Informacje o Tatrach - Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane

Przejdź do treści

10 porad dla turystów górskich

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane według MJG w porady · 13 Czerwiec 2020
Wykorzystaj w pełni czas na wycieczkach górskich. Dzięki naszym dziesięciu prostym poradą, będziesz lepiej przygotowany do wędrówki.
Wycieczki górskie to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, gdzie dodatkowo można poprawić swoją kondycję i zdrowie. Zanim jednak włożysz buty i ruszysz na górskie szlaki, upewnij się, że jesteś dobrze przygotowany. Od czytania map i przewodników po wybór odpowiednich butów, poniżej krótkie porady związane z wyjściem w góry.

1. Znaj trasę wycieczki

Nawet jeżeli idziesz z większą liczbą osób, powinieneś nauczyć się, podstaw planowania trasy, nawigacji oraz korzystania z map i kompasu. Jeżeli przewodnik grupy  zachoruje lub ulegnie wypadkowy, twoja wiedza może okazać się nieoceniona. Podstawowa umiejętność czytania mapy nie jest trudna i można się jej szybko nauczyć. Odpowiednie porady możesz znaleźć w internecie.

2. Bądź dobrze przygotowany

Poświęć trochę czasu na zaplanowanie trasy i przygotowanie sprzętu, niezależnie od tego, czy będzie to kilkugodzinny spacer, czy wielodniowa wyprawa. Zawsze przed planowaną wycieczką sprawdź ekwipunek i czy wszytko spakowałeś. Nie dopuszczaj do sytuacji, gdy w trakcie wędrówki, odkryjesz, że nie masz np. ze sobą prowiantu lub czegoś do picia, bo zostawiłeś je na kuchennym stole.

3. Zadbaj o nogi

Upewnij się, że masz odpowiednie i wygodne obuwie na wycieczkę. Nie ma znaczenia, czy po raz pierwszy jesteś na szlaku górskim, czy jesteś doświadczonym turystą. Nic bardziej nie zepsuje ci dnia niż niewygodna i źle dobrana para butów. A jeżeli twoje stopy zostaną obdarte na pierwszej wycieczce, prawdopodobnie na następne nie będziesz mógł iść, dopóki, nie zagoisz ran.
Jeżeli zaczynasz przygodę z wycieczkami górskimi, warto wziąć pod uwagę nowoczesne buty z odpowiednich materiałów, mogą one zaoferować większy komfort niż tradycyjne skórzane obuwie. Przed zakupem najlepiej odwiedzić renomowany sklep i tam przymierzyć kilka modeli.

4. Przyzwyczaj nogi do wędrówki

Jeżeli chodzi o stopy, to pojawia się błędne przekonanie, że pęcherze są nieuniknionym efektem ubocznym chodzenia po górach. Nie jest to prawda, stopy można przyzwyczaić do chodzenia i po wycieczce nie będziemy mieć żadnych odcisków. Zacznij od krótkich tras, a następnie zwiększaj ich długość i intensywność. Ważne jest, aby nosić odpowiednio dopasowane obuwie.
Warto zainwestować w dobre skarpetki do chodzenia po górach, to dodatkowo powinno zabezpieczyć przed powstawianiem pęcherzy.
Utrzymywanie suchości stóp pomaga także zapobiegać powstawaniu pęcherzy. Jeżeli wiesz, że masz tendencję do powstawiania odcisków, możesz użyć taśmy przylepnej impregnowanej tlenkiem cynku (można ją kupić w większości aptek), aby chronić swoje stopy.

5. Kontroluj czas przejścia

Nigdy nie lekceważ czasu, który należy poświęcić na przejście planowanej trasy. Niedoświadczeni turyści często nie biorą pod uwagę znacznie wolniejszego tempa, którym mogą iść, poruszając się po stromym terenie. Pamiętaj, z inną prędkością będziesz szedł po płaskich odcinkach a z inną pod górę lub w dół.
Przed wycieczką sprawdzaj dokładnie czas przejścia planowanej trasy i dorzuć do niego czas na nieprzewidziane wypadki. Ważne jest także sprawdzanie, o której godzinie zachodzi słońce, planuj tak czas i godzinę wyjścia, aby wycieczkę zakończyć przed nocą.

Chodząc w grupie, spróbuj obliczyć czas przejścia, sugerując się najwolniejszą osobą. Zawsze zaczynaj planowanie od krótszych, łatwych wycieczek, a następnie stopniowo zwiększaj odległość i natężenie, w miarę zyskiwania doświadczenia i pewności siebie. Ważne jest, aby planować wyjścia zgodnie ze swoimi umiejętnościami i zawsze z możliwościami najsłabszych osób w grupie.

6. Nie zapominaj o jedzeniu

Jedzenia mało, ale często to najlepsza wskazówka, jeżeli chodzi o wędrówki w górach. Noś drobne słodkie przekąski, które pomogą utrzymać poziom cukru we krwi na odpowiednim poziomie.
Zastanów się przed wyjściem, jakie inne jedzenie zabierzesz ze sobą, najlepiej, aby było ono pożywne i smaczne, ale lekkie! Zawsze zabieraj ze sobą np. batony żywnościowe o wysokiej wartości energetycznej i niskiej wadze. Nie zaszkodzi mieć ze sobą suszone owoców.

7. Pij wodę w górach

Nigdy nie lekceważ skutków odwodnienia, podczas górskiej wędrówki pij często małymi łykami. Na wycieczkę musisz zabrać co najmniej 2 l wody najlepiej mineralnej niegazowanej. Oczywiście podczas upalnych dni zabieramy większa ilość wody, nie spodziewaj się jej znaleźć w wyższych partiach gor. Jeżeli masz możliwość uzupełnienia wody, nigdy nie czerp jej poniżej schronisk turystycznych.

8. Szanuj otoczenie

Przebywając na terenie parków narodowych, tak jak ma to miejsce w Tatrach, przestrzegaj zasad, jakie tutaj panują. Podczas wycieczki weź pod uwagę innych turystów, będąc w skalnym i trudnym terenie, uważaj, aby nie zrzucać kamieni.

9. Zabierz ważne rzeczy

Miej ze sobą zawsze w pełni naładowany telefon, nie zaszkodzi mieć dodatkowo power banku, gdy jesteś na wycieczce. Pamiętaj, że w górach są miejsca, gdzie siła sygnału jest słaba lub nie ma jej wcale.
Na wycieczce zawsze należy mieć ze sobą podręczną apteczkę z podstawowymi rzeczami. Warto także poświęcić czas i przejść podstawowe szkolenie z pierwszej pomocy.

10. Wygodny plecak to podstawa

Musisz dbać o swoje plecy, więc zabierz ze sobą plecak, który będzie pasować do twoich potrzeb i będzie przede wszystkim wygodny oraz dobrze dopasowany. Na krótkie wycieczki nie będziesz potrzebował dużo ekwipunku więc i plecak może być mniejszy i lżejszy.
Na dłuższe wycieczki będziesz potrzebować większego plecaka o pojemności ok. 30 l. Jeżeli dopiero planujesz zakup plecaka, to podobnie jak z butami należy odwiedzić odpowiedni sklep i dopasować plecak. Odpowiedni będzie wygodnie leżał na plecach, nigdzie nie uwierał i nie przeszkadzał podczas wędrówki.


Brak komentarzy
Wróć do spisu treści