Przejdź do treści

Jeziora w Tatrach: Najbardziej znane jeziora tatrzańskie

Przewodnik tatrzański
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Tatry · 1 Marzec 2018
Cechą charakterystyczną dla Tatr są licznie tu występujące jeziora górskie nazywane stawami. Są one niewątpliwą ozdobą wspaniałego krajobrazu tatrzańskiego. Większość z najpiękniejszych jest łatwo dostępna turystycznie i znajdują się po polskiej stronie Tatr.

Jeziora górskie w Tatrach— zestawienie najbardziej znanych jezior tatrzańskich


stawy
Jest ich w Tatrach ok. 200, a w Tatrach Polskich - 40, nie licząc tych okresowych. Powstały głównie w kotłach polodowcowych, rzadziej w zagłębieniach zamkniętych morenami. Występują one na różnych wysokościach. Aż 11 z nich przekracza 1 ha, z czego 5 stawów ma pow. powyżej 10 ha. Jeziora położone najwyżej zamarzają na większą część roku, dlatego często zwane są zmarzłymi stawami.

Najwięcej jezior występuje w Tatrach Wysokich, głównie po słowackiej stronie. Woda w stawach tatrzańskich (nie licząc reglowych) jest przezroczysta o barwie szafirowej, szafirowo-szmaragdowej, ciemnogranatowej, prawie czarnej lub czerwonej od glonów porastających podwodne skały. Większość stawów można zobaczyć, docierając tam znakowanym szlakiem, przebywając w Tatrach, warto zobaczyć choć jedno z nich.

Morskie Oko — jezioro położone w Dolinie Rybiego Potoku


Powierzchnia 34,54 ha, głębokość 50,8 m, wysokość 1395 m
Pod względem powierzchni największe jezioro w całych Tatrach. Jego wody zajmują dno misy polodowcowej, od północy zamkniętej przez rygiel skalny, na którym znajduje się morena czołowa. W jego wodach naturalnie występuje pstrąg potokowy. Wokół stawu prowadzi czerwono znakowany znak turystyczny, którego przejście zajmuje ok. 1 godzinę. Morskie Oko jest uważane za najpiękniejsze ze wszystkich tatrzańskich jezior. Otaczające je szczyty należą do najwyższych w Tatrach Polskich, są to m.in. Mięguszowieckie Szczyty i Rysy. Nad wodę prowadzi popularny szlak z Palenicy Białczańskiej.

Moko

Czarny Staw Gąsienicowy — jezioro górskie ze wspaniałym otoczeniem


Powierzchnia 17,79 ha, głęb. 51 m, wysokość 1620 m n.p.m.
Piąte pod względem wielkości jezioro w Polskich Tatrach i największe w Dolinie Gąsienicowej. Obok Morskiego Oka uchodzi za jedno z najpiękniejszych jezior w polskich górach. Znajduje się na nim niewielka wysepka. Nad wodami stawu majestatycznie góruje strzelisty kształt Kościelca. Widoczne są stąd szczyty, przez które przebiega wysokogórski szlak Orlej Perci. W stawie żyją pstrągi, które zostały sztucznie wprowadzone przez człowieka.


Czarny Staw Gasienicowy

Smreczyński Staw — malownicze jezioro Tatr Zachodnich


Powierzchnia 0,75 ha, głęb. 5,3 m, wysokość 1226 m n.p.m.
Nieduży, malowniczo położony staw leżący pośród lasu w Dolinie Kościeliskiej. Zbiornik wodny powstał poprzez nagromadzenie wody w bezodpływowym zagłębieniu pomiędzy morenami bocznymi lodowców. Staw oraz jego brzegi ulegają powolnemu zarastaniu. Nad północnym brzegiem przygotowano miejsca siedzące oraz platformę widokową.
Można stąd podziwiać malownicze szczyty Tatr Zachodnich, odbijające się w ciemnej toni jeziora. Najbliższe otoczenie stawu stanowią obecnie mocno przesuszone świerki.

Smreczyński Staw koscieliska

Czarny Staw pod Rysami (Czarny Staw nad Morskim Okiem)


Powierzchnia 20,54 ha, głęb. 76,4 m, wysokość 1580 m n.p.m.
Drugie pod względem głębokości a trzecie co do powierzchni jezioro w Tatrach. W jego otoczeniu znajdują się szczyty, zaliczane do najwyższych w polskiej części Tatr. Nad taflą jeziora wznosi się przewieszone urwisko Kazalnicy Mięguszowieckiej o ponad 600-metrowej wysokości. Woda w jeziorze jest ciemnego koloru i charakteryzuje się przezroczystością do 17 metrów. Nad brzegiem stoi żelazny krzyż z postawiony w 1836 roku, obok stawu biegnie szlak na Rysy.

Czarny Staw pod Rysami

Wielki Staw w Dolinie Pięciu Stawów Polskich


Powierzchnia 34,54 ha, głębokość 79,3 m, wysokość 1665 m n.p.m.
Leżący u stóp Koziego Wierchu i Miedzianego najgłębszy staw w całych Tatrach i w pierwszej piątce pod względem głębokości w Polsce. Jezioro jest dobrze widoczne z Orlej Perci i z okolic Szpiglasowej Przełęczy. Ze stawu wypływa szeroką strugą potok Roztoka niżej tworzący największy wodospad w Tatrach-Wielką Siklawę. W dolinie 5 Stawów Polskich można zobaczyć jeszcze inne fantastyczne naturalne zbiorniki wodne.

Wielki Staw piątka

Zielony Staw Kieżmarski


Powierzchnia 1,77 ha, głębokość 4,5 m, wysokość 1545 m n.p.m.
Największy staw w dolinie, nad którym górują szczyty Jastrzębiej Turni oraz Małego Kieżmarskiego Szczytu. Zielony Staw jest jednym z najpiękniejszych jezior po słowackiej stronie Tatr. Znajduje się w kotle polodowcowym wśród zwałów morenowych 10-12 m wysokości. Nazwa stawu wywodzi się od jego zielonego zabarwienia, według ludowych podań kolor pochodzi od rubinu, który miał niegdyś zatonąć w wodach jeziora.


Zielony Staw Kieżmarski

Hinczowy Staw


Powierzchnia 20,08 ha, głębokość 54 m, wysokość 1946 m n.p.m.
Największe i najgłębsze z jezior w słowackiej części Tatr. Otaczają go szczyty Koprowego Wierchu, Cubryny, Mięguszowieckich Szczytów. Woda ma kolor niebieski i jest niezwykle przeźroczysta. Uchodzi za jedno z najpiękniejszych jezior tatrzańskich. Staw położony jest o 551 m wyżej niż Morskie Oko. Wielki Staw Mięguszowiecki leży niemal u podnóży Mięguszowieckiej Przełęczy pod Chłopkiem i przez to jest z niej bardzo dobrze widoczny.

Wielki Hińczowy Staw

Szczyrbskie Jezioro


Powierzchnia 19,67 ha, głębokość 19-20 m, wysokość 1346 m n.p.m.
Zaliczane do najładniejszych stawów w Tatrach, położone jest na dziale wód Morza Bałtyckiego i Czarnego. Leży po południowej stronie Tatr na tarasie między wylotem Furkotnej Doliny a Młynickiej Doliny. Ciekawością jest, że to duże jezioro nie ma odpływu. Woda w stawie ma barwę żółto-zielony i przeźroczystość ok. 9 m. Brzegiem jeziora prowadzi wygodny chodnik.


szczyrbskie jezioro


Popradzki Staw


Powierzchnia 6,88 ha, głębokość 17,6 m, wysokość 1494 m n.p.m.
Spore jezioro górskie w Mięguszowieckiej Dolinie leżące pośród lasów. Staw jest jednym z popularniejszych miejsc tłumnie odwiedzanych przez turystów. Poradzki Staw obok Morskiego Oka jest naturalnie zarybionym jeziorem w Tatrach. Nazwa wywodzi się od rzeki Poprad, których źródeł dopatrywano niegdyś w Popradzkim Stawie. Wokół jeziora można odbyć wspaniałą wycieczkę wśród pięknych widoków i ciekawej tatrzańskiej przyrody.

Popradzki Staw


Michał Jarząbek-Giewont autor bloga
AUTOR
Przewodnik tatrzański — ponad 10 lat doświadczenia w oprowadzaniu po Tatrach i Zakopanem. Rodowity góral z Zakopanego i miłośnik przyrody tatrzańskiej. Przewodnictwem zajmuje się zawodowo. Prywatnie pasjonat jazdy na rowerze, skiturów oraz fotografii krajobrazów górskich.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści