Co można robić w Tatrach? — propozycje dla aktywnych

Przejdź do treści

Co można robić w Tatrach? — propozycje dla aktywnych

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane w porady · 4 Marzec 2021
Tatry to góry pozwalające na aktywne spędzanie czasu w otoczeniu wspaniałej scenerii. Możliwość aktywnego spędzenia czasu jest dość mocno zróżnicowana ze względu na pory roku i nasze preferencje.
Do wyboru jest wiele ciekawych opcji, od zwykłych wycieczek pieszych po biegi, wspinaczkę, jazdę na rowerze i nartach. Poniżej charakterystyka najbardziej popularnych rodzajów sportu i aktywności w górskim terenie.

Wycieczki piesze

turystyka piesza
Turystyka piesza to wśród miłośników gór najpopularniejszy rodzaj aktywność na świeżym powietrzu. Jeśli chcesz cieszyć się spacerami w otoczeniu wspaniałych górskich krajobrazów, to ten rodzaj aktywności jest dla Ciebie.

Wędrówki piesze odbywają się po specjalnie wytyczonych ścieżkach i drogach. Prowadzą dolinami, pośród lasów i łąk oraz w wyższe partie gór, na szczyty i przełęcze.
Ten rodzaj aktywności to połączenie sportu i turystyki. Poziom trudności może być niski lub umiarkowany, biorąc pod uwagę nachylenie, przewyższenie i odległość trasy.

Wędrówki po górach mają coraz więcej zwolenników, ponieważ nie są to zawody, a raczej zdrowy styl życia, który może być uprawiany przez każdego.

Piesze wędrówki mają wiele korzyści zdrowotnych: pomagają spalać kalorie, zapobiegają otyłości, zwiększają masę mięśniową, utrzymują gęstość kości, pomagają kontrolować nadciśnienie, poprawiają nastrój oraz zmniejszają niepokój i stres. Ponadto wycieczki w górskim otoczeniu poprawiają koncentrację i samopoczucie, podnoszą samoocenę, a nawet zwiększają kreatywność.

Planując wycieczkę górską, należy wziąć pod uwagę pogodę, własne możliwości i doświadczenie, niezbędny sprzęt i oczywiście nie zapomnieć o czasie, który będzie potrzebny na pokonanie trasy. Podsumowując, turystyka piesza jest jedną z najlepszych aktywnością na świeżym powietrzu dla wszystkich lubiących wysiłek pośród gór.


Na nartach skiturowych

na skiturach w tatarch
Skitury to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu zimą. Polega on na chodzeniu na nartach z przyklejoną foką, która zapobiega cofaniu się nart na podejściu. Dodatkowo specjalne wiązania pozwalają na swobodne podchodzenie, a po zdobyciu szczytu i ich przełączeniu na zjazd. Do uprawiania tego rodzaju narciarstwa niezbędna jest umiejętność jazdy na nartach.

Skitury co rocznie zdobywają nowych miłośników, a dzięki tej aktywności można pokonywać duże odległości zimą w górach. Przy wyjściach w wyższe rejony zagrożone lawinami niezbędny jest specjalistyczny sprzęt tzw. ABC lawinowe, czyli detektor, łopatka i sonda oraz umiejętność jego obsługiwania.

Skitury to popularny wśród miłośników gór sposób spędzania czasu. Przemieszczanie się na nartach skiturowych bywa niekiedy łatwiejsze niż letnie wędrówki po niektórych terenach górskich.


Na rakietach śnieżnych

Kolejną zimową aktywnością, której warto spróbować, jest wędrówka w rakietach śnieżnych. Jak sama nazwa wskazuje, rakiety śnieżne to sprzęt do chodzenia po śniegu.
Dawniej rakiety śnieżne były bardzo ważnym narzędziem pomagającym w chodzeniu dla handlarzy futrami, strażników leśnych.

Obecnie są używane głównie do celów rekreacyjnych i turystycznych. Wędrówka po górach z użyciem rakietach śnieżnych jest bardzo dobrym pomysłem, ponieważ każdy z łatwością nauczy się nimi posługiwać. Co więcej, wędrówki w rakietach są uważane za tani sport, na który możne sobie pozwolić każdy.
Ogólnie rzecz biorąc, wędrówki w rakietach śnieżnych bardzo ułatwiają chodzenie w świeżym przepaścistym śniegu. Są dobrą alternatywą, jeśli chodzi o łatwe wędrówki lub po prostu zwykły spacer.


Na rowerze górskim

na rowerze górskim w tatrach na szlaku
Kolarstwo górskie to aktywność jak sama nazwa wskazuje związana z terenem górskim. To sport polegający na jeździe na rowerach po nierównym terenie, pod górę lub w dół. Zazwyczaj konstrukcja rowerów i ich rama ma zwiększoną wytrzymałością, rowery tego typu dodatkowo posiadają amortyzator.

Kolarstwo górskie może odbywać się w różnym terenie. Jazda po górzystym terenie wymaga wytrzymałości, siły i równowagi, umiejętności prowadzenia roweru i oczywiście pewności siebie.

W Tatrach jest niewiele szlaków, gdzie można jeździć na rowerze górskim. Na szczęście sąsiadujące pasma górskie oferują mnóstwo tras i miejsc, których przejechanie daje mnóstwo satysfakcji.


Trekking w górach

trekking w tatrach
Trekking to aktywność związana z chodzeniem, ale w przeciwieństwie do pieszych wędrówek wymaga większego wysiłku fizycznego, lepszej kondycji i wytrzymałości. Trekking często trwa kilka dni, z dala od głównych dróg, a często trasy znajdują się w odległych miejscach o niewielkiej lub żadnej infrastrukturze.

To dłuższa wędrówka, w rejonach, gdzie zwykle nie ma dostępnych środków transportu. Trekking przeważnie odbywa się na już wytyczonych i oznakowanych szlakach oraz trasach.

W porównaniu z innymi rodzajami aktywności w górach trekking ma wiele zalet, są nimi kontakt z naturą, aktywność fizyczna i niski koszt. Ponieważ trwa kilka dni, dlatego często spędza się noc w namiotach, biwakach lub schroniskach.

W Tarach popularne są trekkingi górskie odbywające się szlakiem głównej grani Tatr. Przejście przeważnie rozkładane jest na wiele dni i tak zaplanowane, aby kończyć wycieczkę w schronisku. Kolejnego dnia wycieczka jest kontynuowana i prowadzi dalej szlakiem przez przełęcze i szczyty przeważnie do kolejnego schroniska.

Do trekingu należy być odpowiednio przygotowanym i mieć stosowny ekwipunek górski. Najważniejsze to wygodne buty oraz plecak, do którego trzeba spakować rzeczy potrzebne na kilka dni marszu. Aby być w pełni zadowolonym z trekingu w górach, musisz często chodzić.


Biegi górskie

Ta dyscyplina biegów długodystansowych odbywajaca się w terenie górskim. Bieganie w górach można zdefiniować dwiema filozofiami:
  • docenienie radości i korzyści płynących z szybkiego poruszania się pieszo w naturalnym górskim środowisku,
  • sportowe dążenie do jak najszybszego pokonania górskiej trasy, biorąc pod uwagę względy ryzyka i bezpieczeństwa.

Podobnie jak w przypadku normalnego biegania, dwie stopy odrywają się od ziemi, jednak bieganie w terenie górskim może również obejmować techniki chodzenia, wspinania się, przeskakiwania i zbiegania. Bieg trzeba dostosować do terenu i warunków, uwzględniając jednocześnie własne możliwości i preferencje.

Chociaż biegi górskie można uprawiać na asfaltowych lub gruntowych drogach, aktywność ta częściej odbywa się na szlakach górskich lub w górzystym terenie. Biegi zazwyczaj rozpoczynają się i kończą w punktach, takich jak, początek szlaku, stacja wyciągów, obóz bazowy, obiekt noclegowy i nie wymagają nocnego biwaku w górach.

Biegi górskie mogą odbywać się podczas zawodów sportowych lub prywatnych wycieczek. Nawigacja, znajdowanie trasy, samowystarczalność i ogólna znajomość gór to ważne umiejętności w przypadku długodystansowych biegów górskich, szczególnie poza zawodami. Niektóre trasy do biegów górskich mogą wymagać pewnych umiejętności alpinistycznych i bardzo lekkiego sprzętu alpinistycznego.

Na terenie Tatr organizowanych jest wiele biegów górskich, a najbardziej wymagający to bieg główną granią Tatr. Dystans do pokonania to ok. 70 km i duże przewyższenia - 5000 metrów pod górę i 4900 metrów w dół.


Wspinaczka skałkowa

To aktywność, w której uczestnicy wspinają się w górę po naturalnych formacjach skalnych. Celem jest zdobycie szczytu lub punktu końcowego określonej trasy. Wspinaczka skałkowa to sport wymagający fizycznie i psychicznie, który często sprawdza siłę, wytrzymałość, zwinność i równowagę oraz odporność psychiczną wspinacza. Znajomość prawidłowych technik wspinaczkowych i korzystania ze specjalistycznego sprzętu wspinaczkowego jest kluczowe do bezpiecznego pokonywania trasy.

Ze względu na szeroki wachlarz i różnorodność formacji skalnych na całym świecie, wspinaczka skałkowa została podzielona na kilka różnych stylów i subdyscyplin. W Tatrach polskich znajduje się kilka miejsc udostępnionych wspinaczom.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści