10 porad dla turystów górskich

Przejdź do treści

10 porad dla turystów górskich

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane według MJG w porady · 13 Czerwiec 2020
Wykorzystaj w pełni czas na wycieczkach górskich.  Dzięki naszym dziesięciu prostym poradą, będziesz lepiej przygotowany do  wędrówki. Wycieczki górskie to świetny sposób na spędzenie  wolnego czasu, gdzie dodatkowo można poprawić swoją kondycję i zdrowie.  Zanim jednak włożysz buty i ruszysz na górskie szlaki,  upewnij się, że jesteś dobrze przygotowany. Od czytania map i  przewodników po wybór odpowiednich butów, poniżej krótkie porady  związane z wyjściem w góry.

1. Znaj trasę wycieczki

Nawet  jeżeli idziesz z większą liczbą osób, powinieneś nauczyć się, podstaw  planowania trasy, nawigacji oraz korzystania z map i kompasu. Jeżeli  przewodnik grupy zachoruje lub ulegnie wypadkowy, twoja wiedza może  okazać się nieoceniona. Podstawowa umiejętność czytania mapy nie jest  trudna i można się jej szybko nauczyć. Odpowiednie porady możesz znaleźć w internecie.

2. Bądź dobrze przygotowany

Poświęć  trochę czasu na zaplanowanie trasy i przygotowanie sprzętu, niezależnie  od tego, czy będzie to kilkugodzinny spacer, czy wielodniowa wyprawa.  Zawsze przed planowaną wycieczką sprawdź ekwipunek i czy wszytko  spakowałeś. Nie dopuszczaj do sytuacji, gdy w trakcie wędrówki,  odkryjesz, że nie masz np. ze sobą prowiantu lub czegoś do picia, bo  zostawiłeś je na kuchennym stole.

3. Zadbaj o nogi

Upewnij  się, że masz odpowiednie i wygodne obuwie na wycieczkę. Nie ma  znaczenia, czy po raz pierwszy jesteś na szlaku górskim, czy jesteś  doświadczonym turystą. Nic bardziej nie zepsuje ci dnia niż niewygodna i  źle dobrana para butów. A jeżeli twoje stopy zostaną obdarte na  pierwszej wycieczce, prawdopodobnie na następne nie będziesz mógł iść,  dopóki, nie zagoisz ran.
Jeżeli zaczynasz przygodę z  wycieczkami górskimi, warto wziąć pod uwagę nowoczesne buty z  odpowiednich materiałów, mogą one zaoferować większy komfort niż  tradycyjne skórzane obuwie. Przed zakupem najlepiej odwiedzić renomowany  sklep i tam przymierzyć kilka modeli.

4. Przyzwyczaj nogi do wędrówki

Jeżeli  chodzi o stopy, to pojawia się błędne przekonanie, że pęcherze są  nieuniknionym efektem ubocznym chodzenia po górach. Nie jest to prawda,  stopy można przyzwyczaić do chodzenia i po wycieczce nie będziemy mieć  żadnych odcisków.
Zacznij od krótkich tras, a następnie zwiększaj ich  długość i intensywność. Ważne jest, aby nosić odpowiednio dopasowane  obuwie.Warto zainwestować w dobre skarpetki do chodzenia po górach, to dodatkowo powinno zabezpieczyć przed powstawianiem pęcherzy.

Utrzymywanie  suchości stóp pomaga także zapobiegać powstawaniu pęcherzy. Jeżeli  wiesz, że masz tendencję do powstawiania odcisków, możesz użyć taśmy  przylepnej impregnowanej tlenkiem cynku (można ją kupić w większości  aptek), aby chronić swoje stopy.

5. Kontroluj czas przejścia

Nigdy  nie lekceważ czasu, który należy poświęcić na przejście planowanej  trasy. Niedoświadczeni turyści często nie biorą pod uwagę znacznie  wolniejszego tempa, którym mogą iść, poruszając się po stromym terenie.  Pamiętaj, z inną prędkością będziesz szedł po płaskich odcinkach a z  inną pod górę lub w dół.

Przed wycieczką sprawdzaj dokładnie  czas przejścia planowanej trasy i dorzuć do niego czas na  nieprzewidziane wypadki. Ważne jest także sprawdzanie, o której godzinie  zachodzi słońce, planuj tak czas i godzinę wyjścia, aby wycieczkę  zakończyć przed nocą.

Chodząc w grupie, spróbuj  obliczyć czas przejścia, sugerując się najwolniejszą osobą. Zawsze  zaczynaj planowanie od krótszych, łatwych wycieczek, a następnie  stopniowo zwiększaj odległość i natężenie, w miarę zyskiwania  doświadczenia i pewności siebie. Ważne jest, aby planować wyjścia  zgodnie ze swoimi umiejętnościami i zawsze z możliwościami najsłabszych  osób w grupie.

6. Nie zapominaj o jedzeniu

Jedzenia  mało, ale często to najlepsza wskazówka, jeżeli chodzi o wędrówki w  górach. Noś drobne słodkie przekąski, które pomogą utrzymać poziom cukru  we krwi na odpowiednim poziomie.
Zastanów się przed  wyjściem, jakie inne jedzenie zabierzesz ze sobą, najlepiej, aby było  ono pożywne i smaczne, ale lekkie! Zawsze zabieraj ze sobą np. batony  żywnościowe o wysokiej wartości energetycznej i niskiej wadze. Nie  zaszkodzi mieć ze sobą suszone owoców.

7. Pij wodę w górach

Nigdy  nie lekceważ skutków odwodnienia, podczas górskiej wędrówki pij często  małymi łykami. Na wycieczkę musisz zabrać co najmniej 2 l wody najlepiej  mineralnej niegazowanej. Oczywiście podczas upalnych dni zabieramy  większa ilość wody, nie spodziewaj się jej znaleźć w wyższych partiach  gor. Jeżeli masz możliwość uzupełnienia wody, nigdy nie czerp jej  poniżej schronisk turystycznych.

8. Szanuj otoczenie

Przebywając na terenie parków narodowych, tak jak ma to miejsce w Tatrach,  przestrzegaj zasad, jakie tutaj panują. Podczas wycieczki weź pod uwagę  innych turystów, będąc w skalnym i trudnym terenie, uważaj, aby nie  zrzucać kamieni.

9. Zabierz ważne rzeczy

Miej  ze sobą zawsze w pełni naładowany telefon, nie zaszkodzi mieć dodatkowo  power banku, gdy jesteś na wycieczce. Pamiętaj, że w górach są miejsca,  gdzie siła sygnału jest słaba lub nie ma jej wcale.
Na  wycieczce zawsze należy mieć ze sobą podręczną apteczkę z podstawowymi  rzeczami. Warto także poświęcić czas i przejść podstawowe szkolenie z  pierwszej pomocy.

10. Wygodny plecak to podstawa

Musisz  dbać o swoje plecy, więc zabierz ze sobą plecak, który będzie pasować  do twoich potrzeb i będzie przede wszystkim wygodny oraz dobrze  dopasowany. Na krótkie wycieczki nie będziesz potrzebował dużo ekwipunku  więc i plecak może być mniejszy i lżejszy.

Na dłuższe  wycieczki będziesz potrzebować większego plecaka o pojemności ok. 30 l.  Jeżeli dopiero planujesz zakup plecaka, to podobnie jak z butami należy  odwiedzić odpowiedni sklep i dopasować plecak. Odpowiedni będzie  wygodnie leżał na plecach, nigdzie nie uwierał i nie przeszkadzał  podczas wędrówki.Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści