawsze mówimy sobie „może burza nas minie” i to jest właśnie ten moment, kiedy powinnyśmy zawrócić. Kontynuując wycieczkę, często nie ma czasu na powrót w bezpieczne miejsce. Zadajmy sobie pytanie, czy ryzyko uderzenia piorunem jest warte kontynuowania wycieczki?


Co zrobić, gdy znajdziesz się w zasięgu uderzenia pioruna?

Pomimo stosowania się do wyżej wymienionych wskazówek, może się zdarzyć, że podczas wędrówki będziesz zaskoczony i znajdziesz się w zasięgu burzy. W takich przypadkach dobrze wiedzieć, co wtedy robić! Żadne miejsce nie jest całkowicie bezpieczne od piorunów, ale niektóre mogą dać lepsze schronienie niż inne.

Skąd wiadomo, czy piorun może cię uderzyć?

Kiedy czas między momentem, w którym zobaczysz błysk pioruna, a usłyszeniem związanego z nim grzmotu, wynosi mniej niż 30 sekund, burza jest wystarczająco blisko (mniej niż 10 km) i piorun może cię dosięgnąć.

W takim przypadku musisz podjąć następujące środki ostrożności:

błyskawica w górach
Nie panikuj — w ten sposób dochodzi do wielu wypadków. Turyści, którzy wpadają w panikę, mogą zrobić coś nieostrożnego.

Nie uciekaj — staraj się schodzić szybko, ale nie biec. W trakcie zbiegania ryzykujesz zranienie się, poślizgnięcie lub upadek.

Trzymaj się z dala od metalowych przedmiotów — ponieważ bardzo dobrze przewodzą prąd. Pozostaw metalowe przedmioty (kije, plecaki z metalowym stelażem itp.) w odległości około 30 m od siebie. Jeśli kiedykolwiek usłyszysz brzęczenie metalowego przedmiotu, pozbądź się go i natychmiast oddal się od niego. Wyłącz telefon komórkowy.

Oddal się od punktów wodnych o ok. 100 m (o ile jest taka możliwość) – z tych samych powodów, co w przypadku metalowych przedmiotów.

Nie stój w najwyższym punkcie —  takim jak grań, szczyt… ponieważ w tych miejscach istnieje największe prawdopodobieństwo uderzenia pioruna. Schroń się w depresji, dolinie lub pośród kosodrzewiny. W takim przypadku uważaj, aby nie znaleźć się w obszarze, który może szybko zostać zalany.

Nie chowaj się pod drzewem — jeśli piorun uderzy w drzewo, to właśnie drzewo spadnie na ciebie, ryzykujesz również, że zostaniesz trafiony kawałkiem płonącego drzewa. Ponadto, piorun uderza w najwyższy punkt. Jeśli jesteś w lesie, oddal się od najwyższych drzew.

Nie chowaj się pod skalną ścianą — z tych samych powodów, co pod drzewem.

Nie przebywaj w pobliżu przepaści lub stromych zboczy — wiele wypadków w trakcie burz nie jest spowodowanych samym uderzeniem, ale upadkiem. Nie chowaj się w małej jaskini lub nyży skalnej.

Jeśli jesteś w grupie, odsuńcie się od siebie na ok. 20-30 m. — w ten sposób chroni się kilka osób lub całą grupę przed trafieniem pojedynczym piorunem. Łatwiej jest pomóc jednemu rannemu niż wielu! A jeśli całą grupę uderzy piorun, nie będzie miał kto pomóc…

Pozycja bezpieczna — jeśli nie masz żadnej izolacji, na której możesz siedzieć, pozostań w pozycji kucznej, trzymając stopy jak najbliżej siebie i z jak najmniejszym kontaktem z podłożem i głową na kolanach. W ten sposób masz większe prawdopodobieństwo, że piorun nie dotrze do ciebie i oszczędzi twoje ważne organy, jeśli uderzy blisko ciebie.
Miej pod sobą plecak, karimatę lub coś, co cię odizoluje i nie będziesz dotykać bezpośrednio ziemi. Ma to na celu zapobiegania przewodzenia elektrycznego, gdy piorun uderzy blisko Ciebie. Zwłaszcza gdy ziemia jest mokra.

I na koniec...
Nie podejmuj niepotrzebnego ryzyka! Zostań w domu lub zawróć, gdy istnieje możliwość wystąpienia burz.Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści