7 wskazówek jak zrobić dobre zdjęcie krajobrazu górskiego

Przejdź do treści

7 wskazówek jak zrobić dobre zdjęcie krajobrazu górskiego

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane w porady · 28 Luty 2022
Robienie zdjęć krajobrazowych może wydawać się proste, zwłaszcza gdy jesteś otoczony wspaniałymi górskimi szczytami. Aby naprawdę zrobić świetne zdjęcie, którym będziesz mógł się podzielić z przyjaciółmi lub powiesić na ścianie, będzie to wymagało więcej wysiłku niż tylko wyciągnięcie aparatu i zrobienie kilku zdjęć.

Czym fotografować?

R6 bezlusterkowiec
Do fotografii krajobrazowej/górskiej najlepiej nadają się aparaty z wymiennymi obiektywami. Najlepszą jakość zdjęć oferują lustrzanki, które ze względu na wielkość i wagę nie wszystkim przypadną do gustu.

Mniejsze gabaryty, jakość robionych zdjęć oraz możliwość wymiany obiektywów oferują niezwykle popularne bezlusterkowce.
Na tle konkurencji wyróżnia się Canon R6, ten pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy świetnie sprawdzi się podczas fotografii krajobrazowej.

W lustrzanka i aparatach bezlusterkowych potrzebny będzie dobry obiektyw. Dla osób lubiące szerokie kadry najlepsze będą obiektywy z szerokim kątem od 14 do 30 mm, natomiast do zbliżeń dobrze by teleobiektywy miały 70–200 lub 100–400 mm.
Wskazówki, które pomogą Ci w fotografii krajobrazowej:

1. Wybierz przysłonę średniego zakresu
ustawianie przesłony w aparacie

Jednym z celów robienia zdjęć krajobrazowych jest uzyskanie wyjątkowo ostrego i wyraźnego obrazu. Odpowiednie ustawienia ekspozycji mają na to wpływ, dlatego warto zacząć od ustawienia przysłony.

Aby uzyskać możliwie najostrzejszy i najczystszy obraz, najlepiej robić zdjęcia z liczbą przysłony o ok. dwa do trzech stopni wyższą niż najniższa możliwa (przysłona średniego zakresu, taka jak f/8, zwykle będzie odpowiednia).

Jednak gdy Twoje ujęcie krajobrazu będzie zawierać elementy widoczne na pierwszym planie, w środku i w tle, możesz wtedy pobawić się przysłoną, aby uzyskać określony efekt.

Na przykład, aby uzyskać dużą głębię ostrości, w której elementy pierwszego planu i tła są ostre, użyj wysokiej przysłony, czegoś w rodzaju f/11 lub f/16. Natomiast jeśli celowo chcesz rozmyć element na pierwszym planie obrazu, możesz ustawić niską przysłonę, np.: f/2,8, wtedy uzyskasz także małą głębię ostrości.

2. Wybierz niskie ISO

Innym sposobem na zapewnienie najlepszej jakości obrazu jest ustawienie czułości ISO na jak najniższą, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości fotografowania z przysłoną i czasem otwarcia migawki, które spełniają Twoje potrzeby. Takie ustawienie może zapobiec ziarnistości fotografii, które występują przy wyższych ustawieniach ISO.

Zwykle dobrze się do tego sprawdza czułość w zakresie 100-400. Planując robić zdjęcie z niską czułością ISO, pamiętaj, aby nie przegapić odpowiedniego kadru. Jeśli chcesz zwiększyć ISO, aby móc użyć określonej przysłony i / lub czasu otwarcia migawki, zrób to.

3. W określonych sytuacjach użyj statywu

fotografowanie ze statywem
Przy ustawieniu niskiego ISO i przysłony wybór czasu otwarcia migawki może być długi i wtedy niezbędny będzie odpowiedni statyw do aparatu.

Aby to sobie ułatwić, ustaw aparat w trybie priorytetu przysłony, a aparat automatycznie dobierze czas otwarcia migawki, który będzie najlepszy dla właściwej ekspozycji. Gdy migawka będzie długo otwarta, będzie potrzebny statywu, jego użycie może zapobiec nieostremu zdjęciu spowodowanemu drżeniem rąk.

Ogólną wskazówką przy określaniu najniższego możliwego do użycia ręcznego czasu otwarcia migawki jest przyjrzenie się ogniskowej obiektywu i użycie statywu dla dowolnych czasów otwarcia migawki dłuższych niż odwrotność tej liczby. Na przykład, jeśli twój obiektyw ma ogniskową 50 mm, możesz fotografować z 1/50 sekundy bez większych problemów z ręki. Natomiast dla wolniejszego czasu będziesz musiał użyć statywu.

4. Fotografuj w czasie tzw. "złotej godzinie"
 Czas tuż po wschodzie lub przed zachodem słońca fotografowie określają jako "złotą godzinę" (zwaną też czasem magiczną godziną). O tej porze występuje piękne, znajdujące się nisko na niebie rozproszone światło wytwarzane przez słońce. Aby naprawdę zrobić oszałamiające zdjęcie krajobrazu, wyjdź w tych godzinach i wykonaj dużo ujęć.
Gdy słońce znajduje się nisko nad horyzontem, scena nabierze ciepłego blasku a dodatkowo może uda się uchwycić długie cienie, które dodadzą głębi Twoim fotografiom.

Oczywiście nie oznacza to, że inne pory dnia będą złe dla fotografii krajobrazu. Gdy jest środek dnia, a słońce jest wysoko na niebie, prawdopodobnie będziesz mieć ostre, jaskrawe światło, które często nie zapewnia zrobienia atrakcyjnego zdjęcia. W takich warunkach szukaj sposobów na zmiękczenie światła.

Aby światło było nieco łagodniejsze a na niebie są chmury, spróbuj poczekać, aż jedna zakryje słońce. Możesz także spróbować ustawić się pod drzewem lub odwrócić uwagę od rozległego krajobrazu i zróbić zdjęcia bliżej położonych obiektów, takich jak liście na drzewach.


5. Użyj filtra polaryzacyjnego

Smreczyński Staw jesienią

Używanie filtra polaryzacyjnego pozwoli poprawić kolory i kontrast oraz zredukować odblaski na Twoich zdjęciach. Filtry polaryzacyjne mogą być szczególnie przydatne podczas fotografowania kadrów zawierających wodę, niebo, krajobrazy bogate w kolory. Pomagają także przy scenach odbijających się w wodzie np. szczyty górskie odbijające się w tafli jeziora. Przy pomocy filtra polaryzacyjnego możesz wydobyć żywy błękit nieba lub zredukować lśniący blask wody na skałach.

Większość filtrów polaryzacyjnych przykręca się do końca obiektywu, aby kontrolować stopień polaryzacji, można je obracać ręcznie. Dodatkową zaletą jest to, że filtr chroni szkło obiektywu przed zarysowaniami i innymi uszkodzeniami.

Jeśli używasz smartfona, prawdopodobnie nie będziesz w stanie założyć filtra polaryzacyjnego. Jedną z rzeczy, które możesz wypróbować, jest postawienie spolaryzowanych okularów przeciwsłonecznych przed obiektywem, aby osiągnąć podobny efekt.

6. Skomponuj dobre zdjęcie

szczyty w tatrach zimą

Dobrze skomponowane zdjęcie krajobrazu ma odpowiednio poukładane elementy tj. drzewa, chmury, góry czy ludzie. Fotografia powinna przyciągać wzrok, opowiadać historię lub budzić określone emocje.

Oto kilka sposobów na poprawienie kompozycji zdjęć krajobrazu:

Skorzystaj z zasady trójpodziału

Słowacja i czerwona Skałka

Stosowanie zasady trójpodziału to prosty sposób na stworzenie wyważonej i interesującej wizualnie fotografi. Aby to zrobić, po prostu podziel kadr na trzy części w pionie i poziomie za pomocą wyimaginowanych linii siatki i umieść obiekt(y), (elementy) zdjęcia wzdłuż linii lub na przecięciu dwóch linii. Wiele aparatów umożliwia wyświetlanie rzeczywistej siatki w wizjerze i/lub na ekranie LCD. Dzięki włączeniu takiej funkcji mamy ułatwione komponowanie ujęć z zastosowaniem zasady trójpodziału.

Skorzystaj z głównych linii

Używanie linii na zdjęciach to dobry sposób na zwrócenie uwagi widza na główny obiekt i stworzenie wrażenia ruchu na obrazie. Np. gdy robisz zdjęcie krajobrazowe, zastanów się, jak wykorzystać takie rzeczy, jak drzewa, szlaki, chmury lub linie grani. Poprowadź oko widza przez obraz.

Zmień swój punkt widzenia

Robienie wszystkich zdjęć z tego samego punktu widzenia może czasami sprawić, że wszystkie zdjęcia zaczną wydawać się takie same. Spróbuj zmienić pozycje fotografowania, aby dodać nowy akcent do swoich zdjęć. Szukając ciekawego kadru spróbuj klęknąć, przykucnąć, położyć się na ziemi. Znajdź sposób, aby być wyżej, np. możesz wspiąć się na pobliską skałę, wzniesienie lub bezpiecznie wejść się na drzewo. Eksperymentując ze znalezieniem odpowiedniego kadru należy zachować ostrożność, zwłaszcza przebywając w eksponowanym i niebezpiecznym miejscu.


7. Dodatkowe rzeczy potrzebne do robienia dobrych zdjęć krajobrazu

Poznaj swój aparat

Niezależnie od tego, czy do fotografowania uzyjesz zwykłego aparatu, smartfona czy to będzie to zawansowana lustrzanka cyfrowa, zanim wyruszysz w drogę, musisz wiedzieć, jak korzystać ze swojego sprzętu. Zapoznaj się w domu z funkcjami aparatu, dowiedz się, jak włączyć i dostosować takie rzeczy, jak: przysłona, czas otwarcia migawki i czułość ISO.

Użyj automatycznej sceny krajobrazu

Jeśli twój aparat nie pozwala na regulację czasu otwarcia migawki, przysłony i ISO, poszukaj funkcji w oprogramowaniu i nastaw fotografowanie sceny krajobrazowej. To ustawienie automatyczne i odpowiednio dobierze szybkość migawki, przysłonę oraz zoptymalizuje ustawienia pod kątem obiektywu.

Poznaj miejsce fotografowania

Jeśli wybierasz się w miejsce, w którym nigdy wcześniej nie byłeś, poszukaj o nim informacji w internecie. Dowiedz się o dobrych punktach widokowych i malowniczych miejscach. Możesz nawet spróbować użyć Google Street View, aby uzyskać podgląd tego miejsca. Dzięki tym informacją możesz zacząć zastanawiać się, jak będzie wyglądać Twoje zdjęcie i jak uzyskać odpowiednie ujęcie.

Sprawdź swoją lokalizację

Aby zrobić naprawdę świetne ujęcie, powinieneś poświęcić czas na poznanie miejsca, które będziesz fotografować. Dobrze, jeśli jesteś w stanie zbadać okolicę kilka razy w różnych warunkach oświetleniowych. Dzięki temu naprawdę dobrze zorientujesz się, gdzie, o której i kiedy musisz się tam znaleźć, aby wykonać najlepsze ujęcie.

Nie spiesz się, jeśli nie musisz

Gdy będziesz już na szlaku i zdecydujesz, że chcesz zrobić zdjęcie krajobrazu, po prostu się zatrzymaj i je wykonaj. Gdy dotrzesz do malowniczego miejsca np. na godzinę przed „złotą godziną”, wykorzystaj ten dodatkowy czas. Sprawdź, skąd będzie najlepsze ujęcie, zastanów się jakich użyć ustawień aparatu i co chcesz umieścić na zdjęciu, np. drzewa, skały i ludzi.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści