10 wskazówek na bezpieczne wycieczki skiturowe

Przejdź do treści

10 wskazówek na bezpieczne wycieczki skiturowe

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane w porady · 15 Marzec 2021
Wycieczki na skiturach dają możliwość poprawienia kondycji, obcowania z naturą i poczucie wolności. Poniższe zalecenia służą skutecznemu stawianiu czoła zimowym zagrożeniom w górach. Zanim wyruszysz, zapoznaj z inormacjami na temat prawidłowego chodzenia na nartach skiturowych.
Na szkoleniach i kursach lawinowych można uzyskać praktyczne podstawy, natomiast niezbędne doświadczenie trzeba zdobywać krok po kroku w terenie górskim. Zapisz się na szkolenie skiturowe prowadzone przez doświadczonych przewodników tatrzańskich.


w tatarch skiturowo

1. Zdrowo i sprawnie w górach

Wycieczki na nartach skiturowych to sport wytrzymałościowy. Intensywne obciążenie układu sercowo — naczyniowego, a także mięśni i stawów wymaga zdrowego ciała i realnej oceny własnych możliwości. Bądź odpowiednio przygotowany kondycyjnie i wytrzymałościowo. Przed planowaną wycieczką wykonuj ćwiczenia sportowe, dużo chodź, biegaj i jeździj na rowerze. Tego typu aktywność pomoże Ci w zwiększeniu wydolności potrzebnej na górskich wycieczkach.

Wybierając się na turę, dobierz trudność i czas potrzebny do jej przebycia według własnych możliwości. Całodniowe wycieczki pozostaw na czas, kiedy będziesz wiedział, że pokonasz je bez problemu. Unikaj presji czasu i dostosuj odpowiednią prędkość do własnych możliwości. Jeżeli wędrujesz w grupie, tempo chodzenia powinno być odpowiednie dla każdego. Zaoszczędź trochę mocy na zjeżdżanie.

2. Dokładne planowanie

Mapy, przewodniki, internet i lub doświadczony znajomy to miejsca, gdzie zdobędziesz niezbędne informacje o przebiegu trasy, jej długości, różnicy wysokości i aktualnych warunkach. Przed wycieczką w szczególności zwróć uwagę na prognozę pogody. Pamiętaj, że opady, wiatr i zła widoczność znacznie zwiększają ryzyko wypadku. Zaplanuj alternatywne trasy.

Miej w telefonie numer alarmowy do ratownictwa górskiego w przypadku rejonu Tatr to numer do TOPR:
tel: 601 100 300  (linia alarmowa 112).
Warto również mieć zainstalowaną aplikacje Ratunek, może się przydać, gdy będziesz mieć wypadek, zgubisz się lub jesteś świadkiem wypadku w górach.

3. Odpowiednie wyposażenie i ubranie

Dostosuj swój sprzęt do warunków zimowych i konkretnego celu wycieczki. Na skitury ubieramy się w odzież techniczną, która skutecznie odprowadza wilgoć (pot) oraz utrzymuje ciepło ciała. Oprócz bielizny termoaktywnej, gdzie najlepiej sprawdza się ta wykonana z wełny merino, powinnyśmy mieć nieprzewiewną warstwę wierzchnią.

Dobrze sprawdzają się kurtki typu soft shell. W plecaku dodatkowo mamy spodnie i kurtkę przeciwdeszczową oraz ciepłą puchową lub ze sztucznym wypełnieniem typu primaloft. Koniecznie zabieramy czapkę i co najmniej dwie pary rękawiczek, najlepiej grubsze (cieplejsze) a drugie cieńsze. Ważnym wyposażeniem na wycieczce jest wygodny plecak. Wybierając się w wyższe partie gór, obowiązkowo zabieramy ze sobą kask.

Standardowym wyposażeniem zimą w górach jest ABC lawinowe, czyli nadajnik-odbiornik lawinowy, sonda i łopata, a także apteczka z podstawowym wyposażeniem, folia NRC i telefon komórkowy z naładowaną baterią. Pamiętaj o sprawdzeniu sprzętu przed wyruszeniem i zabierz ze sobą zestaw naprawczy.

4. Zagrożenie lawinowe

Wędrówki zimą po Tatrach wiążą się z ryzykiem występowania lawin. Przed rozpoczęciem wycieczki dokładnie zapoznaj się z aktualnym zagrożeniem lawinowym: Dlaczego? Gdzie? Co?
W szczególności weź pod uwagę informacje dotyczące poziomu zagrożenia (1-5), obszarów niebezpiecznych (gdzie jest obecnie niebezpiecznie?). Informacje o zagrożeniu lawinowym w Tatrach można znaleźć na stronach TOPR lub TPN. Znajdziesz je również na tablicach informacyjny przed wejściem na szlak oraz w schroniskach turystycznych.

5. Ocena ryzyka

Przed wyruszeniem w teren zagrożony lawinami warto przejść odpowiedni kurs/szkolenie lawinowe. Naucz się odczytywać oznaki zagrożenia w terenie. Unikaj niebezpiecznych miejsc i zawracaj, jeśli to konieczne lub masz wątpliwości.

6. Przerwy i orientacja w terenie

Wycieczki na skiturach wiążą się z intensywnym wysiłkiem fizycznym, a co za tym idzie ze znacznym zużyciem energii. Nawodnienie i dostarczenie organizmowi energii oraz robienie przerw są niezbędne, aby utrzymać wydajność i koncentrację w trakcie wędrówki na nartach. Napoje izotoniczne są odpowiednie do ugaszeniem pragnienia, a ciepły napój w termosie w trakcie zimnych dni źródłem ciepła.

Stale sprawdzaj swoją pozycję pod kątem orientacji „Wiem, gdzie jestem” i krytycznie oceniaj ślady pozostawione przez innych narciarzy skiturowych. Nigdy nie wiesz, gdzie mogą prowadzić i czy osoba, która je zostawiła, poruszała się bezpiecznym terenem. Jeżeli nie wiesz, gdzie jesteś, a warunki pogodowe i widoczność są złe, zawróć po własnych śladach.

7. Zachowaj dystans

Odległości służą do odciążenia pokrywy śnieżnej i zminimalizowania ryzyka zejścia lawiny. Odpowiednie odległości 10 m podczas podejścia po stromych zboczach dodatkowo zwiększają komfort wykonywania zakosów. Podczas zjazdów zawsze zachowuj odległości co najmniej 30 m i zjeżdżaj pojedynczo po bardzo stromych stokach.

8. Unikaj upadku

Przygoda na skiturach wymaga umiejętności jazdy na nartach, wybieraj stopień trudności trasy do swoich umiejętności narciarskich.
Najczęstszą przyczyną kontuzji jest upadek podczas zjazdu na nartach. Dobra technika jazdy na nartach i prędkość dostosowana do indywidualnych możliwości zmniejszają ogólne ryzyko wypadku.
Pamiętaj, że górski teren zupełnie różni się od przygotowanych stoków wyciągowych. Noś na głowie kask, może uratować ci życie przy upadku na oblodzonej pokrywie śnieżnej i na kamienistym podłożu!

9. Małe grupy

Niewielkie grupy 5-6 osobowe zwiększają bezpieczeństwo na wycieczkach. Komunikacja z innymi miłośnikami skitourów i wzajemne zrozumienie może zapobiec niebezpiecznym sytuacjom.

Przed wycieczką poinformuj znajomych o miejscu docelowym, trasie i planowanej godzinie powrotu. Idąc w grupie, pamiętaj o ABC lawinowym. Dobrze by każdy uczestnik umiał się obsługiwać tego typu sprzętem. Nie chodź samotnie, a gdy już wybierzesz się na samotną turę bądź szczególnie ostrożny.

10. Szanuj przyrodę górską

W Tatrach na nartach skiturowych można poruszać się tylko po wyznaczonych trasach. Teren Tatrzańskiego Park Narodowego, oferuje duże możliwości pokonywania tras na nartach. Cieszącc się przebywaniem pośród górskich krajobrazów i miej wzgląd na dzikie zwierzęta. Szanuj przyrodę i nie wchodź poza udostępnione szlaki. Skorzystaj z transportu publicznego, aby dostać się do punktu startu.
Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści