Co warto zobaczyć w Zakopanem — atrakcje turystyczne

Przejdź do treści

Co warto zobaczyć w Zakopanem — atrakcje turystyczne

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane według MJG w Zakopane · 24 Styczeń 2019
Zakopane jest najpopularniejszym miastem położonym u podnóża Tatr. Co roku odwiedzane jest przez miliony turystów, co jak na niespełna 30 — tysięczne miasto jest bardzo dużo. Zakopane oferuje wiele atrakcji i możliwości ciekawie spędzenia wolnego czasu. Poniżej miejsca i atrakcje, które warto zobaczyć, będąc w Zakopanem.

Architektura drewniana

Dom pod Jedlami

W Zakopanem można podziwiać drewniane budynki wybudowane w charakterystycznym Stylu Zakopiańskim. Jego autorem był Stanisław Witkiewicz, który tworząc go, wzorował się na tradycyjnym budownictwie góralskim, wzbogacając go elementami secesji. W Stylu Zakopiańskim zwanym również Stylem Podhalański oraz Witkiewiczowskim głównie budowane były wille, styl był także stosowany w meblarstwie i zdobnictwie. Budynki w Stylu Zakopiańskim stoją w różnych częściach Zakopanego, do najwspanialszych należą: Willa pod Jedlami, Kaplica w Jaszczurówce, Koliba, Oksza, Witkiewiczówka.Szlaki w Tatrach

dolinka zakopiańska

Zakopane jest doskonałą bazą wypadową dla pieszych wycieczek w góry. Miasto bezpośredni graniczy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, na którego terenie znajduje się wiele znakomicie przygotowanych szlaków. Ich różnorodność stanowi dobrą propozycję dla każdego. Większość tras nadaje się na jednodniowe wycieczki, można je dostosować do własnych preferencji oraz kondycji fizycznej. Krótkie spacery dolinne nadają się dla osób w każdym wieku od najmłodszych po seniorów.

Dla początkujących warte przejścia są szlaki dolinne, których przejście nie stanowi problemu. Godne polecenia są tzw. dolinki zakopiańskie np. Dolina Strążyska lub Białego. Dla bardziej wprawionych piechurów atrakcyjne będą szlaki wyprowadzające wyżej na szczyty i przełęcze.


Ulica Kościeliska

chałpa góralska

Nazywana zakopiańską starówką. Stają tutaj stare góralskie domy, pochodzące przeważnie z połowy XIX wieku. Część z nich zachowała się w niezmienionym kształcie i jest wpisana do rejestru zabytków. Ta okolica uważana jest tradycyjnie za centrum dawnego osadnictwa. Przy ulicy Kościeliskiej w niedużej odległości od dolnych Krupówek stoi pierwszy kościół parafialny tzw. Stary Kościółek. Obok świątyni połóżony jest Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, gdzie znajdują się groby znakomitych osób związanych z Zakopanem, Tatrami i regionem.


Gubałówka

maszt na Gubałówce

Podłużne wzgórze górujące nad Zakopanem z charakterystycznym biało — czerwony masztem przekaźnikowym. Na wierzchołek można wyjechać wagonikiem kolei terenowo — linowej. Przeszklony wagonik podczas jazdy pozwala pasażerom podziwiać widoki niemalże na całe polskie Tatry. Na Gubałówkę można również wyjść na piechotę, wyprowadza tam kilka znakowanych tras. Z góry rozpościera się wspaniały widok na leżące niżej Zakopane i tatrzańskie szczyty, widoczna panorama jest zaliczana do najwspanialszych w Polsce.
Grzbietem Gubałówki biegnie asfaltowa droga, wzdłuż której stoją drewniane kramy z pamiątkami. Nieopodal górnej stacji kolejki znajduje się taras widokowy oraz najwyżej położona plaża w Polsce. W słoneczne dni można tu wypoczywać na leżakach, w wakacje odbywają się w tym miejscu koncerty. Dawniej z Gubałówki można było zjechać na nartach aż do Zakopanego, obecnie stok narciarski jest udostępniony tylko w górnej części.


Kolej linowa na Kasprowy Wierch

kolejka na Kasprowy

Pierwsza napowietrzna kolej linowa w Tatrach została zbudowana w latach 1935-36 w ciągu 6 miesięcy. Dolna stacja znajduje się w Kuźnicach, odległych o 4 km od centrum Zakopanego. Cała trasa składa się, ze względu na konieczność z dwóch odcinków. Na trasie trzeba przesiąść się pomiędzy wagonikami na stacji przesiadkowej na Myślenickich Turniach.

Z wierzchołka rozpościera się rozległy widok na tatrzańskie szczyty oraz Podhale. Ze względu na ochronę przyrody w okresie letnim na wierzchołek wagonik jednorazowo zabiera 30 osób natomiast zimą 60. W okresie zimowym, jeżeli pokrywa śniegu jest dostateczna, z Kasprowego można zjechać na nartach. Udostępnione są trasy narciarskie w Kocioł Gąsienicowy oraz Kocioł Goryczkowy.
Po zjechaniu na nartach możemy skorzystać z wyciągu krzesełkowego, w okresie letnim wyciągi są nieczynne.
Wyjazd na Kasprowy Wierch jest obowiązkowym punktem pobytu w Zakopanem. W pogodne dni do kasy biletowej tworzą się wielogodzinne kolejki osób pragnących wyjechać na szczyt. Bilety najlepiej zamawiać online przez internet lub kupować w biletomatach.


Kuźnice

siedziba TPN

Dzielnica Zakopanego położona na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego w Dolinie Bystrej. Kuźnice dawniej były prężnie działającym ośrodkiem hutniczo — górniczym. Obecnie znajduje się tutaj odrestaurowany zespół dworsko — parkowy, na którego terenie znajdują się historyczne budynki.
W dawnym spichlerzu mieści się ekspozycja poświęcona rodzinie Zamoyskich a w dawnej Wozowni podziwiać można kolekcję wypchanych zwierząt Antoniego Kocyana. W dawnym budynku zarządu huty mieści się obecnie siedziba administracji i dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Kuźnice to również miejsce, gdzie początek mają szlaki na Halę Gąsienicową, Kasprowy Wierch, Giewont, Czerwone Wierchy. Usytuowana jest tutaj dolna stacja kolejki linowej na Kasprowy Wierch.


Krupówki

ulica Krupówki

Najbardziej rozpoznawalna ulica Polsce, symbol miasta pod Giewontem, bez którego niektórzy nie wyobrażają sobie pobytu pod Tatrami. Jest to zakopiańskie centrum, znajduje się tu szereg sklepów, straganów z pamiątkami, karczmy z muzyką góralską, popularne restauracje, kawiarnie oraz dyskoteki.

Krupówki są jedną z najstarszych ulic w mieście, która dawniej łączyła ośrodek przemysłowy w Kuźnicach z wiejskim centrum Zakopanego usytuowanego pod Gubałówką. W dolnej części Krupówki kończą się i droga prowadzi do straganów pod Gubałówką, gdzie można nabyć między innymi oscypki.
Niedaleko Krupówek położona jest rozległa łąka podzielona na dwie części zwane Dolną i Górną Równią Krupową. Biegną przez nie asfaltowe alejki, w wielu miejscach z ławeczkami, gdzie można usiąść i podziwiać wspaniały widok z jednej strony na Tatry a drugiej na Gubałówkę. Tutaj z końcem sierpnia organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Ziem Górskich, na który przybywają folklorystyczne zespoły z całego świata.


Skocznie narciarskie

skocznia narciarska

W górnej części Zakopanego leży Kompleks Średniej Krokwi im. Bronisława Czecha, są to cztery skocznie, na których ćwiczą młodzi adepci skoków narciarskich. Obok tych skoczni usytuowana jest najbardziej znana skocznia w Polsce — Wielka Krokiew. To tutaj co roku w styczniu rozgrywają się zawody z cyklu Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Na Wielkiej Krokwi wygrywali znakomici polscy skoczkowie jak: Stanisław Marusarz, Stanisław Bobak, Adam Małysz i Kamil Stoch. Skocznia została zbudowana w 1925 roku i od tej pory była wielokrotnie przebudowywana. Na terenie skoczni mieści się muzeum poświęcone wybitnemu skoczkowi, jakim był Stanisław Marusarz. Zobaczyć tu można okazały zbiór pamiątek po tym wielkim polskim narciarzu. Na skocznie można wyjechać dwuosobowym wyciągiem krzesełkowym. Wielka Krokiew na stałe wpisała się w krajobraz Zakopanego, jest ważnym punktem na mapie turystycznej miasta.Muzeum Tatrzańskie oraz jego oddziały

gmach muzeum tatrzańskiego

To najstarsze i największe muzeum w Zakopanem, które zajmuje się zasadniczo całymi Tatrami i całym Podtatrzem a w szczególności częścią polską, Podhalem oraz częścią polską Orawy i Spisza. Ekspozycja w budynku głównym przedstawia historię oraz etnografię Podhala, pasterstwo, przyrodę i geologię Tatr. Zapoznanie się z interesującymi zbiorami etnograficznymi i przyrodniczymi jest świetnym początkiem poznania Zakopanego, Tatr i  regionu.

Muzeum posiada sześć fili na terenie miasta oraz po jednej w Chochołowie, Czarnej Górze, Łopusznej i Jurgowie. Najczęściej zwiedzanymi oddziałami Muzeum Tatrzańskiego są Muzeum Stylu Zakopiańskiego mieszczące się w willi „Koliba”, Muzeum Kornela Makuszyńskiego oraz Galeria Władysława Hasiora.


Wszystkie wymienione miejsca i atrakcje oraz inne mniej znane, ale zasługujące na uwagę i poznanie miejsca warto zwiedzić z przewodnikiem tatrzańskim.5.0 / 5
1 recenzja
1
0
0
0
0
Gosia
24 Sty 2019
Zakopane jest super 👍
Wróć do spisu treści