Co zabrać w Tatry zimą?

Przejdź do treści

Co zabrać w Tatry zimą?

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane w porady · 16 Grudzień 2020
Wycieczki górskie są jedną z tych aktywności, które dostarczają wiele radości i szczęścia. Śnieżnobiałe góry pokryte białym puchem i połyskujące w słońcu milionami drobnych kryształków to wspaniały widok. Pamiętajmy jednak, że góry zimą są nie tylko piękne, ale i niebezpieczne.
Na górskie wyjścia, szczególnie zimą, każdy powinien być odpowiednio przygotowany, by móc cieszyć się z odbytej wycieczki i planować kolejne zimowe wyjścia. Poniżej lista rzeczy, jakie mogą przydać się na zimowe wycieczki po Tatrach.
Przydatne informacje dotyczace zimowych wycieczek górskich, można uzyskać na specjalnym kursie z turystyki zimowej.


Plecak na zimowe wycieczki górskie

zimowy plecak w góry
Plecak używany zimą powinien być większy niż ten używany latem. Potrzebujemy więcej miejsca, aby spakować i pomieścić dodatkowe rzeczy, które są niezbędne na zimowej wycieczce.
Jego pojemność to 35-45 litrów i zwykle wystarczy na jeden dzień wycieczki spędzonej w górach. Należy zwrócić uwagę na dostępność dotykowych pasków i troków niezbędnych do prawidłowego przyczepiania np. czekan lub kijków.

Plecak powinien być odpowiednio dopasowany i wygodny, z szerokimi paskami, które nie będą się wrzynać w ramiona podczas wycieczki. Koniecznie powinien mieć pas na wysokości bioder i piersi, to one rozprowadzają i stabilizują obciążenie plecaka. Odpowiedni model plecak pomieści bez problemu cały ekwipunek zimowy.


Buty górskie

zimowe buty w góry
Odpowiednie obuwie na zimowe wycieczki górskie to jedna z najważniejszych rzeczy naszego wyposażenia. Taki but przede wszystkim powinien być wygodny i dobrze dopasowany oraz ciepły. Może być uszyty ze skóry naturalnej lub z syntetycznych materiałów, powinien być nieprzemakający np. z membraną Gore-Tex.

Przed zakupem butów koniecznie trzeba je przymierzyć i dopasować. Kupna warto dokonać w specjalnym sklepie górskim. Przed wycieczką chodzimy w nich trochę, aby je rozchodzić i przyzwyczaić stopy.

Na zimowe wycieczki nie kupujemy butów idealnie dopasowanych, powinny one być większe ok. 1 rozmiar, jaki zwykle nosimy, tak by można było na nogi założyć grubszą skarpetę.
Zimowe obuwie powinno mieć odpowiednio twardą podeszwę, aby w razie potrzeby podpiąć raki.

Ubranie na zimowe wycieczki w góry

ubranie w Tatrach
Nasze ciało musi być w trakcie zimowej wycieczki odpowiednio chronione. Narządy wewnętrzne funkcjonują dobrze tylko wtedy, gdy o nie odpowiednio dbamy. Pamiętajmy, że zimą na szlaku mogą zdarzyć się różne rzeczy.

Pogoda w górach może się zmienić bardzo szybko, dlatego musimy przewidzieć wiele scenariuszy i być przygotowani na najgorszą pogodę. Lepiej mieć więcej w plecaku niż później żałować. Warto mieć zapasowe, ciepłe ubranie, które zapewni nam komfort termiczny, fizyczny i psychiczny.

Zestaw w góry powinien składać się z bielizny termoaktywnej, na którą ubieramy warstwę środkową, czyli bluzę typu polar. Przy dużych mrozach możemy stosować kurtki z syntetycznym wypełnieniem typu primaloft lub cieplejsze puchowe. Obecnie syntetyczna izolacja stanowi świetną warstwę środkową. Na wierzch zakładamy kurtkę ochronną przeciw wietrzną i wodoodporną. W plecaku zawsze warto mieć cieplejszą kurtkę, którą możemy założyć w razie dłuższego przystanku.

Czapka i rękawiczki w góry
Nie zapominamy o rękawiczkach i najlepiej by były to dwie pary, jedna cieńsza, a druga grubsza i cieplejsze. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nam zamokną, lub je zgubimy. Na wycieczkach górskich niezbędna będzie czapka, to przez głowę ucieka znaczna ilość ciepła z naszego organizmu. Podobnie jak w przypadku rękawiczek przydadzą się dwie pary czapek.


Jedzenie i picie na górskie wycieczki zimą

termos górski
Zawsze powinniśmy mieć przy sobie coś do jedzenia. Podczas wysiłku, a zwłaszcza w zimie nasz organizm będzie wymagał uzupełnienia energii. Nic tak nie wzmacnia apetytu, jak długi, zimny dzień spędzony w górach.
Należy jeść tyle jedzenia, aby utrzymać odpowiednią temperaturę, energię i koncentrację. Trzeba zabrać słodkie przekąski oraz jedzenie z dużą zawartością węglowodanów i białek.

Zimą zabieramy termos z gorącym napojem. Przyjemnie jest podziwiać górskie krajobrazy, popijając np. malinową herbatę czy kawę. Ciepły napój rozgrzewający ciało poprawia nastrój, a spożycie cukru wywołuje uśmiech na twarzy i dodaje energii.
Pamiętajmy, że odpowiednie nawodnienie jest niezbędne podczas intensywnych zajęć, takich jak wycieczka górska, nawet zimą.


Czekan i raki oraz kije

czekan z rakami
Niezbędna część ekwipunku, gdy zimą wybieramy się w wyższe partie Tatr. Nie należą do taniego sprzętu, ale czy naprawdę warto oszczędzać na naszym zdrowiu i bezpieczeństwie. Dla tego koniecznie na wyposażeniu miej raki i czekan.

Do czego potrzebne są czekan i raki?

Dzięki rakom przyczepność na zamarzniętym śniegu jest znacznie lepsza, pomagają podczas chodzenia po stromych i oblodzonych stokach. Natomiast czekan pomocny będzie w trakcie trawersowania stromych stoków oraz pomoże wyhamować w razie staczania się w dół.

W niższych partiach i dolinach wystarczające mogą okazać się raczki. Na wędrówkach pomocne będą kije trekingowe, dzięki którym stabilniej możemy poruszać się po śniegu.

ABC lawinowe

Wybierając się w wyższe partie Tatr zimą, w wyposażeniu niezbędne będzie tzw. ABC lawinowe, czyli: detektor, łopata  i sonda lawinowa. Oprócz posiadania tego sprzętu potrzebna będzie umiejętność posługiwania się nim, którą można nabyć, uczestnicząc w kursie lawinowym.


Apteczka pierwszej pomocy

apteczka deuter
W trakcie wycieczki powinnyśmy być przygotowani na wszelkiego rodzaju wypadki, luźna skała, śliska ziemia, oblodzenia; góry mogą być niebezpiecznym miejscem. W przypadku nieszczęśliwych sytuacji apteczka z jej zawartością może być nieoceniona.

Nawet najprostsza pierwsza pomoc może być ważna, a nowoczesne apteczki są lekkie i zajmują niewiele miejsca. W górach w razie zranienia często na pomoc trzeba długo czekać.

W wielu sytuacjach możemy pomóc sobie lub innym osobom dzięki odpowiednim rzeczom z apteczki. Dlatego na wycieczkę powinnyśmy zabrać ze sobą apteczkę pierwszej pomocy.


Dodatkowe rzeczy, które można zabrać zimą w góry:

Czołówka
Oczywiście na zimową wycieczkę wybieramy się wcześnie rano, aby w pełni wykorzystać krótkie światło dzienne. Jednak trzeba też być przygotowanym na ewentualne opóźnienia na trasie i wczesny zachód słońca. Latarki czołowe, czyli tzw. czołówki idealnie się do tego nadają, ponieważ zapewniają dużo światła. Dzięki takiemu oświetleniu mamy wolne ręce, potrzebne, by trzymać inny rzeczy. Pamiętamy o sprawdzeniu baterii przed wyjściem i zawsze zabieramy ze sobą zapasowe.

Kompas, mapa i GPS
Ważną rzeczą w górach zimą, jest znanie swojej pozycji.
Mapy i kompasy są potrzebne, ale jeśli chcemy zwiększyć bezpieczeństwo i mieć pewność gdzie jesteśmy, pomocne w tym będzie urządzenie GPS. Praktyczna ich znajomość może być nieoceniona.

Telefon komórkowy i wodoodporna obudowa
Zabezpieczony w wodoodpornej obudowie telefon może być najlepszym i najszybszym sposobem wezwania pomocy w nagłych wypadkach. Czasami sygnał może być za słaby lub nie być zasięgu, ale jednak w większości miejsc w Tatrach jest on wystarczająco mocny. Przed wycieczką koniecznie ładujemy baterie telefonu i włączamy tryb oszczędny.Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści