Przejdź do treści

22 najlepsze filmy o górach i wspinaczce - lista filmów górskich i wspinaczkowych

Przewodnik tatrzański
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w porady · czwartek 11 Sty 2024
Powstało dużo filmów fabularnych i dokumentalnych o zmaganiach w górach. W poniższym zestawieniu przedstawiamy 22 filmy górskie. Część z nich jest na najwyższym poziomie, pozostałe stanowią zwykłą rozrywkę.
Przedstawiają one różne historie, cześć jest na faktach część to zupełny wymysł scenarzystów, łączy je wspólny element — akcja wszystkich rozgrywa się w górach. Oglądając je w domu, masz się zrelaksować i poczuć powiew rześkiego górskiego powietrza, co w znacznej mierze niżej przedstawione tytuły robią. Przeglądnij poniższą listę filmów górskich i wspinaczkowych, a może znajdziesz taki, którego nie oglądałeś.

1. Akcja na Eigerze, The Eiger Sanction

USA
reż. Clint Eastwood
czas 2 godz. 3 min 1975 r.

The Eiger Sanction


W tym filmie Clint Eastwood, który reżyserem wciela się w postać głównego bohatera. To międzynarodowy thriller akcji, którego akcja rozgrywa się w Alpach Szwajcarskich. Hemlock, emerytowany zawodowy zabójca (Eastwood), będąc na emeryturze, został kolekcjonerem dzieł sztuki. Spokojne życie przerywa śmierć bliskiego przyjaciela, mężczyzna zostaje zmuszony do złapania niebezpiecznego podwójnego agenta.

W filmie Eastwooda będziemy oglądać zapierającą dech w piersiach podróż głównego bohatera w Alpy Szwajcarskich. To tam pośród grupy alpinistów znajduje się mężczyzna, którego szuka, choć jego tożsamość jeszcze nie zna. Akcja na Eigerze to film akcji, oparty na powieści Trevaniana, zawiera jedne z ciekawszych scen wspinaczkowych, jakie kiedykolwiek nakręcono. Dodatkowo sekwencje akcji są wciągające, a zdjęcia ze szczytów górskich cieszą oko.


2. Krzyk kamienia, Cerro Torre: Schrei aus Stein

Argentyna/Francja/Kanada/Niemcy/Włochy
reż. Werner Herzog,
czas 1 h 45 m 1991 r.

Cerro Torre: Schrei aus Stein

Jeden z najlepszych filmów o górach

Roccia to najlepszy i doświadczony alpinista, zdobywca wszystkich najwyższych gór świata. Martin natomiast to świetny wspinacz sportowy i najwybitniejszy przedstawiciel nowego pokolenia alpinistów.

Mężczyźni zakładają się, który z nich jako pierwszy zdoła zdobyć Cerro Torre. Szczyt należący do jednego z najniebezpieczniejszych w Argentynie i na ziemi. Im bliżej dnia wspinaczki, tym rosnąca rywalizacja staje się destrukcyjna. Walka młodego wspinacza z weteranem zakończy się dramatycznymi skutkami.

3. K2

Japonia/USA/Wielka Brytania
reż. Frank Roddam,
czas 1 godz. 42 min 1991 r.

K2

Film opowiada o dwóch amerykańskich alpinistach, którzy pragną zdobyć legendarną górę K2. Jeden z nich Broooks (Michaela Biehna) z zawodu jest prokuratorem, jego przyjaciel Jameson (Matta Cravena) to fizyk lubiący domowe zacisze. Podczas trekkingu na Alasce, dowiadują się o wyprawie na K2.

Poznają tam mężczyznę, który ma w planach wspiąć się na K2, drugi co do wysokości szczyt świata. Taylor prosi mężczyznę o miejsce w wyprawie, twierdząc, że on i Harold są wystarczająco dobrzy. Dwóm mężczyznom udaje się dołączyć do wyprawy, ale wkrótce odkrywają, że ich partnerzy nie są do końca odpowiednio przygotowani.

Choć obraz nie zadaje żadnych pytań filozoficznych w kwestii, dlaczego ludzie dobrowolnie narażają się na skrajne niebezpieczeństwo, jest przyjemnym filmem górskim. W „K2” zobaczymy przepiękne widoki. Zarówno Biehn, jak i Craven są sympatycznymi bohaterami, którzy walczą o przetrwanie w ekstremalnych warunkach.

4. Alive, Dramat w Andach

USA, Kanada
reż. Frank Marshall
czas 2 godz. 7 min 1993 r.

Alive, Dramat w Andach film

Film o przetrwaniu w górach

Film rozgrywa się w otoczeniu surowych górskich szczytów i jest oparty na prawdziwych wydarzeniach. Opowiada o strasznych przeżyciach grupy zawodników reprezentacji Urugwaju w rugby. Samolot, którym lecieli z rodziną i przyjaciółmi do Chile, w październiku 1972 roku rozbija się w środku pasma górskiego Andów.

Bez przygotowania, odpowiedniego ubioru a przede wszystkim bez jedzenia zostają uwięzieni pośród górskim pustkowiu i mogą liczyć tylko na siebie. Mijają dni, podczas których nikt nie przybywa na ratunek, aby przeżyć, zostają zmuszeni do kanibalizmu. Zjadają ciała swoich zmarłych towarzyszy, podczas gdy najsilniejsi przygotowują się do desperackiej wędrówki przez góry. Warto oglądnąć ten film i zobaczyć wolę przeżycia i co człowiek jest w stanie znieść, aby przeżyć.

5. Na krawędzi, Cliffhanger

USA, Francja, Włochy
reż. Renny Harlin
czas 1 godz. 52 min 1993 r.

Cliffhanger

„Na Krawędzi” Sylwester Stalonne grający główną rolę wciela się w Gabe’a Walkera, ratownika górskiego. Uczestniczy on w nieszczęśliwym wypadku w górach, w którym ginie dziewczyna jego najlepszego przyjaciela. Czują się odpowiedzialny za jej śmierć — Gable wyjeżdża. Wraca po roku i otrzymuje szansę na odkupienie.

Pomimo wielu absurdów w filmie warto go zobaczyć. Sceneria gór skalistych dodaje dodatkowego napięcia akcji, oferując jednocześnie piękne zdjęcia. Na Krawędzi to jeden z lepszych filmów Stallone. Co ciekawe jego dublerem był Wolfgang Güllich, jeden z najlepszy ówczesny wspinacz na świecie. (podobno Stallone przyznał się, że ma lęk wysokości). I jeżeli przed filmem nastawimy się na rozrywkę i nie będziemy doszukiwać się realizmu, to seans stanowi dobrą rozrywkę.

6. Siedem lat w Tybecie, Seven Years in Tibet

USA, Wielka Brytania
reż. Jean-Jacques Annaud
czas 2 godz. 19 min 1997 r.

 Seven Years in Tibet

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda życie Dalajlamy XIV? Ten film pozwali ci się o tym przekonać. Fabuła koncentruje się wokół Henricha Harnera (Brad Pitt), austriackiego alpinisty. Wspinacz postanawia dodać chwały swojemu krajowi Austrii, wspinając się na Nanga Parbat w Indiach Brytyjskich. Jako egoista i samotnik nie dogaduje się z innymi członkami swojej wyprawy. Ze względu na złą pogodę muszą przerwać wyprawę.

Po wybuchu II wojny światowej zostają aresztowani i osadzeni w jenieckim obozie Dehra Dun. Henrich Harner wraz z Peterem Aufschnaiterem (David Thewlis) po ucieczce z obozu docierają do świętego miasta Lhasa – miejsca, gdzie nie mogą przebywać obcokrajowcy. W tym wyjątkowym miejscu Heinrich zaprzyjaźnia się z Dalajlamą. Spotykają się regularnie, a główny bohater styka się z naukami Buddy.

W międzyczasie docierają do niego złe wieści od rodziny. Natomiast nic nie może go przygotować na to, co ma nadejść — gdy komunistyczne Chiny atakują ten pokojowy naród. W następstwie czego doprowadza do śmierci ponad miliona Tybetańczyków.

Harrer spędza w Tybecie 7 lat, w trakcie nich jest obserwatorem przemian politycznych w kraju oraz narodzin duchowego przywódcy Tybetańczyków — Dalaj Lamy. To ciekawa i malownicza opowieść, którą musi zobaczyć każdy miłośnik górskich krajobrazów.

7. Granice wytrzymałości, Verical limit

USA, Niemcy
reż. Martin Campbell
czas 2 godz. 4 min 2000 r.

Verical limit

Historia wspinacza Petera Garretta, który wraz z innymi alpinistami próbuje wspiąć się na K2. Podczas próby zdobycia szczytu w szczelinie zostaje troje alpinistów: Annie Garrett (Robin Tunney), Tom McLaren (Nicholas Lea) i organizator wyjścia, miliarder Elliot Vaughn (Bill Paxton). Kiedy grupa zostaje uwięziona w górach, na ratunek zostaje wysłana nieduża ekipa ratunkowa. Wśród ratowników jest Peter (Chris O'Donnell), którego siostra Annie (Robin Tunney) jest jedną z potrzebujących ratunku. Zadaniem Petera będzie, wydostanie jej żywej. Czy uda mu się to zrobić?

Granice wytrzymałości to jeden z bardziej znanych filmów górskich, latami był najpopularniejszym filmem w swoim gatunku.
Ma on jednak niewiele wspólnego z realizmem, ale gdy przymkniemy na to oko, może być ciekawą propozycją na długie wieczorne dni.

8. Czekając na Joe, Touching the Void

Wielka Brytania
reż. Kevin Macdonald
czas 1 godz. 46 min 2003 r.

Touching the Void

Świetny film o tematyce górskiej na podstawie prawdziwych wydarzeń

Film oparty na kultowej książce „Dotknięcie pustki” jest jednym z najlepszych w tym zestawieniu. Historia rozgrywa się w 1985 roku, kiedy dwóch wspinaczy Joe Simpson i Simon Yates wyruszyło w stronę dziewiczej zachodniej ściany Siula Grande w Peru. Tragiczne wydarzenie następuje, gdy już wracają i podczas zejścia z góry Simpsona łamie nogę. Bez szans na ratunek, obaj postanawiają kontynuować zejście z Joe Simpsonem opuszczanym na linie.

Kumulacja nieszczęścia następuje, gdy Simon spada z nawisem śnieżnym i zawisa na linie, Yates próbuje go podciągnąć, ale bezskutecznie. Nie wiedząc, czy kolega żyje, staje przed straszliwą decyzją, przecięcia liny, wiedząc, że to zabije Simpsona, ale gdy tego nie zrobi — oboje zginą.

Dylemat poruszany w tym filmie – czy przeciąć linę, czy nie – jest realny. W ekstremalnych sytuacjach alpiniści muszą podjąć to trudne decyzje. Film „Czekając na Joe” pięknie porusza tę kwestię.

Obraz opartą na faktach przedstawia rekonstrukcje niebezpiecznej wyprawy górskiej, w której trakcie doszło do fatalnego wypadku. Świetne zdjęcia i komentarz prawdziwych bohaterów wydarzeń dodatkowo podnosi wiarygodność filmu.

Nieprawdopodobne wydarzenia stały się przedmiotem kontrowersji w społeczności wspinaczkowej. Zdarzenia rozgrywające się w dalszej części filmu sprawią, że pomimo niskobudżetowej produkcji nie będziesz mógł oderwać oczu od niego.

Touching the Void zyskał uznanie krytyków, The Guardian nazwał go jednym z najbardziej udanych filmów dokumentalnych w historii Wielkiej Brytanii. Film oparty jest na bestsellerowej książce Joe Simpsona z 1988 roku pod tym samym tytułem.


9. Północna Ściana, North Face, Nordwand

Niemcy, Szwajcaria, Austria
reż. Philipp Stölzl
czas 2 godz. 1 min 2010 r.

North Face, Nordwand

Wspinaczka na północną ścianę Eigeru w Alpach Szwajcarskich była jednym z pierwszych „ostatnich wielkich problemów” alpinizmu. Szczyt zyskał swoją ponurą reputację po różnych próbach zdobycia, w wyniku których wspinacze ginęli. „Północna ściana” (Nordwand, jak ma tytuł w języku niemieckim) pokazuje jedną z tych porażek- wypadek z 1936 r., w którym zginęli Andreas Hinterstoisser, Toni Kurz, Willy Angerer i Edi Rainer.

W trakcie seansu śledzimy losy dwóch niemieckich wspinaczy, którzy biorą udział w zawodach mających na celu zdobycie północnej ściany Eigeru. Do Niemców dołącza austriacka drużyna, a gdy rywale ścigają się, aby być tam pierwsi, aby przetrwać zabójcze warunki, mogą być zmuszeni do współpracy. Film odbiega od niektórych faktów historycznych, ale oddaje zapadające w pamięć szczegóły tragedii.

Film „Północna ściana” przypomina, że chociaż od tamtych wydarzeń dzieli nas prawie sto lat, ludzie nadal traktują wspinaczkę górską jako sposób na przekroczenie ludzkich granic. Pokazuje, jak daleko możne posunąć się człowiek, nawet jeśli będzie to kosztować utratę życia.

10. Everest

USA, Wielka Brytania, Islandia
reż. Baltasar Kormákur
czas 2 godz. 1 min 2015 r.

Everest

Film powstał na podstawie legendarnej książki Jona Krakauera „Into Thin Air”. Oparty jest na prawdziwej tragedii, która miała miejsce na Mount Everest w 1996 roku, kiedy zginęło ośmiu wspinaczy i jest hollywoodzką adaptacją wydarzeń. W rolach głównych występują znani aktorzy — Jake’a Gyllenhaala i Jasona Clarke’a. Graja liderów wyprawy, film śledzi ich historię oraz towarzyszy próbujących wspiąć się na szczyt. Cofamy się do maja 1996 r., kiedy u podnóża Mount Everestu przebywało wiele komercyjnych ekspedycji mających na celu zdobycie najwyższej góry świata.

W centrum uwagi znajduje się wydarzenie, gdy złe warunki atmosferyczne uniemożliwiają dwóm konkurencyjnym wyprawą zdobycie szczyt. Pokazuje nam trud i walkę o przerwanie, osób znajdujących się w tzw. strefie śmierci.

Film stawia widza twarzą w twarz z rzeczywistością w górach i wyzwaniami, jakie niesie ze sobą przebywanie na dużych wysokościach.
Po premierze filmu odbyła się dyskusja na temat tego, czy Everest jest wierny prawdziwej historii i czy nie upiększa pewnych wydarzeń. Nie zwracając uwagi na szczegóły i wierność z faktycznymi wydarzeniami Everest jest ciekawie zrealizowanym filmem o ludziach zdanych na łaskę gór.

11. Osiem gór, Le otto montagne

Włochy, Belgia, Francja, Wielka Brytania
reż. Felix Van Groeningen, Charlotte Vandermeersch
czas 2 godz. 27 min 2022 r.

Le otto montagne

Warto obejrzenia film o przyjaźni

Niesamowita podróż pełna przyjaźni i samopoznania, osadzona w zapierających dech w piersiach włoskich Alpach. Obraz „Osiem gór” to wspaniałe doświadczenie kinowe, zarówno intymne, jak i monumentalne. Film jest adaptacją wielokrotnie nagradzanej powieść Paolo Cognettiego, reżyserzy Felix van Groeningen i Charlotte Vandermeersch przedstawiają historię poprzez oszałamiające ujęcia krajobrazów górskich.

Fabuła przedstawia fascynującą historię trzydziestoletniego Pietra, który znalazł prawdziwą wolność i szczęście wśród górskich szczytów. Jako dziecko co roku przyjeżdżał na wakacje z rodzicami do jednej z wiosek Alpejskich. To właśnie tutaj czuł się prawdziwie wolny i szczęśliwy. Miłość do gór i odkrywania siebie każe mu wyruszyć w drogę, podczas której nowi i starzy znajomi będą ścieżką do odnalezienia swojego miejsca na ziemi.

12. Broad Peak

Polska, Włochy
reż. Leszek Dawid
czas 1 godz. 42 min 2022 r.

Broad Peak

Polski film o Macieju Berbece

Maciej Berbeka — pochodzący z Zakopanego wybitny himalaista dokonuje rzekomego pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak w 1988 roku, prawie przypłacając to swoim życiem. Wielki sukces ogłasza kierownik wyprawy Andrzej Zawada. Po powrocie do Polski okazuje się, że Maciej dotarł „tylko” na przed wierzchołek Rocky Summit, oddalony o godzinę drogi od faktycznego szczytu.

Maciej Berbeka dowiaduje się o tym dopiero po pewnym czasie. Urażony kłamstwami swoich przyjaciół wycofuje się z działalności w górach wysokich. Dwadzieścia cztery lata później odbiera telefon od Krzysztofa Wielickiego, który także brał udział w pierwszej wyprawie. „Trzeba dokończyć to, co się zaczęło” – mówi do Maćka, namawiając go do wzięcia udziału w kolejnej zimowej wyprawie na Broad Peak w 2013 roku. Po długim wahaniu Berbeka postanawia spróbować raz jeszcze zdobyć szczyt.

Lista najlepszych filmów o wspinaczce


Filmy wspinaczkowe i górskie to świetny sposób na spędzenie czasu i możliwość zanurzenia się w opowieściach o ludzkiej wytrzymałości. Rozwijający się gatunek filmów o wspinaczce w stosunkowo krótkim czasie ewoluował od niskobudżetowych dokumentów do niesamowitych, chwalonych przez krytyków produkcji.

Poniższa lista filmów opowiada fascynujące historie sukcesu, tragedii i przetrwania w górach. Przedstawiają osiągnięcia zarówno najsłynniejszych wspinaczy na świecie, jak i tych, którzy umożliwiają ich wyczyny. Wszystkie te filmy są świadectwem niezwykłej determinacji, z jaką ludzie wspinają się po górach i prowokują do myślenia. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem wspinaczki skałkowej lub tylko ciekawskim obserwatorem, przedstawione niżej filmy dostarczą ci wiele rozrywki. Jeżeli chcesz poznać  filmy dokumentalne o górach i opowiadające historię o zmaganiach wspinaczy zapoznaj się z poniższa listą.

13. Peaks: Nothing is Impossible 2021; (14 szczytów: Nie ma rzeczy niemożliwych)


14 szczytów: Nie ma rzeczy niemożliwych

Film dokumentalny o wspinaczce górskiej na 14 ośmiotysięczników

Peaks to jeden z najlepszych i najbardziej ekscytujących filmów dokumentalnych o wspinaczce, jakie kiedykolwiek powstały.
To, co go wyróżnia, to to, że zamiast pokazać osiągnięcia białego, znanego i szeroko sponsorowanego wspinacza (co jest normą), 14 Peaks podąża za nieznanym dotąd nepalskim himalaistą. Nirma „Nimsem” Purj w 2019 dąży do zdobycia wszystkich 14-stu ośmiotysięczników w iście rekordowym czasie zaledwie siedmiu miesięcy. Poprzedni rekord dla tego niesamowitego wyczynu wynosił siedem lat.

Film to opowieść o nierozerwalnej więzi Nepalu ze wspinaczką wysokogórską. Narratorem filmu jest Nirmal "Nimsdai" Purja — Nepalczyk, który pokazuje swoją niesamowitą siłę i nieugiętość. Przedstawia również trudną sytuację i niedocenianie innych nepalskich wspinaczy, będących pomijanymi od czasów Tenzing Norgay.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, w jakim czasie wspina się na najwyższe szczyty świata, np. osiągając trzy w 48 godzin, podczas gdy zdobycie jednej góry zwykle zajmuje dwa miesiące. Po oglądnięciu będziesz przekonany, że nepalscy wspinacze są najlepsi na świecie.

14. Sherpa (2015)


Sherpa film

Po obejrzeniu 14 Peaks pewnie zechcesz dowiedzieć się więcej o historii kontrowersji wokół Szerpów. To właśnie oni odgrywają kluczową rolę w wyprowadzeniu zachodnich wspinaczy na najwyższe szczyty świata, podczas gdy ich wysiłki i umiejętności są rzadko doceniane. Sherpa to film dokumentalny z 2015 roku autorstwa australijskiej reżyserki Jennifer Peedom, który został nakręcony podczas lawiny z Mount Everest w 2014 roku. Film skupia się na postaci Sherpy — Phurba Tashi, osoby, która wspięła się na Mount Everest 21 razy, prowadząc ekspedycję dla nowozelandzkiej firmy Himex.

W trakcie kręcenia filmowego materiału lawina zabiła 16 Nepalczyków. Narracja filmu przechodzi w opowieść o wydarzeniach, które miały miejsce w następstwie tragedii.
Wywołała ona u Szerpów bunt, wstrzymując całą branżę wysokogórską w Himalajach. Po tragicznej w skutkach lawinie pojawiły się protesty tych, którzy podejmują największe ryzyko podczas zdobywania Everestu.

Ten skłaniający do myślenia film przedstawia narrację zarówno o niesłyszalnych głosach, jak i innym sposobie postrzegania Everestu – jako duchowej obecności, którą należy czcić, a nie przeciwnika do zdobycia. Dokument Sherpa jest skierowany do wszystkich miłośników gór i każdego, kto ma nadzieję pewnego dnia wspiąć się na Mount Everest. Film jest hołdem dla przewodników Szerpów — prawdziwych bohaterów nie jednej wyprawy.

15. Free Solo 2018 ; (Free Solo: ekstremalna wspinaczka)


Free Solo: ekstremalna wspinaczka

Jeden z najlepszych filmów wspinaczkowych

Jeden z najciekawszych filmów o wspinaczce, jeśli jeszcze go nie widziałeś, to koniecznie musisz to zrobić. Wyreżyserowany przez wspinacza i filmowca Jimmy'ego China, Free Solo śledzi wspinacza skałkowego Alexa Honnolda w jego wysiłku, aby stać się pierwszą osobą, która wspina się bez zabezpieczeń na El Capitan w Parku Narodowym Yosemite.

Wspinaczka klasyczna to taka, w której osoby próbują wspinać się bez pomocy jakichkolwiek lin, uprzęży lub sprzętu ochronnego, czyli bez zabezpieczeń. Free solo różni się od bulderingu, ponieważ ludzie wspinają się dużo wyżej.

Film Free Solo dokumentuje niezwykły wyczyn Honnolda, polegający na dotarciu bez żadnej pomocy na szczyt ponad 900-metrowej ściany El Capitan w Yosemite. Obraz został pięknie uchwycony przez reżysera Jimmiego China, gdzie część materiału była filmowana przy pomocy drona.

Ten niesamowity film o wspinaczce dosłownie będzie trzymał Cię na krawędzi krzesła. Ze wzgląd na zapierający dech w piersiach materiał , im większy ekran, tym będzie lepszy odbiór filmu. Obraz zdobył wiele nagród, w tym Oscara dla najlepszego filmu dokumentalnego.

16. The Dawn Wall (2017)


The Dawn Wall

To jeden z bardziej popularnych filmów wspinaczkowych, opowiadający o dwóch wspinaczach, którzy zamieszkali na 900-metrowej pionowej ścianie Dawn Wall na dziewiętnaście dni. Dwa lata przed triumfem Alexa Honnolda, jego rówieśnik i znajomy pionier wspinaczki skałkowej — Tommy Caldwell, był jednym z dwóch wspinaczy, którzy oczarowali świat pierwszą wspinaczką drogą The Dawn Wall na El Capitan.

Film The Dawn Wall został nieco przyćmiony sukcesem później nakręconego Free Solo, natomiast pod wieloma względami jest od niego lepszy.

Podczas gdy Free Solo zawęża się do wielkości pojedynczego wyczynu i psychologii wspinacza, The Dawn Wall przyjmuje szersze spojrzenie. Biorąc pod uwagę historię Caldwella, film jest zdecydowanie wart zobaczenia. Nie tylko wspinał się znacznie dłużej, ale także stawił czoła ogromnym wyzwaniom, od utraty palca do bycia zakładnikiem w Kirgistanie.

Ta pozycja będzie idealna do oglądnięcia po Free Solo, gdy nie jesteś jeszcze gotowy na powrót na ziemię. Przez cały seansu czas będziesz kibicować temu skromnemu wspinaczowi.

17. Meru (2015)


Meru

Aby zobaczyć kolejną pięknie nakręconą himalajską przygodę, obejrzyj Meru. Współ reżyserowany przez Jimmy'ego Chin i Elizabeth Chai Vasarhelyi. Film Meru jest kroniką pierwszego wejścia na Meru w indyjskich Himalajach przez Chin, Conrada Ankera i Renana Ozturka.

Po nieudanej próbie zdobycia Meru w 2008 roku, Anker, Chin i Ozturk wracają na szczyt w 2011 roku, aby spróbować ponownie. Trzech wspinaczy pokonuje różne przeszkody, od katastrofalnej lawiny po krytyczne obrażenia i pokonanie wcześniejszych urazów wspinaczkowych.

Film dokumentuje ich narodziny, a także wydarzenia, które miały miejsce w latach między dwoma próbami. Ozturk ulega wypadkowi, który prawie go zabija, udaje mu się przeżyć i ma tylko pięć miesięcy na dojście do zdrowia przed powrotem do Meru.

Chinowi udaje się uciec przed niszczycielską lawiną ledwo zadrapanym, a Anker musi uporać się z duchami przeszłości, próbując urzeczywistnić marzenie swojego zmarłego mentora. Film oddaje wszystkie emocje związane ze wspinaczką górską.

18. The Summit (2012)


The Summit

K2 to druga co do wysokości góra świata, gdzie w 2008 roku miała miejsce jedna z największych tragedii alpinistycznych w jej historii. K2 jest ikoną, niektórzy alpiniści uważają, że zdobycie tego szczytu w Pakistanie jest większą nagrodą niż Everestu.

Film The Summit analizuje wydarzenia, które miały miejsce w 2008 roku między piątkowym wejściem a sobotnim zejściem. Obraz jest rekonstrukcją wydarzeń, kiedy to w trakcie wejścia i zejścia ze szczytu K2 zginęło jedenastu wspinaczy.

Film pokazuje wydarzenia częściowo przy pomocy prawdziwych materiałów filmowych oraz inscenizowanych scen. Pemba Gyalje Szerpa, Czhiring Dordże Szerpa, Pasang Lama i Tszring Lama, którzy byli na K2 podczas tragedii, są obecni na rekonstrukcjach.

19. Mountain 2017; (Góra)


Mountain

Ciekawy film dokumentalny o górach

Mountain to kolejny film reżyserki filmu Sherpy — Jennifer Peedom, nakręcony głównie przez wspinacza Renana Ozturka, w którym bada związek między ludzkością a cudami natury. Narrator — Willem Dafoe, zabiera widza w senną podróż po niezidentyfikowanych wysokich szczytach na całym świecie.

Punktem kulminacyjnym tego filmu jest fascynująca kinematografia wysokogórska. Film jest idealny do oglądania późną nocą, gdy pragniesz, przenieść sie i zobaczyć krajobrazy górskie, bez konieczności zbytniego myślenia. Dzięki pięknym zdjęciom dokument wspaniale pokazuje jedne z najwyższych gór na całym świecie.

20. The Last Mountain (2021)


The Last Mountain

W 1995 roku na K2 w wieku 33 lat zgineła jedna z najlepszych wspinaczek świata, Alison Hargreaves. W 2019 roku w podobnych okolicznościach na Nanga Parbat zginął jej syn Tom Ballard. Reżyser Chris Terrell pokazuje rodzinę przez 25 lat, od wejścia Alison na Everest bez pomocy i bez dodatkowego tlenu, po podróż jej córki Kate w 2020 roku w Himalaje, aby pożegnać się z bratem.

Wykorzystując archiwalne z 1995 r. i niezwykłe nagrania Toma nakręcone przed jego śmiercią, film pokazuje, co skłoniło Toma do kontynuowania wspinaczki z włoskim wspinaczem Daniele Nardi po tym, jak dwaj pozostali członkowie ekspedycji zawrócili.

Film jest fascynujący, głęboko przejmujący i często rozdzierający serce, gdy patrzysz, jak pozostali członkowie rodziny godzą miłość ze stratą. Pozostawia poczucie, że gdyby ci dwaj wspinacze żyli, nadal fascynowaliby nas swoją sprawnością i osiągnięciami.

Reżyser Chris Terrill nakręcił po śmierci Alison, dokument opowiada niezapomnianą historię rodziny, która żyła – i była przygotowana na śmierć. Pokazuje zamiłowanie do wspinania w najwyższych górach świata i  próbuje pokazać, co sprawia, że ludzie stają przeciwko naturze w jej najbardziej okrutnej i bezlitosnej formie.

21. Valley Uprising 2014; (Buntownicy na krawędzi)


Buntownicy na krawędzi

Film Valley Uprising opowiada o „grupie szaleńców próbujących robić nowe rzeczy” i przedstawia wyrzutków społeczeństwa (w tym jeszcze młodego Alexa Honnolda), którzy od pół wieku stoją na czele kultury wspinaczki skałkowej. W zacienionych kempingach w dolinie Yosemite wspinacze stworzyli kontrkulturowy styl życia.

Ten zabawny film pozwala zobaczyć obsesję tkwiącą w sercu wspinaczy, ich szalone imprezy i ujawnia tarcia między nimi a Służbą Parku Narodowego. Program „Buntownicy na krawędzi” to niezwykle ciekawa opowieść o ludziach, którzy przekraczają granice wyznaczone przez grawitację.


22. 127 Hours 2010; (127 godzin)


127 Hours

To jedyny film w tym zestawieniu niebędący dokumentem i niezajmujący się dokładnie tematem wspinaczki górskiej. Film 127 godzin powstał na podstawie książki „Between a Rock and a Hard Place” Arona Ralstona. W 2003 roku amerykański wspinacz Ralston samotnie wybrał się na wędrówkę po Kanionie Blue John, nie mówiąc nikomu, dokąd się wybiera.

Kiedy osuwający się głaz uwięził jego rękę, znalazł się w wąskim kanionie z ograniczonym zapasem wody i po pięciu dniach bez żadnych oznak ratunku, miał tylko dwie możliwości. To opowieść gdzie zamiast pewnej śmierci wygrywa instynktu przetrwania wspinacza.
Dramatyczna decyzja jest także ostrzeżeniem dla innych, aby nie lekceważyć nawet zwykłego wyjścia w góry. Portret Ralstona w reżyserii Danny Boyle jest ciekawie przedstawiony, a „krwawa ucieczka” robi duże wrażenie.

Te filmy nie tylko ukazują ekscytujące światy wspinaczki górskiej i skalnej, ale także przedstawiają historie ludzi, którzy kierują się marzeniami, pasją i wytrwałością, aby osiągnąć swoje cele.


Przewodnik tatrzański — ponad 10 lat doświadczenia w oprowadzaniu po Tatrach i Zakopanem. Rodowity góral z Zakopanego i miłośnik przyrody tatrzańskiej. Przewodnictwem zajmuje się zawodowo. Prywatnie pasjonat jazdy na rowerze, skiturów oraz fotografii krajobrazów górskich.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści