Przejdź do treści

Aktywny wypoczynek w Zakopanem i Tatrach — 10 atrakcji dla miłośników sportów zimowych i letnich

Przewodnik tatrzański
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w porady · czwartek 04 Mar 2021 ·  9:45
Tatry to góry pozwalające na aktywne spędzanie czasu w otoczeniu wspaniałej scenerii. Możliwość aktywnego spędzenia czasu jest dość mocno zróżnicowana ze względu na pory roku i nasze preferencje. Zakopane, stolica polskich Tatr, to nie tylko malownicze widoki i tradycyjna architektura góralska, ale także raj dla miłośników aktywnego wypoczynku.
Bez względu na sezon, Zakopane i góry oferują liczne atrakcje dla entuzjastów sportów zarówno zimowych, jak i letnich. Oto nasz przewodnik po 10 najlepszych atrakcjach, które warto uwzględnić podczas wizyty w tym magicznym miejscu.

Aktywności w Tatrach i Zakopanem : wycieczki piesze, narty skiturowe, narciarstwo zjazdowe, rakiety śnieżne, narty biegowe, rower górski, trekking, biegi górskie, wspinaczka skałkowa, paralotniarstwo.
Poniżej charakterystyka najbardziej popularnych rodzajów sportu i aktywności w górskim terenie.

1. Turystyka piesza


wycieczki piesze
Turystyka piesza to wśród miłośników gór najpopularniejszy rodzaj aktywność na świeżym powietrzu. Jeśli chcesz cieszyć się spacerami w otoczeniu wspaniałych górskich krajobrazów, to ten rodzaj aktywności jest dla Ciebie.

Wędrówki piesze odbywają się po specjalnie wytyczonych ścieżkach i drogach. Prowadzą dolinami, pośród lasów i łąk oraz w wyższe partie gór, na szczyty i przełęcze.

Ten rodzaj aktywności to połączenie sportu i turystyki. Poziom trudności może być niski lub umiarkowany, biorąc pod uwagę nachylenie, przewyższenie i odległość trasy.

Wędrówki po górach mają coraz więcej zwolenników, ponieważ nie są to zawody, a raczej zdrowy styl życia, który może być uprawiany przez każdego.

Piesze wędrówki mają wiele korzyści zdrowotnych: pomagają spalać kalorie, zapobiegają otyłości, zwiększają masę mięśniową, utrzymują gęstość kości, pomagają kontrolować nadciśnienie, poprawiają nastrój oraz zmniejszają niepokój i stres. Ponadto wycieczki w górskim otoczeniu poprawiają koncentrację i samopoczucie, podnoszą samoocenę, a nawet zwiększają kreatywność.

Planując wycieczkę górską, należy wziąć pod uwagę pogodę, własne możliwości i doświadczenie, niezbędny sprzęt i oczywiście nie zapomnieć o czasie, który będzie potrzebny na pokonanie trasy. Podsumowując, turystyka piesza jest jedną z najlepszych aktywnością na świeżym powietrzu dla wszystkich lubiących wysiłek pośród gór.

Na piesze wycieczki możemy wybrać tatrzańskie doliny jak Dolina Kościeliska, Dolina Chochołowska lub spróbować swoich sił zdobywając szczyty np. Giewont, Czerwone Wierchy.


2. Na nartach skiturowych


Skitury to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu zimą. Polega on na chodzeniu na nartach z przyklejoną foką, która zapobiega cofaniu się nart na podejściu. Dodatkowo specjalne wiązania pozwalają na swobodne podchodzenie, a po zdobyciu szczytu i ich przełączeniu na zjazd. Do uprawiania tego rodzaju narciarstwa niezbędna jest umiejętność jazdy na nartach.

Skitury co rocznie zdobywają nowych miłośników, a dzięki tej aktywności można pokonywać duże odległości zimą w górach. Przy wyjściach w wyższe rejony zagrożone lawinami niezbędny jest specjalistyczny sprzęt tzw. ABC lawinowe, czyli detektor, łopatka i sonda oraz umiejętność jego obsługiwania.

Skitury to popularny wśród miłośników gór sposób spędzania czasu. Przemieszczanie się na nartach skiturowych bywa niekiedy łatwiejsze niż letnie wędrówki po niektórych terenach górskich.


3. Narciarstwo zjazdowe


Zakopane, znanie jako "zimowa stolica Polski", faktycznie cieszy się zasłużoną sławą doskonałych warunków narciarskich. miasto słynie z doskonałych warunków narciarskich. Stoki narciarskie, takie jak Kasprowy Wierch, Harenda czy Szymaszkowa, oferują zarówno trasy dla początkujących, jak i dla zaawansowanych narciarzy. Przyciągają setki tysięcy narciarzy i snowboardzistów z całego kraju i zagranicy każdej zimy.

Kasprowy Wierch - góra narciarzy

To jedna z najbardziej znanych miejsc w Tatrach, a zarazem jedno z najpopularniejszych miejsc do uprawiania narciarstwa w Polsce. Znajdują się tu wymagające zjazdy dla zaawansowanych narciarzy. Kasprowy Wierch oferuje również spektakularne widoki na otaczające go szczyty, co dodaje niezapomnianego charakteru każdemu dniu spędzonemu na nartach. Do dyspozycji mamy stoki w Dolinie Goryczkowej i Kotle Gąsienicowym.

Stacja narciarska Harenda

Kolejny znaczący ośrodek narciarski w okolicach Zakopanego. Położony w pobliżu miasta, Harenda jest doskonałym miejscem dla początkujących narciarzy oraz tych bardziej zaawansowanych. Trasy są dobrze przygotowane, a infrastruktura ośrodka zapewnia komfortowe warunki do uprawiania sportów zimowych. Dodatkowym atutem jest możliwość korzystania z wyciągów krzesełkowych oraz szkółki narciarskiej dla dzieci i dorosłych.

Stok narciarski na Polanie Szymoszkowa

Ośrodek narciarski znany nie tylko z doskonałych tras narciarskich, ale również z malowniczych widoków na kotlinę zakopiańską. Trasy narciarskie na Szymoszkowej są zróżnicowane pod względem trudności, co sprawia, że każdy narciarz, niezależnie od poziomu zaawansowania, znajdzie coś dla siebie.


4. Wędrówka na rakietach śnieżnych


Kolejną zimową aktywnością, której warto spróbować, jest wędrówka w rakietach śnieżnych. Jak sama nazwa wskazuje, rakiety śnieżne to sprzęt do chodzenia po śniegu.
Dawniej rakiety śnieżne były bardzo ważnym narzędziem pomagającym w chodzeniu dla handlarzy futrami, strażników leśnych.

Obecnie są używane głównie do celów rekreacyjnych i turystycznych. Wędrówka po górach z użyciem rakietach śnieżnych jest bardzo dobrym pomysłem, ponieważ każdy z łatwością nauczy się nimi posługiwać. Co więcej, wędrówki w rakietach są uważane za tani sport, na który możne sobie pozwolić każdy.

Ogólnie rzecz biorąc, wędrówki w rakietach śnieżnych bardzo ułatwiają chodzenie w świeżym przepaścistym śniegu. Są dobrą alternatywą, jeśli chodzi o łatwe wędrówki lub po prostu zwykły spacer.

5. Narty biegowe


Dla fanów nart biegowych Zakopane oferuje bogatą sieć tras o różnym stopniu trudności. Trasy w Dolinie Białego i Dolinie Kościeliskiej zachwycają pięknymi widokami i doskonałymi warunkami do uprawiania tego sportu.

Narty biegowe, znane także jako biegówki, są coraz bardziej popularne w Zakopanem, szczególnie wśród tych, którzy cenią sobie kontakt z przyrodą i aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Zakopane oferuje dobrą infrastrukturę dla miłośników tego sportu, zapewniając różnorodne trasy o różnym stopniu trudności. Będą one odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy biegowych.

Trasy nart biegowych w Zakopanem przebiegają przez malownicze tereny pod Reglami, biegnąc przez las i po okolicznych łąkach. To jedna najbardziej znanych tras gdzie znajdziemy łatwe odcinki dla początkujących, jak i bardziej wymagające fragmenty dla zaawansowanych biegaczy. Dobrze przygotowane tory zapewniają idealne warunki do cieszenia się bieganiem na nartach i jednoczesnego podziwiania piękna górskiego krajobrazu.

Inną popularną trasą nart biegowych w Zakopanem jest trasa nieopodal kompleksu skoczni na terenie Centralnego Ośrodka Sportu. Trasa oferuje doskonałe warunki śniegowe dzięki sztucznemu naśnieżaniu oraz regularnemu utrzymaniu. A dzięki sztucznemu oświetleniu można tutaj nawet biegać gdy już jest ciemno.

Bez względu na poziom zaawansowania czy preferencje, miłośnicy nart biegowych znajdą w Zakopanem doskonałe warunki do uprawiania tego sportu i cieszenia się aktywnym wypoczynkiem wśród przyrody.


6. Jazda na rowerze górskim


zima na rowerze górskim
Kolarstwo górskie to aktywność jak sama nazwa wskazuje związana z terenem górskim. To sport polegający na jeździe na rowerach po nierównym terenie, pod górę lub w dół. Zazwyczaj konstrukcja rowerów i ich rama ma zwiększoną wytrzymałością, rowery tego typu dodatkowo posiadają amortyzator.

Kolarstwo górskie może odbywać się w różnym terenie. Jazda po górzystym terenie wymaga wytrzymałości, siły i równowagi, umiejętności prowadzenia roweru i oczywiście pewności siebie.

W Tatrach i okolicach Zakopanego jest niewiele szlaków, gdzie można jeździć na rowerze górskim. Na szczęście sąsiadujące pasma górskie oferują mnóstwo tras i miejsc, których przejechanie daje mnóstwo satysfakcji.


7. Trekking w Tatrach


trekking w górach
Trekking to aktywność związana z chodzeniem, ale w przeciwieństwie do pieszych wędrówek wymaga większego wysiłku fizycznego, lepszej kondycji i wytrzymałości. Trekking często trwa kilka dni, z dala od głównych dróg, a często trasy znajdują się w odległych miejscach o niewielkiej lub żadnej infrastrukturze.

To dłuższa wędrówka, w rejonach, gdzie zwykle nie ma dostępnych środków transportu. Trekking przeważnie odbywa się na już wytyczonych i oznakowanych szlakach oraz trasach.

W porównaniu z innymi rodzajami aktywności w górach trekking ma wiele zalet, są nimi kontakt z naturą, aktywność fizyczna i niski koszt. Ponieważ trwa kilka dni, dlatego często spędza się noc w namiotach, biwakach lub schroniskach.

W Tarach popularne są trekkingi górskie odbywające się szlakiem głównej grani Tatr. Przejście przeważnie rozkładane jest na wiele dni i tak zaplanowane, aby kończyć wycieczkę w schronisku. Kolejnego dnia wycieczka jest kontynuowana i prowadzi dalej szlakiem przez przełęcze i szczyty przeważnie do kolejnego schroniska.

Do trekingu należy być odpowiednio przygotowanym i mieć stosowny ekwipunek górski. Najważniejsze to wygodne buty oraz plecak, do którego trzeba spakować rzeczy potrzebne na kilka dni marszu. Aby być w pełni zadowolonym z trekingu w górach, musisz często chodzić.

Do bardzo popularnych należy trekking, który biegnie granią Tatr zachodnich na etapach:
  • Schronisko w Dolinie Chochołowskiej Grześ-Wołowiec Jarząbczy Wierch Starorobaciański Wierch Ornak.
  • Schronisko w Dolinie Kościeliskiej Dolina Tomanowa Ciemniak-Krzesanica Małołączniak Kopa Kondracka-Kasprowy Wierch Hala Gąsienicowa.

8. Biegi górskie


Ta dyscyplina biegów długodystansowych odbywająca się w terenie górskim. Bieganie w górach można zdefiniować dwiema filozofiami:

  • docenienie radości i korzyści płynących z szybkiego poruszania się pieszo w naturalnym górskim środowisku,
  • sportowe dążenie do jak najszybszego pokonania górskiej trasy, biorąc pod uwagę względy ryzyka i bezpieczeństwa.

Podobnie jak w przypadku normalnego biegania, dwie stopy odrywają się od ziemi, jednak bieganie w terenie górskim może również obejmować techniki chodzenia, wspinania się, przeskakiwania i zbiegania. Bieg trzeba dostosować do terenu i warunków, uwzględniając jednocześnie własne możliwości i preferencje.

Chociaż biegi górskie można uprawiać na asfaltowych lub gruntowych drogach, aktywność ta częściej odbywa się na szlakach górskich lub w górzystym terenie. Biegi zazwyczaj rozpoczynają się i kończą w punktach, takich jak, początek szlaku, stacja wyciągów, obóz bazowy, obiekt noclegowy i nie wymagają nocnego biwaku w górach.

Biegi górskie mogą odbywać się podczas zawodów sportowych lub prywatnych wycieczek. Nawigacja, znajdowanie trasy, samowystarczalność i ogólna znajomość gór to ważne umiejętności w przypadku długodystansowych biegów górskich, szczególnie poza zawodami. Niektóre trasy do biegów górskich mogą wymagać pewnych umiejętności alpinistycznych i bardzo lekkiego sprzętu alpinistycznego.

Na terenie Tatr organizowanych jest wiele biegów górskich, a najbardziej wymagający to bieg główną granią Tatr. Dystans do pokonania to ok. 70 km i duże przewyższenia 5000 metrów pod górę i 4900 metrów w dół.

9. Wspinaczka skałkowa


To aktywność, w której uczestnicy wspinają się w górę po naturalnych formacjach skalnych. Celem jest zdobycie szczytu lub punktu końcowego określonej trasy. Wspinaczka skałkowa to sport wymagający fizycznie i psychicznie, który często sprawdza siłę, wytrzymałość, zwinność i równowagę oraz odporność psychiczną wspinacza. Znajomość prawidłowych technik wspinaczkowych i korzystania ze specjalistycznego sprzętu wspinaczkowego jest kluczowe do bezpiecznego pokonywania trasy.

Ze względu na szeroki wachlarz i różnorodność formacji skalnych na całym świecie, wspinaczka skałkowa została podzielona na kilka różnych stylów i subdyscyplin. W Tatrach polskich znajduje się kilka miejsc udostępnionych wspinaczom.
Świetne ściany wspinaczkowe dal początkujących udostępnione przez Tatrzański Park Narodowy znajdują się przy wejściu do Doliny Lejowej

10. Paralotniarstwo nad Podhalem


Paralotniarstwo w Zakopanem to niezapomniane doświadczenie dla tych, którzy poszukują ekscytujących aktywności oraz chcą podziwiać piękno Tatr z perspektywy ptaka. Loty paralotnią są nie tylko pełne adrenaliny, ale także oferują przepiękne widoki na okoliczne góry i doliny.

W okolicy Zakopanego mamy możliwość praktykowania paralotniarstwa na okolicznych wzgórzach i grzbietach górskich. Dla bardziej doświadczonych paralotniarzy istnieją także trasy termiczne, które umożliwiają dłuższe loty i eksplorację okolicznych terenów.

Niezależnie od poziomu doświadczenia, loty paralotnią są bezpieczne, dzięki doświadczonym pilotom i nowoczesnemu sprzętowi. Jest to doskonała okazja nie tylko do doświadczenia niezwykłych emocji, ale także do odkrycia piękna górskich terenów z zupełnie nowej perspektywy. Dla tych, którzy szukają unikalnego sposobu na podziwianie tatrzańskiej scenerii, paralotniarstwo w Zakopanem jest świetną opcją.


Michał Jarząbek-Giewont autor bloga
AUTOR

Przewodnik tatrzański — ponad 10 lat doświadczenia w oprowadzaniu po Tatrach i Zakopanem. Rodowity góral z Zakopanego i miłośnik przyrody tatrzańskiej. Przewodnictwem zajmuje się zawodowo, oprowadza grupy oraz indywidualne osoby po górach. Prywatnie pasjonat jazdy na rowerze, skiturów oraz fotografii krajobrazów górskich.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści