9 korzyści jazdy na rowerze

Przejdź do treści

9 korzyści jazdy na rowerze

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane w porady · 31 Maj 2022
Jakakolwiek aktywność rowerowa czy to na górskim, czy miejskim rowerze jest świetną formą ruchu. Dodatkowo kolarstwo górskie, podobnie jak piesze wędrówki, pozwala odkrywać najpiękniejsze i mniej znane miejsca. Od kilkudziesięciu lat kolarstwo górskie pozostaje bardzo popularną formą rekreacji na łonie natury.

Ponieważ problemy ze zdrowiem publicznym, w tym otyłość, choroby serca i cukrzyca, nasilają się, aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu, ma coraz większe znaczenie dla naszego zdrowia jako jednostek i społeczeństwa. Uprawiając jakiekolwiek kolarstwo, można cieszyć się wieloma korzyściami zdrowotnymi płynącymi z tej aktywności.

1. Zdrowe serce

Wiadomo, że regularne ćwiczenia poprawiają sprawność układu krążenia. Badania wykazały, że jazda na rowerze co najmniej 32 km tygodniowo zmniejszają ryzyko choroby wieńcowej o prawie 50%. Kolarstwo górskie wykorzystuje duże grupy mięśni, które wymagają sporej ilości tlenu. To sprawia, że serce pracuje stabilnie, zwiększając jego sprawność o 3-7%.

2. Mniejszy nacisk na stawy

Kolarstwo górskie jest sportem o niskim wpływie, co oznacza, że mniej obciąża stawy niż inne aktywności aerobowe np. jak bieganie. Jazda na rowerze jest również uważana za sport nieobciążający, co oznacza, że siedząc podczas jazdy rowerem, odciąża stawy i zmniejsza ryzyko ich kontuzji.

3. Zmniejszone ryzyko chorób

Wiadomo, że regularne, umiarkowane ćwiczenia wzmacniają układ odpornościowy i zapewniają zdrowie. Naukowcy z University of North Carolina odkryli, że ludzie, którzy jeżdżą na rowerze przez 30 minut, 5 dni w tygodniu, biorą o połowę mniej dni chorobowych w porównaniu do osób prowadzących siedzący tryb życia!
Inne badanie opublikowane w European Journal of Epidemiology wykazało, że kobiety, które regularnie ćwiczą, w tym jeżdżą na rowerze do pracy, zmniejszyły zachorowalność na raka piersi.

4. Zmniejszony stres i lepszy nastrój

leśna przejażdzka na rowerze
Wysiłek podczas uprawiania kolarstwa górskiego stymuluje organizm do uwalniania naturalnych endorfin, które są sposobem na dobre samopoczucie i pozyskiwanie energii. Ćwiczenia wzmacniają również serotoninę, ważny neuroprzekaźnik w mózgu, który pomaga zapobiegać depresji i lękom.

Skupienie i uwaga potrzebne do jazdy w terenie mogą stać się formą medytacji w trakcie ruchu, pomagając zrelaksować się i przetrwać stresory w życiu, działając jako odwrócenie uwagi od negatywnych myśli, które mogą przyczyniać się do lęku i depresji.

Zdobywanie nowych umiejętności i doskonalenie umiejętności jazdy na rowerze górskim pomaga również budować pewność siebie i poczucie własnej wartości.

5. Poprawa równowagi i koordynacji

W przeciwieństwie do truchtu na bieżni lub stepperze, kolarstwo górskie to aktywność dynamiczna, która wymaga od rowerzysty ciągłego dostosowywania się do zmieniającego się terenu, nachylenia i wysokości. Utrzymanie stabilności na rowerze górskim nie tylko chroni przed upadkiem, ale wzmacnia ścieżki nerwowe i wzmacnia pamięć mięśniową. Równowaga i koordynacja wymagają połączonych zasobów mózgu, zmysłów, mięśni i układu nerwowego. Gdy się starzejemy utrzymywanie tych systemów aktywnymi, zapobiega niepełnosprawności spowodowanej starzeniem się i zmniejsza ryzyko obrażeń spowodowanych upadkami.

6. Trening całego ciała

Bez wątpienia rozpoznasz po określonych mięśniach łydek zapalonego rowerzystę, ale możesz nie zdawać sobie sprawy, że kolarstwo górskie wykorzystuje mięśnie całego ciała. Oczywiście jazda na rowerze buduje silne nogi, uda i łydki oraz mięśnie pośladków. Równowaga potrzebna do utrzymania pozycji pionowej wzmacnia mięśnie brzucha i tułowia. Podjazdy i manewrowanie w trakcie skrętów również wzmacniają górną część ciała. Dodatkowym bonusem kolarstwa górskiego jest to, że aby odbyć odpowiedni trening nie musimy mieć drogiego karnetu na siłownię ani osobistego trenera.

7. Lepszy sen

Po jeździe możesz od razu poczuć się zmęczony i wyczerpany, ale ostatecznie prowadzi to do lepszego snu regeneracyjnego. Jazda na rowerze zmniejsza poziom kortyzolu, hormonu, który nie pozwala nam zasnąć. Kolarstwo górskie to aktywność na świeżym powietrzu, gdzie będziesz wystawiony na działanie światła dziennego, które pomaga utrzymać naturalny dobowy cykl snu/budzenia organizmu, nie wspominając o zwiększeniu produkcji witaminy D w organizmie. Unikaj natomiast energicznych przejażdżek późno wieczorem, może to przynieść odwrotny efekt uwalniania stymulujących endorfin, które mogą nie pozwalać Ci zasnąć.

8. Relacje społeczne

Nowsza dziedzina psychologii pokazała, że zdrowe relacje i interakcje społeczne są kluczem do bycia szczęśliwym i znalezienia sensu życia. Jazda na rowerze górskim jest często aktywnością społeczną dzieloną przez kluby i grupy, które jeżdżą razem na rowerze. To doskonała okazja do budowania osobistych więzi i nawiązywania nowych przyjaźni z ludźmi, którzy lubią także wycieczki rowerowe.

9. Ciesz się przyrodą

na rowerze z rodziną
Czy jest lepszy sposób na przebywanie w otoczeniu natury i wspaniałego krajobrazu niż ten w trakcie jazdy po leśnych i polnych drogach?

Kolarstwo górskie, bardziej niż jakakolwiek inna aktywność, pozwala szybko zejść z utartych ścieżek i cieszyć się samotnością w otoczeniu przyrody. Japońscy naukowcy wykazali, że przebywanie na łonie natury (co nazywają „leśną kąpielą”) poprawia relaks i zmniejsza stres.

Ruchliwe środowisko miejskie ma dokładnie odwrotne skutki, stymulując ośrodki strachu i lęku w mózgu. Jazda na rowerze to świetny sposób na poprawę ogólnego stanu zdrowia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego.


Dodatkowy sprzęt rowerowy

Aby w pełni cieszyć się jazdą w terenie, potrzebujesz nie tylko odpowiedniego roweru górskiego jak np. kross hexagon, ale także musisz posiadać odpowiedni sprzęt:

Kask
Najpierw najważniejsza rzecz! Pod żadnym pozorem nie powinieneś jeździć bez kasku, ponieważ twoja głowa jest jedną z najważniejszych części ciała i powinna być chroniona w jak największym stopniu. Ważne jest, aby kask był dobrze dopasowany i nie powinien Cię ściskać — najlepiej więc wypróbować kilka modeli, aby znaleźć idealny kask dla siebie. Jak masz go już na głowie, nie zapomnij zapiąć pod brodą.

Okulary
Zdecydowanie powinieneś nosić okulary do jazdy na rowerze, aby nic Cię nie oślepiło podczas zjazdu i aby chronić oczy przed promieniami UV. Zaletą mogą być również wymienne soczewki – ciemne soczewki chroniące przed słońcem podczas jazdy pod górę oraz jasne soczewki podczas zjazdów przez las.

rower MTB
Buty
Przede wszystkim musisz zdecydować, czy chcesz jeździć z pedałami zatrzaskowymi, czy płaskimi. Oba systemy mają swoje zalety i wady. Najlepiej wypróbować oba i zdecydować, który system jest najlepszy dla Ciebie. W przypadku pedałów zatrzaskowych typu SPD potrzebujesz odpowiednich butów, a w przypadku płaskich pedałów najlepiej zaopatrzyć się w buty, które zapewniają wystarczającą przyczepność na pedałach.

Rękawiczki
Rękawiczki rowerowe nie tylko zapewniają lepszą chwytliwość, ale także chronią dłonie.

Plecak
Wygodny plecak o pojemności około 10-15 litrów zwykle wystarcza do przechowywania przekąsek, odzieży, apteczki itp. Ważne jest, aby plecak dobrze leżał i można go było regulować za pomocą pasów piersiowych i biodrowych.

Apteczka
Podczas jazdy na rowerze zawsze powinieneś mieć przy sobie apteczkę z podstawowymi akcesoriami pierwszej pomocy.

Odzież
Możesz jeździć na rowerze w zwykłej odzieży sportowej, ale ubranie zaprojektowane specjalnie do jazdy na rowerze z pewnością ma swoje zalety. Na wiosnę i lato powinieneś być wyposażony w spodenki rowerowe, koszulkę, spodenki wewnętrzne z wyściółką pośladków i cienką kurtkę przeciwdeszczową. Na zimę potrzebujesz kilku cieplejszych warstw, takich jak bluza z polaru i długie spodnie rowerowe. Na zimniejsze dni możesz również ubrać w miarę dopasowane i elastyczne spodnie trekkingowe damskie lub męskie.

Zestaw naprawczy
Taki zestaw jest niezbędny, abyś mógł szybko naprawić proste usterki i nie musiał pchać roweru. Powinien obejmować: zestaw z kluczami, pompkę, zapasową dętkę, zestaw do naprawy dętki i ewentualnie komplet linek zmiany biegów oraz jedno lub dwa ogniwa łańcucha plus nowy nit-trzpień.Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści